Do posljednjeg daha

Marin Vuković • subota, 26.04.2008.

Chelsea nije propustio priliku posve se uključiti u bitku za naslov prvaka, pogotkom Michaela Ballacka s bijele točke u završnici utakmice ostavio je to pitanje otvorenim do posljednjeg kola. Do samoga kraja ostat će nepoznata i imena putnika u drugu ligu, budući da je situacija na dnu ljestvice nakon ovoga kola još neizvjesnija nego prije tjedan dana.

Utrka za naslov prvaka Engleske po svemu sudeći ostat će otvorena do posljednje minute posljednjeg kola Premiershipa. Chelsea je ispunio cilj i u spektaklu na Stamford Bridgeu svladao Manchester United, izjednačivši se tako s vodećom momčadi prvenstva. Crveni vragovi zadržali su čelnu poziciju, ali u posljednjih 180 minuta više nemaju pravo na pogrešan korak.

Sastav za koji se zbog blizine uzvratne utakmice s Barcelonom, ali i sigurnosti prvog mjesta i u slučaju poraza, odlučio Alex Ferguson već je na početku utakmice dao naslutiti kako je Manchester United na Stamford Bridge doputovao obraniti bod, a uhvatiti tri ako se ukaže prilika. Od prve minute gosti su istrčali bez Cristiana Ronalda, Patricea Evre, Paula Scholesa i Carlosa Teveza, a momčad je dodatno oslabljena i izlaskom Nemanje Vidića koji je okrvavljenih zubi napustio travnjak već u desetoj minuti, nakon dvoboja s Drogbom.

Fergusonovo kalkuliranje funkcioniralo je gotovo cijelo jedno poluvrijeme, iako je Chelsea svim snagama pritiskao posljednju liniju Unitedove obrane i tijekom cijelog prvog dijela imao izrazitu inicijativu. Sjajnu priliku propustio je u 21. minuti Joe Cole pogodivši vratnicu nakon gužve u kaznenom prostoru, no Bluesi su neposredno prije odmora dočekali svoj trenutak. Već je istekla 45. minuta kada je Didier Drogba uputio sjajan ubačaj za Michaela Ballacka, a ovaj zaboravljen iza leđa crvene obrane glavom svladao Edwina van der Sara.

Usprkos zaostatku United je i u nastavak utakmice ušao u istom sastavu, a posve neočekivano u 56. minuti ruku spasa im je ponudio Ricardo Carvalho. Velika Portugalčeva pogreška u priliku je gurnula Waynea Rooneya, koji je oči u oči s Petrom Čechom izašao kao pobjednik i izjednačio na 1:1. Ubrzo zatim gosti su zbog ozljede ostali i bez Rooneya, a u igru je ušao Ronaldo.

Promjena rezultata negativno je djelovala na momčad Avrama Granta koja je potom dugo tražila način povratka u igru. U 72. minuti veliku je priliku iz slobodnog udarca dobio Drogba, ali njegov odličan udarac još boljom obranom skida Van der Sar. Odluka o pobjedniku stigla je pak 12 minuta kasnije, a donio ju je, pomalo neočekivano - pomoćni sudac. Vidjevši igranje Michaela Carricka rukom, signalizirao je to glavnom sucu Alanu Wileyu, koji je pokazao na bijelu točku.

Siguran izvođač kaznenog udarca bio je Michael Ballack i donio Chelseaju sva tri boda, iako je United u samoj završnici utakmice čak dvaput opasno zaprijetio. Oba puta lopta je očišćena s gol linije, prvi put od strane Ashleya Colea, a potom i Andrija Ševčenka. Nema sumnje da nas u posljednja dva kola očekuje nevjerojatan rasplet prvenstva. Manchester United očekuju susreti s West Hamom kod kuće i Wiganom u gostima, dok Chelsea putuje na gostovanje u Newcastle i u posljednjem kolu dočekuje Bolton.

Fulhamov povratak u život

Nekoliko minuta tijekom subotnjeg poslijepodneva Fulham je već bio siguran putnik u drugoligaško društvo, ali se nevjerojatnim preokretom protiv Manchester Cityja vratio u život i dobio priliku da već u sljedećem kolu pobjegne iz zone ispadanja. Manchester City, za kojeg je Vedran Ćorluka odigrao svih 90 minuta, ispustio je prednost od 2:0 i dopustio londonskoj momčadi da u posljednjih 20 minuta postigne čak tri pogotka.

Golovima Stephena Irelanda i Benjanija Mwaruwarija City je nakon prvog dijela držao uvjerljivo vodstvo, no izabranici Roya Hodgsona odigrali su fantastičnu završnicu i uz dva pogotka Diomansyja Kamare i jednog Dannyja Murphyja odnijeli sva tri boda s Eastlandsa.

Tri boda je posve neočekivano iz susreta s Liverpoolom mogao uzeti i Birmingham, što bi pak obezvrijedilo veliki preokret Fulhama. Međutim, nakon pogodaka Mikaela Forssella i Sebastiana Larssona domaćin je drugoj momčadi Liverpoola dopustio povratak u utakmicu. Redsi su je iskoristili i preko Petera Croucha i Yossija Benayouna došli do boda.

Priliku da se odlijepe od opasne zone propustili su i Bolton i Reading, koji su također iz susreta s Tottenhamom odnosno Wiganom izvukli tek po bod. Dok su Wigan i Reading odigrali neodlučeno bez pogodaka, Bolton je na White Hart Laneu protiv budućih suigrača Luke Modrića odigrao 1:1. Premda je Bolton golom Steliosa Giannakopolousa poveo početkom drugog poluvremena, Spursi su ipak posve došli do zasluženog izjednačenja pogotkom Steeda Malbranquea.

Svaku, pa i najmanju dvojbu oko osiguranja prvoligaškog statusa otklonio je Sunderland pobjedom nad Middlesbroughom od 3:2 u posljednjim trenucima utakmice, zahvaljujući autogolu Emanuela Pogatetza u sudačkoj nadoknadi.

Dvije momčadi koje u sljedećem kolu mogu odlučiti novog prvaka Engleske, West Ham i Newcastle, odigrali su neodlučeno 2:2. West Ham je nakon dvadesetak minuta igre golovima Noblea i Ashtona izborio veliku prednost, no do kraja poluvremena momčad Kevina Keegana spasila je bod pogocima Obafemija Martinsa i Geremija. U sljedećem kolu West Ham putuje na Old Trafford, na noge Manchester Unitedu, dok Newcastle dočekuje Chelsea.

Premiership, 36. kolo, 26.04.2008:
Chelsea - Manchester United 2:1, Birmingham - Liverpool 2:2, West Ham - Newcastle 2:2, Manchester City - Fulham 2:3, Sunderland - Middlesbrough 3:2, Tottenham - Bolton 1:1, Wigan - Reading 0:0.