Leko umalo zaustavio Marseille

Maja Giljanović • nedjelja, 27.04.2008.

Novim - desetim remijem u gostima, trećeplasirani Nancy je u prvoj utakmici nedjeljnog programa u sklopu 35. kola propustio vodstvo i Olympique ohrabrio ususret gostovanja u Kneževini gdje mu se na pladnju, naime, nudi pozicija koja sljedeće sezone vodi u kvalifikacije Lige prvaka...

Momčad Pabla Corree na tradicionalno je neugodni Nungesser stigla tražeći treći ovosezonski trijumf vani i krenulo je kao po špagi: Nancy je u vodstvo u 10. minuti doveo Berenguer spretno pospremivši loptu u vrata Penneteaua nakon posvemašnje zbrke u petercu, ali teren na kojem su ranije ove godine zapeli i Bordeaux i Marseille pokazao se prevelikim zalogajem za ekipu oslabljenu neigranjem petorice prvotimaca među kojima se posebno osjetilo neigranje Hadjija i Kima.

Puygerierova je potom povreda u 18. minuti posve poremetila goste i Valenciennes je neopterećen rezultatom stisnuo i umalo preko Audela u dva navrata u prvom poluvremenu poravnao. 24-godišnjak napokon u 49. minuti postiže svoj deveti gol sezone i ostavlja Nancy pokislima bez dva vrijedna boda - ASNL inače vani kod Valenciennesa nije slavio od 1980., a posljednji je, pak, put u gostima pobijedio još u listopadu kod Monaca.

Tri kola prije kraja Marseille je na Louisu II imao prigodu preuzeti toliko žuđenu treću poziciju i Geretsova ekipa nije razočarala: protiv 13. Monaca (43) naših Jerka Leke (igrao od prve minute, zaradio žuti) i suspendiranog Nikole Pokrivača gosti su na najbolji mogući način pokazali da ih kiks u prošlom kolu kod kuće protiv Lillea (3:1) nije pokolebao i da su spremni u samom finišu sezone vratiti se u elitu europskog nogometa kamo, uostalom, kao europski prvaci 1993. i pripadaju.

Ricardovu je momčad oslabljenu neigranjem ozlijeđenih Piquionnea, Meneza, Meriema, Bernardija i Adriana po treći put ove sezone (2:0 u Le Championnatu u 17. kolu i 3:1 također na Velodromeu u Kupu) Marseille nadjačao šest minuta prije isteka susreta.

Gosti su poveli preko Samira Nasrija u 28. minuti, a Monaco je poravnao u 57. prvim ovosezonskim golom (u trećem nastupu) Urugvajca Gonzaleza. U 61. Taiwo vraća Marseilleu prednost spretno svladavši Romu nakon stative Cane, a nepune tri minute potom Leko krasno loba Mandandu svojim prvim ovosezonskim i drugim ukupno golom u dresu Kneževa od dolaska 2006. iz kijevskog Dinama.

Vatromet u 84. minuti, međutim, na stranu Marseillea prelama Cisse svojim 14. golom sezone kojim katapultira goste na treće mjesto s bodom prednosti nad Nancyjem.