Inter i Roma sve po starom

Ivana Spahija • nedjelja, 13.04.2008.

Kompletirano je 33. kolo Serie A u kojoj se i dalje nastavlja igra mačke i miša na vrhu ljestvice. Inter nije dopustio iznenađenje na domaćem terenu i pobjedom nad Fiorentinom zadržao je prednost od četiri boda ispred Rome. Vukovi su preokretom uzeli sva tri boda Udineseu, koji je tako napravio korak unatrag u utrci za Ligu prvaka. Kiksala je i Sampdoria, koja je porazom protiv Reggine olakšala muke Milanu. Sigurnu pobjedu ostvarila je Genoa, a Budanova Parma se remijem protiv Empolija ponovno približila zoni ispadanja...

Fiorentina ipak nije uspjela prirediti iznenađenje i na San Siru uzeti sva tri boda vodećem Interu. Viole su se dobro držale tijekom cijelog susreta, ali su crno - plavi solidnom predstavom pred domaćom publikom dva puta tresli mrežu gostiju iz Firenze i time učvrstili prvo mjesto na ljestvici. Prvo poluvrijeme završilo je bez pogodaka, iako su obje momčadi bile prilično aktivne u protivničkim šesnaestercima. Inter je u dva navrata mogao povesti preko mladog Balotellija, koji svoje prilike nije iskoristio u desetoj i 12. minuti. Tada je odlično reagirao gostujući vratar Frey. Viole su nekoliko puta zaprijetile preko Mutua, ali bez uspjeha.

Agresivniji nastup u otvaranju drugog dijela urodio je plodom za vodeću momčad prvenstva, koja je u 55. minuti došla do vodstva. Vieira je s desne strane ubacio loptu u sredinu, braniči Fiorentine su raščistili tu loptu, ali je Vieira ponovno centrirao i dobro pronašao Cambiassa, koji je iz blizine svladao Freya.

Fiorentina je pokušala uzvratiti u 61. minuti, Vieri je dodao za Kuzmanovića koji je iz idealne pozicije gađao preko gola. Samo minutu nakon toga ponovno se tresla mreža gostiju. Cruz je uputio dugu loptu prema Balotelliju koji je izbjegao zaleđe i pospremio loptu u mrežu za vodstvo Intera od 2:0. Tim je rezultatom susret i završen, a stanje na ljestvici se vraća "u normalu". Inter je i dalje vodeći, s četiri boda ispred Rome, a Fiorentina ostaje na četvrtom mjestu s također četiri boda ispred Milana. Rossoneri su u ovom kolu imali dosta sreće zbog poraza svih triju konkurenata za četvrto mjesto na ljestvici te i dalje ostaju u igri za Ligu prvaka.

Neugodno gostovanje u Udinama prošlo je povoljno za momčad Rome, koja je svladala Udinese rezultatom 3:1. Iako su domaćini prvi došli u vodstvo, Vukovi su u samo nekoliko minuta režirali preokret i uzeli sva tri boda iz ovog dvoboja. U momčad se vratio i kapetan Francesco Totti, što je gostima dalo dodatno samopouzdanje. Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka, iako su Vukovi u nekoliko navrata bili blizu vodstva. U devetoj minuti je Totti udarcem s 40 metara udaljenosti dobro zagrijao domaćeg vratara Handanovića, koji je uspio odbiti tu loptu. Rezultat je u 22. minuti pokušao promijeniti i Vučinić, ali je njegov udarac volejem završio iznad grede. Udinese je veliku priliku propustio u 33. minuti, Luković je glavom potražio mrežu Rome, a loptu je s gol crte uspio izbiti Taddei.

U nastavku su bolje krenuli domaćini kojima se pritisak na obranu Rome isplatio u 51. minuti. Dossena je ubacio u sredinu za Di Natalea koji je glavom matirao Donija i Udineseu donio vodstvo od 1:0. Taj pogodak kao da je probudio nogometaše Rome koji su samo 12 minuta kasnije došli do izjednačenja. Pizarro je dobro uposlio Vučinića, koji je loptu efektno prvo primio na prsa, a zatim poluvolejem rasparao mrežu Handanovića.

Izjednačujući pogodak donio je krila Rimljanima koji su u 70. minuti uspjeli doći do preokreta. De Rossi je odlično pronašao Taddeija koji je loptu prebacio preko Handanovića i donio Romi važno vodstvo od 2:1. "Raspad sistema" kod Udinesea iskoristio je Giuly i pogotkom u 90. minuti osigurao sva tri boda Romi. Udinese je propustio veliku priliku na ljestvici preskočiti petoplasirani Milan, kojemu su kiksevi pretendenata za Ligu prvaka donijeli opstanak na petom mjestu.

