Petarde, hat-trickovi i pogodak Budana

Ivana Spahija • nedjelja, 20.04.2008.

"Cirkus" zvan 34. kolo Serie A ponudio je više zanimljivosti nego bilo koje kolo do sada. Milan je petardom razbio slabašnu Regginu, uz hat - trick čarobnjaka Kake. Pucački raspoložen bio je i Del Piero, koji je svojim hat trickom deklasirao momčad Atalante. U Parmi su pocrvenjela četvorica nogometaša, a Budanov pogodak nije previše pomogao domaćinima, koji su kraj susreta dočekali s osam igrača na terenu...

Juventus je u Bergamu deklasirao Atalantu rezultatom 4:0, a domaćine je sreća spasila da ne dožive i veću blamažu. Bila je to jedna od onih utakmica u kojima gotovo svi pokušaji jedne momčadi završe u protivničkoj mreži. Obrana Atalante kiksala je dva puta samo u prvih pet minuta, a za potpuni potop domaćina pobrinuo se Alessandro Del Piero. Legendarni kapetan Juventusa dirigirao je ostatkom "orkestra" i uz asistenciju kod prvog pogotka Stare dame, u svoju statistiku upisao i hat trick.

Gosti su poveli već u 50. sekundi utakmice. Del Piero je iz slobodnog udarca dobro pronašao Legrottagliea koji se naklonio i zatresao mrežu šokiranog Coppole. Pet minuta kasnije, gosti su već imali vodstvo od 2:0. Trezeguet je glavom produžio za Del Piera, koji je uz asistenciju upisao i pogodak i Juventusu donio veliku prednost.

No, tu je bilo obavljeno tek pola posla. Igrala se 34. minuta, Del Piero se nakon slaloma kroz domaću obranu našao oči u oči s Coppolom i prošetao s loptom pokraj vratara Atalante za vodstvo Juventusa od 3:0. Točku na i golijadi u Bergamu Del Piero je stavio pogotkom u 65. minuti nakon asistencije Trezegueta. Kapetan Juventusa zamijenjen je u 75. minuti, a na klupu je ispraćen ovacijama navijača stadiona u Bergamu. Juventus je ovom pobjedom uzeo nova tri boda, što samo potvrđuje osvajanje trećeg mjesta.

Na San Siru je pukla petarda. Milan je napokon došao na svoje i svladao Regginu s pet pogodaka u mreži Campagnola. Rossoneri su u dvoboju s fenjerašem pokazali dio svoje već pomalo zaboravljene slave, a prvi čovjek susreta je brazilski čarobnjak Kaka, koji je, kao i Del Piero u Juventusu, postigao hat trick. Dario Šimić odigrao je 15 minuta u dresu Milana, u 75. minuti je na terenu zamijenio Cafua.

Od samog početka Rossoneri su krenuli po sve ili ništa, tako je već u drugoj minuti Milan mogao povesti, ali je Brocchi pogodio vanjski dio mreže gostiju. Pet minuta kasnije Modesto je srušio Kaku u prostoru Reggine, sudac je pokazao na bijelu točku, a sam Kaka sigurno presudio Reggini i donio domaćinima vodstvo od 1:0.

Novi pad u šesnaestercu Reggine dogodio se u 34. minuti. Vigniani je sapleo Seedorfa, a sudac ponovno dosudio najstroži kaznu za Milan. Kaka je ponovno bio siguran izvođač jedanaesterca i donio Milanu prednost od 2:0. Reggina je uspjela uzvratiti šest minuta kasnije, a vodstvo Milana je na 2:1 smanjio Barreto.

To je već počelo sličiti na ustaljene navike crveno - crnih, koji nakon vodstva obično prime nekoliko pogodaka i na kraju završe s porazom. Da se to ne dogodi i ovaj put, pobrinuo se Kaka novim pogotkom u 68. minuti za vodstvo Milana od 3:1 i svoj hat - trick. Pet minuta kasnije u strijelce se upisao i Filippo Inzaghi, koji je na tipično inzaghijevski način "nikakvu" loptu upućenu od Pata ugurao u mrežu Campagnola. Rezultat je na konačnih 5:1 postavio Pato pogotkom u 89. minuti, a Milan se ovom pobjedom i dalje nalazi u igri za plasman u Ligu prvaka.

