Roma ostala bez pobjede i Tottija, Viole sigurne

Ivana Spahija • subota, 19.04.2008.

Ležerna igra u završnici susreta protiv Livorna stajala je Romu pobjede nad posljednjom momčadi lige. Gosti iz Livorna u posljednjim su trenucima utakmice ugrabili vrijedan bod spasa, a Vukove ostavili na tri boda zaostatka za Interom. Da sve bude gore po Rimljane, ponovno se ozlijedio Francesco Totti. Fiorentina je pobjedom nad Palermom nastavila borbu za Ligu prvaka...

Iako matematički još uvijek postoje šanse za proboj Rome na čelo ljestvice, teško je za očekivati da će Vukovi briljirati u preostala četiri kola, a crno - plavi minimalno dva puta upisati poraz. Roma je u susretu 34. kola Serie A podijelila bodove s Livornom rezultatom 1:1 i gotovo se oprostila od osvajanja naslova talijanskog prvaka. Lošom igrom u završnici Vukovi su gostima poklonili vrijedan bod za spas od ispadanja, a sebe udaljili od Scudetta. Naš Dario Knežević odigrao je svih 90 minuta u dresu Livorna.

Utakmica je očekivano počela pritiskom Rome, već u osmoj minuti je svoj udarac isprobao Totti, ali nije bio precizan. Vukovi su blizu pogotka bili i u 25. minuti, Taddei je poluvolejem loptu poslao iznad grede. Nesreća za Romu dogodila se u 38. minuti kada je Totti nespretno primio loptu i, kako se čini, ponovno ozlijedio koljeno. Il capitano nije mogao nastaviti utakmicu te ga je na terenu zamijenio Mancini.

Nastavak nije donio nikakve promjene, Roma je napadala, gosti se branili. Pritisak na obranu Livorna domaćinima se isplatio u 54. minuti, Pizarro je ubacio za Vučinića koji je izbjegao zaleđe i matirao Ameliju za vodstvo Rome od 1:0. Taj je rezultat bio aktivan sve do 83. minute kada su gosti iskoristili pad u igri Vukova i došli do vrijednog pogotka. Diamanti je iz slobodnog udarca svladao Donija i poravnao rezultat na 1:1.

U posljednjih nekoliko minuta nogometaši Rome opsjedali su prostor Livorna, ali je Amelija gotovo čudesnim reakcijama odbio pokušaje Giulyja, Panuccija i De Rossija i tako gostima donio vrijedan bod, a domaćinima zakomplicirao situaciju uoči kraja prvenstva. Roma se nakon ovog remija i dalje nalazi na drugom mjestu na ljestvici, s tri boda zaostatka za vodećim Interom, koji ima i utakmicu manje.

U drugoj utakmici dana, Fiorentina je na domaćem terenu s minimalnih 1:0 svladala Palermo. Viole su tako učvrstile četvrto mjesto na ljestvici, iako ostali konkurenti za "posljednji vlak" za Ligu prvaka imaju i utakmicu manje. Domaćini su agresivno otvorili susret i Palermo je od pogotka u osmoj minuti spasio vratar Agliardi, koji je odlično skinuo solidan pokušaj Kuzmanovića. Viole su do vodstva mogle doći i u 19. minuti kada je Mutu glavom pogodio gredu.

Ofenzivna igra Fiorentine urodila je plodom u 29. minuti susreta. Mutu je lansirao loptu u prostor, a braniči Palerma su je nespretno odbili do Donadela koji nije propustio priliku matirati Agliardija za vodstvo Viola od 1:0. Gostujući vratar je dobro reagirao u 36. minuti kada je posljednjim snagama odbio udarac Mutua. Drugo poluvrijeme je bilo dosta siromašnije prilikama, Palermo je u 72. minuti ostao s igračem manje zbog crvenog kartona Rinauda, ali je rezultat ostao nepromijenjen. Fiorentina je ovom pobjedom učvrstila četvrto mjesto na ljestvici i ima sedam bodova više od Milana i Sampdorije. Palermo je i dalje na desetom mjestu.

Serie A, 34. kolo: Roma - Livorno 1:1, Fiorentina - Palermo 1:0.