Prečke zaustavile Lyon

Maja Giljanović • subota, 03.05.2008.

U slučaju njihove večerašnje pobjede u Nici i sutrašnjeg poraza Bordeauxa u Marseilleu Lyon je u 36. kolu mogao osigurati sedmi uzastopni naslov prvaka, ali odmah je nula sa Stade du Raya šest sezona nedodirljivih Lavova produžila neizvjesnost do samog konca ove sezone Le Championnata...

Perrinovi su igrači stigli u Nicu po okruglo 10. gostujuću pobjedu ove godine, a s obzirom na statistiku - Nice, naime, nije slavila protiv prvaka punih 19. uzastopnih utakmica (zadnji put 1995.) - tri su se boda nudila gotovo na pladnju tim više jer je trenutno devetoplasirana momčad u posljednjih šest utakmica upisala četiri poraza i dva remija.

Na oprez je, pak, pozivao upravo remi u prošlom kolu - protiv Bordeauxa na Chaban Delmasu i to s igračem manje punih sat vremena, a ovdje nakon pola sata igre i dviju pogođenih prečki Lyona Nice se zatvorila i nakrcala svoj šesnaesterac niti ne pokušavajući ugroziti suparnički: prvi put je vratara Llorisa okvir spasio u 25. minuti nakon slobodnog udarca Juninha, a potom je tri minute poslije milimetar neprecizan bio i Toulalan. U nastavku, pak, gosti nisu uspjeli konkretnije priprijetiti i neizvjesnost se (pet je bodova razlike) makar na 24 sata i strašno neugodnog gostovanja Žirondinaca na Velodromeu produžuje.

Po mnogočemu vitalan su, pak, susret na rasprodanom (32000) Municipalu na ljetnih 27 stupnjeva igrali bodovno poravnati Toulouse i PSG. Parižani su na noge Ljubičicama stigli s 18. mjesta odnosno ispod crte zahvaljujući slabijoj gol-razlici od Lensa i njih, a hrabrila ih je ovosezonska statistika po kojoj su, naime, protiv posljednjih pet momčadi lige ubilježili mahom pobjede - sve izuzev Toulousea na Parku prinčeva, ali s druge strane Baupova momčad još od 1989. nije dvaput u sezoni uspjela nadigrati goste iz prijestolnice.

Ulog u prvom poluvremenu nije sputao igrače - obje su momčadi otvoreno krenule naprijed, ali konkretnijih prigoda nismo vidjeli: vrijedi izdvojiti samo pokušaj Emane u 45. minuti kojeg, međutim, kroti Landreau. U nastavku baš kad se činilo da je PSG zadovoljan bodom (velikim kao kuća s obzirom da su vani ubilježili šest uzastopnih poraza) Mendy u 63. minuti svojim prvim ovosezonskim pogotkom dovodi goste u vodstvo.

Trijumf, prvi prvenstveni van Parka prinčeva još od konca prosinca i Saint-Etiennea (1:0) u 19. kolu, Parižanima uskraćuje minutu prije isteka 90. Fofana čiji udarac blago mijenja smjer i omogućuje erupciju oduševljenja nakon također prvog ove sezone 23-godišnjaka.

Emocije su frcale i na Felix Bollaertu gdje je Lens Vedrana Runje ugostio Monaco Jerka Leke (igrao od prve) i Nikole Pokrivača (služi drugi susret suspenzije nakon isključenja protiv Nice) s imperativom osvajanja sva tri boda s obzirom da im još slijede izazovi u vidu gostovanja kod Lillea odnosno Bordeauxa koji u zadnjem kolu stiže u Lens.

Sang et Or je ubilježio četiri poraza u posljednjih šest kola, a odlučan ulaz u susret nisu uspjeli okruniti vodstvom niti nakon izvrsnog voleja Monterrubija kojeg je na 16 metara loše degažiranom loptom strijelcu ove sezone sedam golova darovao upravo Leko, ali je Ruffier spasio stvar. Monaco praktički nije opasnije prijetio, dok s druge strane vrijedi izdvojiti još pokušaje Maoulide (zamijenio u 6. ozlijeđenog Arunu) u 26. i 43. minuti. U nastavku gosti iz Kneževine podižu ritam, ali golova zahvaljujući u prvom redu raspoloženim Runji (dvaput u 50. i 70. minuti ispred Adriana) i Ruffieru nije bilo.

Nancy je na svom Marcel Picotu imao lagan zalogaj u obliku 19. Strasbourga kojem je golovima Berenguera u 38., Fortunea u 45. i Zerke u 58. minuti zadao završni udarac i nanesenim im devetim uzastopnim porazom pokazao put natrag (nakon samo godinu dana) u Ligue 2. Correini, pak, igrači barem na 24 sata preuzimaju treće mjesto s dva boda prednosti nad Olympiqueom.

Strijelci se (po običaju) nisu iskazali pa izdvojimo još samo Auxerreov trijumf nad Valenciennesom: Lejeune u 17. i Jelen u 90. su zabili i Kombouareovu momčad ostavili na mizernom jednom, jedinom - Lorient u 6. kolu - gostujućem slavlju ove sezone odnosno remi Caena protiv Rennesa: domaćin je golovima Compana i Niveta u 55. i 86. minuti preokrenuo zaostatak (Leroy) s poluvremena, ali je u trećoj minuti sudačke nadoknade poravnao na 2:2 unatoč igraču manje nakon isključenja M'Bije u 78. minuti.

A kao predjelo velikom derbiju sutra na svom Geoffroy Guichardu Saint-Etienne protiv Lillea pokušava četvrt stoljeća od svog posljednjeg nastupa u Europi vratiti svoje peto mjesto koje u slučaju da PSG osvoji Kup protiv Sedana ili zaigra u finalu protiv Lyona donosi Kup UEFA sljedeće sezone.

Le Championnat, 36. kolo:
Nice - Lyon 0:0, Toulouse - PSG 1:1, Lens - Monaco 0:0, Nancy - Strasbourg 3:0, Caen - Rennes 2:2, Lorient - Le Mans 0:0, Auxerre - Valenciennes 2:0, Sochaux - Metz 0:0