Slika 1 od 2.

"Krvavo" je bilo u Parmi, gdje je Napoli svladao domaćine rezultatom 2:1, ali više od rezultata "bodu oči" čak četiri crvena kartona, od čega su tri dodijeljena domaćinima. U 21. minuti dosuđen je jedanaesterac za domaćine zbog prekršaja Santacrocea nad Lucarellijem. Na mjesto izvođača stao je Budan, koji je sigurnim udarcem ostavio gostujućeg vratara Iezza bez šanse za obranu i donio Parmi vodstvo od 1:0. Domizzi je u 45. minuti poravnao rezultat na 1:1 pogotkom s bijele točke, ali to je bilo samo zagrijavanje.

Seriju crvenih kartona otvorio je Mariga, koji je nakon tog pogotka morao ranije u svlačionicu zbog prekršaja nad Manninijem. U 72. minuti je Napoli poveo pogotkom Bogliacina, ali nogomet je na stadionu Ennio Tardini pao u drugi plan. Četiri minute kasnije Castellini je napravio grub prekršaj nad Lavezzijem i nastao je pokolj na travnjaku. Račune su krenuli izravnati Parmin Falcone i protivnik mu Gargano, a sudac ih je obojicu izbacio iz igre. Pridružio im se i Gasbarroni, koji se krenuo obračunati s Garicsom. Parma je gotovo 20 minuta bila s osmoricom igrača na terenu, a naš Budan je "prošao lišo", zaradio je žuti karton još u 25. minuti zbog nesporazuma s Blasijem, a zamijenjen je u 47. minuti susreta.

Od ostalih susreta, Sampdorijin dvojac Cassano - Bellucci srušio je Udineseu snove o Ligi prvaka pobjedom od 3:0 nad momčadi iz Udina, čime se Sampdoria pridružila Milanu na šestom mjestu na ljestvici. Cagliari je, zahvaljujući pogocima Acquafresce i Finija, došao do pobjede nad Empolijem i našao se van zone ispadanja, trenutno je na 15. mjestu.

Jurićeva Genoa bila je uspješna na gostovanju u Sieni, momčad iz Genove je slavila rezultatom 1:0 uz jedini pogodak Konka u 25. minuti susreta. Jurić je odigrao cijelu utakmicu za Genou, a u 77. minuti je zaradio žuti karton. Genoa se ovom pobjedom približila dijelu ljestvice koji vodi u kup Uefe, trenutno se nalazi na osmom mjestu. Vrijedne bodove spasa osigurala je Catania minimalnom pobjedom nad Lazijom, a bijeg iz zone ispadanja Sicilijancima je donio Spinesi pogotkom u 34. minuti susreta.

U posljednjoj utakmici ovog kola, Inter je teže od očekivanog došao do pobjede nad Torinom. Domaćini su pružili dobar otpor vodećoj momčadi lige, ali je jedan pogodak u mreži Fontane bio dovoljan da vodeća momčad prvenstva uzme sva tri boda i nađe se na šest bodova prednosti ispred Rome. Naš Saša Bjelanović odigrao je pet minuta u dresu domaćina, u 85. minuti je na terenu zamijenio Lazetića.

Utakmica je započela pritiskom domaćina, Rosina je u 16. minuti gađao pokraj gola, a pet minuta kasnije neprecizan je bio i Di Loreto. Do tada nevidljivi Inter nije stvorio nijednu veću priliku za pogodak, ali to se promijenilo u 30. minuti. Balotelli je ubacio za Cruza koji je u padu između dva braniča Torina glavom ugurao loptu u mrežu Fontane i Interu donio prednost od 1:0. Gosti su u samom kraju susreta imali priliku povisiti vodstvo na 2:0, ali je Cesar glavom promašio prazan gol Torina. No, i s minimalnom pobjedom od 1:0 Inter je uzeo sva tri boda i približio se na korak do Scudetta. Torino je nakon ovog poraza ostao na 16. mjestu na ljestvici i još uvijek se bori za opstanak.

Serie A, 34. kolo: Milan - Reggina 5:1, Atalanta - Juventus 0:4, Parma - Napoli 1:2, Sampdoria - Udinese 3:0, Cagliari - Empoli 2:0, Siena - Genoa 0:1, Catania - Lazio 1:0, Torino - Inter 0:1.