Jurićeva Genoa je na domaćem terenu deklasirala Torino rezultatom 3:0. Naš nogometaš zbog ozljede nije nastupio za pobjedničku momčad. Genoa je povela u 51. minuti zahvaljujući pogotku Di Vaia nakon asistencije Borriella, a sam Borriello se u strijelce upisao točno deset minuta kasnije kada je domaćinima donio prednost od 2:0.

Rezultat se ponovno promijenio u 70. minuti, nakon katastrofalne pogreške u obrani gostiju, Sculli je glavom zatresao mrežu Fontane i postavio rezultat na konačnih 3:0 za Genou. Saša Bjelanović u ovom susretu nije konkurirao za sastav Torina. Pobjeda je Genoi donijela uspon na osmo mjesto na ljestvici, dok je Torino trenutno na 14. mjestu.

Vrijednu pobjedu u borbi za opstanak ostvarila je momčad Cagliarija, koja je na gostovanju u Livornu svladala istoimenu momčad rezultatom 2:1, a junak gostujuće momčadi je dvostruki strijelac Acquafresca. Domaćini su do vodstva došli već u drugoj minuti nakon pogotka Galantea, ali je samo osam minuta kasnije Acquafresca poravnao rezultat na 1:1. Isti je igrač u 54. minuti, nakon slaloma kroz domaću obranu, po drugi put u utakmici matirao Ameliju za konačnih 2:1 Cagliarija. Dario Knežević odigrao je svih 90 minuta u dresu domaćina. Livorno je ovim porazom preuzeo dno ljestvice i Kneževićeva momčad mora briljirati u preostalih nekoliko kola, ukoliko se i dogodine želi natjecati u Serie A.

Budanova Parma nije uspjela nastaviti pobjednički niz na gostovanju kod Empolija, momčadi su podijelile bodove u susretu koji je završio rezultatom 1:1. U jako lošoj utakmici bez mnogo pravih prilika, prvi su poveli gosti već u osmoj minuti. Akciju za pogodak započeo je upravo Budan dobro uposlivši Gasbarronija koji je poslao idealnu loptu do Lucarellija, a napadač Parme je matirao domaćeg vratara Ballija. Rezultat je na konačnih 1:1 postavio Giovinco pogotkom u 31. minuti. Igor Budan je na terenu proveo svih 90 minuta u dresu Parme, koja se trenutno nalazi na samom rubu zone ispadanja, na 17. mjestu na ljestvici.

Vjerojatno najveće iznenađenje u ovom kolu priredila je momčad Reggine koja je na domaćem terenu došla do pobjede nad Sampdorijom, bilo je 1:0 za nogometaše iz Reggio Calabrije. Napadački tandem Sampdorije Cassano - Bellucci nije uspio slomiti čvrstu obranu Reggine, a sva tri boda domaćinima donio je Brienza pogotkom u 35. minuti susreta. Reggini je ova pobjeda donijela bijeg sa dna te je momčad iz Reggio Calabrije trenutno na 18. mjestu, a Sampdoria i dalje ostaje na šestom mjestu na ljestvici.

Ni nogometaši Lazija nisu mogli do sva tri boda u ovom kolu, na rimskom Olimpicu Nebesko plavi su remizirali sa Sienom rezultatom 1:1. Laziju je u 45. minuti susreta vodstvo donio Mutarelli, a gosti iz Siene su bod Rimljanima uspjeli iščupati u 87. minuti kada je Loria svojim pogotkom poravnao rezultat na konačnih 1:1. Sieni je ovaj bod donio uspon na "sigurno" 13. mjesto na ljestvici, a Lazio je trenutno na 12. mjestu.

Dvije minute bile su potrebne momčadi Napolija da uzme bodove Atalanti. Napoli je na domaćem terenu svladao goste iz Bergama rezultatom 2:0, a sve je bilo riješeno u samo dvije minute. Domaćini su poveli u 63. minuti pogotkom Hamsika, a dvije minute kasnije pobjedu Napolija potvrdio je Lavezzi pogotkom za konačnih 2:0. Napoli se nakon ova tri boda uspeo na deveto mjesto na ljestvici, dok je Atalanta pala na deseto mjesto.

Serie A, 33. kolo: Udinese - Roma 1:3, Genoa - Torino 3:0, Empoli - Parma 1:1, Livorno - Cagliari 1:2, Reggina - Sampdoria 1:0, Lazio - Siena 1:1, Napoli - Atalanta 2:0, Inter - Fiorentina 2:0.