Rapid prvak, Mijatović strijelac

Goran Tomičić • nedjelja, 20.04.2008.

Rapid je u pretposljednjem kolu austrijske Bundeslige uvjerljivom pobjedom protiv Altacha osigurao naslov prvaka. Wacker se uvjerljivim porazom oprostio od prve lige, a Mijatović je bio strijelac u porazu LASK-a protiv Sturma...

Novi prvak Austrije bio je poznat već u prvim minutama dvoboja Rapida i Altacha. Korkmaz se u šestoj minuti lijepo oslobodio čuvara i proigrao Schmida, koji je proslijedio do Boškovića, a on je bio precizan za vodstvo domaćina. Već tri minute kasnije Korkmaz je upisao još jednu asistenciju nakon sjajnog prolaza kroz obranu Altacha i lijepog proigravanja za Maierhofera, koji je rutinski povisio na 2:0.

Posljednje dvojbe su otklonjene u 31. minuti, kad je Hofmann ubacio za Hoffera, a on je iz blizine lako poslao loptu u mrežu. Bazina je ušao u 81. minuti, a Tokić nije nastupio. Rapidu je ovo 32. naslov prvaka u povijesti i bit će austrijski predstavnik u drugom pretkolu Lige prvaka.

Salzburg je pobjedom protiv bečke Austrije potvrdio drugo mjesto i nastup u kvalifikacijama za Kup Uefa. Niko Kovač je u 43. minuti prošao Schiemera i uposlio Ilića, koji je lijepim udarcem s desetak metara pogodio lijevi kut bečke mreže. U 81. minuti je Zickler iskoristio pogrešku gostujuće obrane i svojim 16. ovosezonskim pogotkom odlučio utakmicu. Manuel Pamić je zamijenjen u 62. minuti, a Niko Kovač je odigrao cijelu utakmicu i dobio žuti karton.

Austria Kärnten i Ried su odigrali bez pogodaka, a domaći su tim ishodom osigurali ostanak u ligi. Sturm je slavljem u Linzu zadržao izglede za treće mjesto i kvalifikacije za Kup Uefa. Mijatović je u 42. minuti lijepo pucao glavom, no gostujući vratar je uspio obraniti. No, lopta je došla do Saurera, koji je ubacio s lijeve strane, a Mijatović je snažnim udarcem desnom nogom iz blizine donio prednost LASK-u.

Taj rezultat je na semaforu bio do 78. minute, a onda je Haas iz slobodnog udarca proigrao Stankovića, koji je neobranjivim udarcem s 20 metara svladao Čavlinu. Četiri minute kasnije Stanković je centrirao s lijeve strane, a Jantscher je u velikoj gužvi ispred Čavline donio pobjedu gostima. Čavlina je branio cijelu utakmicu, a Mijatović je na terenu proveo 78 minuta i dobio žuti karton. Vastić nije bio u konkurenciji za sastav. Drugi austrijski predstavnik u Kupu Uefa će biti odlučen u posljednjem kolu, a u najboljoj poziciji je bečka Austria, koja ima dva boda više od Sturma i LASK-a.

Wacker se katastrofalnim domaćim porazom od Mattersburga oprostio od prve lige. Lindner je u 12. minuti donio prednost gostima, a momčad Željka Pavlovića se ostanku nadala do 78. minute i pogotka Kovriga. Šest minuta kasnije domaćima je isključen Schrott i sve je bilo gotovo. Kühbauaer je minutu kasnije povisio s bijele točke, a u 85. minuti se Lindner opet upisao u strijelce. Konačnih 5:0 je postavio Kühbauer u 87. minuti. Pavlović je branio svih 90 minuta.

T-Mobile Bundesliga, 35. kolo
Rapid - Altach 3:0, Salzburg - Austria Beč 2:0, Austria Kärnten - Ried 0:0, LASK - Sturm 1:2, Wacker - Mattersburg 0:5.