Klasnić i Kuranyi junaci, Olić tragičar

Petar Plevnik • utorak, 15.04.2008.

Prva četiri susreta 29. kola Bundeslige obilježila je uvjerljiva pobjeda Schalkea, koji je u svom prvom nastupu nakon smjene Mirka Slomke deklasirao Energie, uz čak četiri pogotka Kevina Kuranyija. U središtu pozornosti bili su i hrvatski napadači; Ivan Klasnić svojim je pogotkom donio Werderu nova tri boda, dok je Ivica Olić promašio 11-erac na gostovanju u Berlinu...

Ako je suditi prema prvom susretu, smjena Mirka Slomke s klupe Schalke pokazala se dobrim potezom čelnika Rudara. Privremeno rješenje na klupi momčadi iz Gelsenkirchena Mike Büskens te pomoćnik Youri Mulder očito su uspjeli trgnuti momčad iz letargije nakon subotnje katastrofe u Bremenu, što je rezultiralo uvjerljivom pobjedom nad gostima iz Cottbusa.

Iako su u prvih pola sata i domaćini i gosti stvorili nekoliko dobrih prigoda, u vodstvo su u 31. minuti stigli domaćini i to zahvaljujući autogolu Da Silve, koji je, u pokušaju da otkloni udarac Bordona glavom, loptu smjestio u svoju mrežu. Samo šest minuta kasnije Kuranyi spretno koristi dodavanje Ernsta i povisuje na 2:0, da bi četiri minute prije odlaska na odmor, ove sezone često kritizirani, napadač Schalkea sjajnim udarcem sa 20 metara zabio za lagodnih 3:0 na odmoru.

Slika 1 od 2.

Potvrda odlične večeri Kevina Kuranyija stigla je u 59. minuti, nakon što se Ernst još jednom našao u ulozi asistenta, a Kuranyi hat-trickom povisio na 4:0, da bi sjajnu partiju svojim četvrtim pogotkom domaći napadač potvrdio 10 minuta prije kraja susreta. U redovima gostiju svih 90 minuta odigrao je Mario Cvitanović, dok je Stiven Rivić zamijenjen u 60. minuti.

Dva pogotka Ivana Klasnića u samo pola sata susreta protiv Schalkea bila su više nego dovoljna Thomasu Schaafu da hrvatskog napadača od prve minute pošalje na gostovanje kod davljenika Hanse. Na pogodak u Rostocku čekalo se do 57. minute, ali isplatilo se čekati, budući da su gosti u vodstvo stigli sjajnim udarcem Fringsa sa 25 metara.

Hansa se u život vratila u 76. minuti, nakon što pričuva Hähnge odlično reagira na ubačaj Pearce i vraća stvari na početak. Ipak, osam minuta prije kraja sureta Werder dolazi do sva tri boda. Vratar domaćina Gledson brani 11-erac Nalda, no na odbijancu je najbrži Klasnić, koji donosi Werderu vrijednu pobjedu. Uz Klasnića, koji je odigrao svih 90 minuta, posljednjih šest minuta u igri je proveo i Jurica Vranješ.

Nakon pauze zbog ozljede, gostovanje HSV-a u Berlinu donijelo je povratak Ivice Olića u redove momčadi iz Hamburga, a već u prvoj minuti hrvatski je reprezentativac umalo doveo goste u vodstvo, no njegov udarac pogađa vanjski dio mreže. Nažalost, hrvatski se napadač u 75. minuti prometnuo u tragičara susreta promašivši 11-erac, kojeg je prethodno skrivio Joey Šimunić. Dok je branič Herthe odigrao svih 90 minuta, uz skrivljeni 11-erac i žuti karton, Olić je zamijenjen odmah nakon promašenog 11-erca u 76. minuti.

Velik udarac u borbi za mjesto u Kupu Uefa doživio je Wolfsburg, koji je na domaćem terenu sa 1:0 poražen od Bochuma. Iako je gostujući vratar Renno bio daleko najzaposleniji čovjek na terenu, domaćini nikako nisu uspjevali probiti čvrstu obranu Bochuma. Iako bi sa osvojenim bodom svakako bili zadovljniji gosti, dvije minute prije kraja susreta Bechmann probija lijevu stranu domaće obrane, ubacuje za Šestaka, a slovački napadač s 10-ak metara šalje loptu kroz noge Benaglija i donosi gostima sva tri boda.

Bundesliga, 29. kolo, 15.4.2008.:
Hertha - HSV 0:0, Schalke - Energie 5:0, Hansa - Werder 1:2, Wolfsburg - Bochum 0:1.