Lens slavi Runju, PSG na koljenima

Maja Giljanović • subota, 19.04.2008.

Fantastičan su spektakl u prvoj utakmici 34. kola 40.000 navijača na Felix Bollaertu priredili igrači Runjinog Lensa i gosti iz Montbeliarda, Sochaux u kojem su nakon 90 minuta totalnog nogometa s preko 30 udaraca i šansama koje su se izmjenjivale pred vratima čas jedne čas druge momčadi, trijumfirali domaćini i napokon udahnuli malo zraka u grčevitoj borbi za opstanak...

Sang et Or je, naime, 13. momčad svog lanjskog trenera Frederica Gillota dočekao s imperativom pobjede: Lens je uoči susreta bio iznad crte odnosno PSG-a i Strasbourga zahvaljujući samo gol-razlici, a punih deset kola nisu pronašli put k sva tri boda. Sreća ipak da je u goste stigao upravo Sochaux koji je serijom od četiri uzastopne pobjede na strani gotovo pa osigurao opstanak i stigao mirne duše nadigravati se.

Sreća također da je Coulibaly baš onako kapetanski pronašao pravi trenutak da postigne svoj tek drugi ovosezonski pogodak: Malijac je iskoristivši početnu konfuziju obrane Peugetovaca nemoćnog Richerta svladao odmah u 6. minuti i dao novi impuls suigračima.

Lanjski pobjednik Kupa se, međutim, nije izgubio: u 15. minuti nekadašnji hajdukovac skida izvrsnu prigodu Dalmata, stativa potom u 39. se ispriječila Pancrateu, ali u 49. posve zasluženo poravnanje stiže desetim ovosezonskim golom najboljeg strijelca Sochauxa, Turčina Erdinga.

Trajalo je doduše nepune dvije minute jer Aruna u 51. koristi savršeno proigravanje Monterrubija i šalje navijače u delirij. U nastavku hrvatski reprezentativac naprosto briljira: u 57. brani novu stopostotnu šansu Dalmatu, dvije minute poslije rukometno - jednom rukom - zaustavlja Erdinga i održava Papinovu prednost uz ovacije s tribina.

Na dva razlike potom u 71. diže iznova ko-produkcija Monterrubio-Bjelokošćanin, a straha unatoč smanjenju vodstva golom Brecheta u 79. minuti nema jer Runje skida sve uključujući i novi pokušaj isfrustriranog Dalmata dvije minute prije isteka 90. za osiguranje tri boda i čekanje da PSG vani protiv Caena odnosno Strasbourg kod kuće protiv Lyona ostane bez pokojeg.

Na strasbourški je Le Meinau, pak, Alain Perrin napokon popustio pritiscima i od prve minute prvom strijelcu Le Championnata Karimu Benzemu pridružio Ben Arfu (igrao i Keita) tražeći sva tri boda kojima bi oprali gorak okus nakon redom poraza u Marseilleu, remija na Gerlandu protiv Rennesa i unatoč prolazu u polufinale, neuvjerljivoj igri u Coupe de Franceu protiv Metza.

Furlanov Strasbourg svi su praktički otpisali: serijom od šest uzastopnih poraza (pet, pak, utakmica nisu zabili ni gola) strmoglavili su se na 19. mjesto, ali golom Renterije (Kolumbijčev deveti) iz 21. minute na poluvremenu su protiv šesterostrukog uzastopnog prvaka vodili na poluvremenu.

Skupo ih je, međutim, koštalo isključenje Moulounguija u 43. minuti jer Lyon je unatoč povredi Benzeme (ušao Govou u 36.) preokrenuo i golovima Bodmera (61.) odnosno Grossa (67.) po svemu sudeći nakon samo godinu dana vratio Strasbourg, u paketu s prežaljenim otprije Metzom, u Ligue 2.

Treći će putnik, po prvi put nakon više od 30 godina, izgleda neumitno, biti - PSG. Parižani su na Caenovom Michel d'Ornanu gdje nisu pobijedili još od 1991. istrčali bez Jeremy Rothena i blijedom partijom posve kompromitirali svoje i prije večerašnjeg poraza mršave šanse.

Presudu su tragičnom PSG-u, potpisali Deroin u 52., Lemaitre u 75. i Gouffran u 89. minuti, a poraz gostujućim navijačima, blago rečeno histeričnima, nije sjeo: igrače su tijekom susreta častili sočnim uvredama, a nakon posljednjeg zvižduka krenuli su u pohod i razračun s kim god im se nađe na putu.

Monaco naših Jerka Leke (startao od prve, zaradio žuti) i Nikole Pokrivača (ušao u 71.) stigao je u Nicu susjedima pomrsiti račune i zaustaviti Antonettijev Gym u lovu na trenutno Saint-Etienneovu (Les Verts su inače autogolom Jalleta slavili protiv Lorienta) petu poziciju koja gotovo garantirano dogodine donosi Europu.

Slavlje Kneževa stiglo je u 36. minuti golom Meriema nakon nove, ove sezone sedme, vrhunske asistencije Nenea i unatoč igraču manje (Adriano u 82. minuti zbog krvničkog prekršaja nad sunarodnjakom, također Brazilcem, Edersonom) potvrdom sva tri boda u 90. minuti Almirona. U drugoj, pak, minuti nadoknade Lannoy je isključio i Pokrivača, ali devetorica su Monegažana osigurali mira na Louisu II vrijedan 43. bod.

Sutra će Bordeaux kod Toulousea pokušati održati korak s Lavovima dok će na Velodromeu Marseille ići vraćati svoje treće mjesto vrijedno kvalifikacija Lige prvaka sljedeće sezone nakon večerašnjeg boda Nancyja protiv Le Mansa.

Le Championnat, 34. kolo:
Lens - Sochaux 3:2, Strasbourg - Lyon 1:2, Caen - PSG 3:0, Auxerre - Metz 0:0, Nice - Monaco 0:2, Rennes - Valenciennes 1:0, Saint-Etienne - Lorient 1:0, Nancy - Le Mans 1:1