1. Hrvatska nogometna liga, 31. kolo, 26.04.2008., Varaždin, Stadion Varteksa, gledatelja: 1000
Suci: Gerek (Zabok), Perak (Karlovac), Modrić (Zagreb)
Matej Krišto 73', 90'
Međimurje

Varteks - Međimurje: Derbi koji to nije bio

Ivana Strahija • subota, 26.04.2008.

Premda rezultat izgleda drugačije, lokalni derbi Varaždinaca i Međimuraca epitet nogometnog derbija nije zaslužio. U prvom dijelu tragično slabi gosti olakšavaju Varteksu stvaranje prednosti, u posljednjim minutama susreta dvije pogreške vratara Mađarića Međimurcima pomažu smanjiti na 3:2.

Renato Šaka
61'

Miljenko Dovečer

Do 10. minute Varaždinci su imali tri kornera, što najbolje pokazuje prevlast domaćih na zelenom terenu. Potom slijedi i prva prava akcija Varteksa: u 13. minuti je pogriješio Međimurac Zurak, kome loptu krade Vuk i prosljeđuje do Brezovca, koji ipak nije dovoljno spretan.

Mreža se prvi puta zatresla u 15. minuti, kad posredstvom slabog Grizelja domaći Vuk dolazi do lopte, šalje je do Novinića, ovaj pokušava škaricama no u njega se zalijeće vratar Banović i zajedno padaju, a priliku i loptu koristi Brezovec, ali sudac Gerek ne priznaje pogodak zbog prekršaja.

Konačan pogodak pada u 24. minuti, zbog još jedne "crne rupe" u međimurskoj obrani, kad Šimek potpuno neometan loptu šalje preko cijelog igrališta do Pape, ovaj je namješta za Novinića, kojem nije teško poentirati za 1:0.

Vodstvo Varaždincima daje dodatni polet, pa redaju priliku za prilikom, koristeći slabog Međimurca Grizelja kao najlakši put prema gostujućem golu. "Zicere" su imali Brezovec i Papa, a tad gostujući strateg Dovečer konačno vadi Grizelja iz igre i zamjenjuje ga Georgijevskim.

Ni to nije previše pomoglo Međimurcima, jer je u 33. minuti već 2:0, nakon što je majstor Papa ubacio, Novinić zaustavio a Vuk na najbolji način iskoristio loptu sa ruba kaznenog prostora.

Pred sam kraj prvog dijela konačno prilika i za Međimurje. Nakon prekršaja varaždinske obrane nad Pintarićem Milardović dobiva šansu iz slobodnjaka sa 18 metara iskosa, no varaždinski gol spašava vratnica.

Početkom drugog dijela nastavlja se pritisak domaćih, koji u 52. minuti imaju 3:0, nakon što je Šimek točno pronašao Vuka, i to nakon krivog dodavanja Georgijevskog.

Prilike potom imaju Novinić, što Banović brani, te Golik, kad je međimurski vratar i opet spreman, a zatim Varaždinci polako igraju sve sporije i "dižu ručnu", jer je nemoćno Međimurje bilo daleko od izazova za Besekove prvotimce.

I sam trener Varteksa smatra da je pobjeda osigurana, pa iz igre vadi dvostrukog strijelca Vuka, a na njegovo mjesto šalje mladog Frljužeca, koji prvoligaške minute još uvijek "broji sitno".

Zato je gostima nešto lakše igrati, pa u završnici čine rezultat podnošljivijim. Na 3:1 Međimurci smanjuju krasnim ubačajem iz kornera Pintarića, kad domaći vratar Mađarić ne stiže reagirati, a već je Krišto poslao loptu u gol. 3:2 u 90. minuti ide sasvim "na dušu" Mađarića, koji potpuno bespotrebno istrčava i ostavlja svoj gol nečuvan, što iskorištava Bratković.