PSG još živ, Bordeaux propustio šansu

Maja Giljanović • subota, 26.04.2008.

Trijumfom na svom Parku prinčeva protiv Auxerrea nogometaši PSG-a prekinuli su niz od tri uzastopna poraza i tri kola prije konca Le Championnata ostaju u igri za spas, unatoč Kup-izdanjima, tragične sezone, dok je Bordeaux propustio ogromnu prigodu sasvim stisnuti Lyon odigravši s igračem više samo nulu protiv Nice..

Osvajaču Liga-kupa i još uvijek u igri za Coupe de France (protiv Amiensa) PSG-u, naime, gori pod petama: u susret 35. kola protiv Auxerrea ušli su s 18. mjesta koje u ovim trenucima zbog slabije gol-razlike od Runjinog Lensa odnosno Toulousea sljedeće sezone vodi pravac u Ligue 2 (iz kojeg su se, pak, zasad iskobeljali Le Havre i Nantes, a Grenoble je na pravom putu).

Sva sreća po Le Guena da je u goste stigao upravo Auxerre (15.) jer su u posljednjih 10 gostovanja u prijestolnici pobijedili samo jednom (lani 1:0) - a da 37.000 navijača odahne, pobrinuo se odmah na startu Pauleta: kapetan je, naime, u 3. minuti svladao Rioua, a osmi je ovosezonski Portugalčev gol ukupno okruglo 200. kojeg je postigao u tri sezone provedene u Bordeauxu (od dolaska iz Deportiva 2000.) odnosno pet u PSG-u.

Strašan je presing Parižana rezultirao povećanjem vodstva u 13. minuti preko Amare Dianea nakon čega se igra primirila i uglavnom se sljedećih sat vremena igralo između dva šesnaesterca prije nego je Bjelokošćanin u 86. minuti svojim devetim ovosezonskim pogotkom razriješio nedoumice nastale nepunih deset minuta ranije smanjenjem Mignota glavom s prve stative ostavivši Rioua posve nemoćnim.

PSG-ovo hvatanje priključka ostavilo je Toulouse, Lens i posebice 19. Strasbourg da u večernjim satima odgovore protiv redom Le Mansa, Lillea odnosno Rennesa vani.

Le Mans (8.) koji se još uvijek (s punim pravom) nada Saint Etienneovoj petoj poziciji koja u slučaju PSG-ovog osvajanja Kupa protiv Sedana ili finala protiv Lyona vodi dogodine u Kup UEFA (tri boda su Les Verts imali do večeras ispred Nice, dva ispred Rennesa i Le Mansa odnosno bod ispred Lillea) Runju je, lako je moguće, katapultirao put Ligue 2.

Garcijini su igrači, zapravo Daisuke Matsui, Le Mansu u nepunih pet minuta (19., 23.) osigurali 2:0, Sang et Or je u 33. Aruna Dindane vratio u život smanjivši nakon strašne obrane Pelea u prethodnom napadu udarca Monterrubija na 2:1 svojim osmim ovosezonskom pogotkom, ali u 48. Baša i po treći put svladava nekadašnjeg hajdukovca i ostavlja Papina u grdim problemima. Lensu, naime, slijede Monaco kući, Lille u gostima te Bordeaux na Bollaertu i teškom će se mukom spasiti najgoreg.

Rennes Guya Lacombea rutinski se s druge strane razračunao s davljenikom iz Strasbourga pogocima Pagisa dvaput i Lemoinea u 33., 35. i 45. minuti, dok je Toulouse neporažen vani još od sredine veljače na Lilleovom Metropoleu poveo u 23. minuti preko Dieuzea prije nego su Mirallas dvaput (u 30. odnosno 42. - obratiti pažnju na Belgijančev šesti ovosezonski gol jer radi se o jednom od najljepših ove sezone postignutih u Francuskoj) i Michel Bastos (iz penala u 40.) preokrenuli za vodstvo Puelove momčadi.

LOSC je, inače od sredine prosinca poražen samo dvaput (kod kuće od Lyona i Auxerrea), unatoč smanjenju preko Mansareau 61., na koncu ubilježio svoju treću uzastopnu pobjedu nakon šokantnog 3:1 trijumfa posred Velodromea protiv Marseillea i domaće pobjede nad Nancyjem kolo ranije.

Saint Etienne je, pak, visio u Metzu: Rousseyjevi su igrači, naime, nakon osvajanja 12 od mogućih 18 bodova u zadnjih šest kola odigrali slabih prvih 45 minuta kod prežaljenih, ali ponosnih Les Grenatsa pred ispražnjenim tribinama Saint Symphoriena - prestrogo isključenje Dernisa (minutu ranije inače pogodio stativu Marichezova gola) u 41. minuti srećom nije presudilo jer Gomis je u 47. svojim 13. golom sezone osigurao gostima njihovi četvrti trijumf vani.

Šokovitih posljednjih 15 minuta prvog poluvremena odigrali su na Gerlandu Lyon i Caen: prvi je strijelac prvenstva svojim 18. golom sezone doveo šesterostrukog uzastopnog prvaka u vodstvo u 34. minuti samo da bi Eluchans u 39. i Compan u 44. minuti preokrenuli i pružili dodatan impuls Bordeauxu koji je u međuvremenu na Chaban Delmasu držao samo nulu protiv tradicionalno čvrste Nice jer je Cavenaghi u 18. i 28. propustio izvrsne prigode usput pogodivši i stativu Llorisovog gola.

Grosso potom U Lyonu na ulasku u svlačionicu zarađuje crveni nakon obračuna s Gouffranom, a Benzema u 55. iz slobodnog udarca s igračem manje poravnava - Žirondincima naprotiv ni igrač više punih sat vremena nakon isključenja Jeunechampa nije pomogao da novi kiks Lyona poslije anemičnih izdanja protiv redom Marseillea (poraz), Rennesa (remi) i Metza (u Kupu prolaz na jedvite jade) iskoriste i smanje prednost Lavova na majušna dva boda.

Sutra Valenciennes ugošćuje trećeplasirani Nancy, a Monaco naših Jerka Leke i suspendiranog Nikole Pokrivača na svom Louisu II dočekuje četvrtoplasirani i Lige prvaka željni Marseille.

Le Championnat, 35. kolo:
PSG - Auxerre 3:1, Lyon - Caen 2:2, Le Mans - Lens 3:2, Bordeaux - Nice 0:0, Rennes - Strasbourg 3:0, Metz - Strasbourg 0:1, Sochaux - Lorient 1:1, Lille - Toulouse 3:2