Lyon pomilovala sreća, a Runje leti

Maja Giljanović • subota, 10.05.2008.

Pobjedama u predzadnjem kolu lider Lyon i prvi pratitelj Bordeaux zadržali su dojučerašnje pozicije i odluku o prvaku 2008. odgodili do posljednjeg, 38. kola...

Lyon je, naime, na svom Gerlandu ugostio najčvršću obranu lige - Nancyjevu koja je, međutim, šesterostrukom uzastopnom prvaku dala ruku i autogolom Andre Luiza u 60. minuti darovala mu sva tri boda.

Lyon je nevjerojatnim padom forme u posljednjih mjesec dana neočekivano širom otvorio vrata Bordeauxu - jednom su samo pobijedili u zadnjih pet kola, ali koliko god da su razbucali imaju realnu prigodu osvojiti prvu dvostruku krunu u povijesti kluba - od 1973. nisu slavili u Kupu, ali su u srijedu izborili Stade de France i finale protiv PSG-a te su trijumfom nad trećeplasiranim Nancyjem, koji unatoč porazu nije izgubio poziciju koja dogodine vodi u Ligu prvaka, zadržali pole i u Auxerre će u zadnjem kolu po rekordnu sedmu titulu u nizu.

Na Chaban-Delmasu drugoplasirani je Bordeaux ugostio 14. Sochaux i pobjedom unatoč izostancima redom suspendiranog Cavenaghija i ozlijeđenih Ramea, Micouda, Jussieja i Alonsa održao korak s Lyonom i u posljednje kolo Le Championnata će ući s dva boda zaostatka.

Gillotovi su igrači puna 24 kola tavorili na samom dnu, ali posljednjih su mjesec i pol dana pronašli igru i u Bordeauxu su se nadali uštipnuti pokoji bod kojim bi i matematički osigurali opstanak u ligi. Odolijevali su i štoviše nakon stative domaćina preko Belliona u 8. minuti stajali bolje na terenu samo da bi na koncu poluvremena Žirondinci poveli s(p)retnim golom Fernanda.

U nastavku je, pak, olakšanje rasprodanim tribinama donio Chamakh u 58. minuti, dok će Peugeotovci žaliti za nedosuđenim, po njima čistim kao sunce, jedanaestercem na Graxu i još stopostotnom prigodom 23-godišnjaka kojem jedan-na-jedan loptu s noge skida Valverde.

Bordeaux s druge strane čeka gostovanje na Felix Bollaertu kod Runjinog Lensa: Sang et Or su porazom u Lilleu pogocima Cabayea u 43. i Fraua u 67. minuti (smanjio je Monterrubio dvije minute potom iz jedanaesterca, ali Papinovi igrači zasigurno potreseni i prošlotjednom teškom povredom Arune kojem zbog potrganih ligamenata koljena predstoji šestomjesečna stanka nisu smogli snage za bod) pali na 18. mjesto - poput Toulousea imaju 39 bodova, ali i slabiju gol-razliku pa trenutačno prije okruglo 10 godina prvak ispada u Ligue 2.

Marseille nije uspio u Le Mansu: Les Phoceens su unatoč igraču više gotovo cijelo drugo poluvrijeme (Bouhours je u 50. zaradio crveni nakon brutalnog starta na Valbueni) odigrali samo nulu te još i dobro prošli - Mandandu je u 47. spasila stativa nakon udarca Gedera.

Saint-Etienne je remijem u Parizu, gdje je na Parku prinčeva na oproštaju Paulete od navijača PSG-a Les Vertsima vodstvo donio Perrin u 45. prije nego je Clement poravnao u 60., prepustio peto mjesto koje sljedeće sezone vodi u Kup UEFA Puelovom Lilleu, dok su na bod manjka upravo SE i Rennes koji je, pak, preokrenuo protiv Toulousea (Sirieix u 11.) golovima Pagisa u 54. i Mensaha u 72. minuti.

Gostujuće su pobjede ubilježili redom Nice u Valenciennesu, Lorient u Metzu i Caen u Strasbourgu koji je 10. uzastopnim porazom napustip prvoligaško društvo, dok je na njihovom Louisu II uvjerljivih 3:0 protiv Auxerrea (Bakar, Nene, Meriem) upisao Monaco naših reprezentativaca Jerka Leke i Nikole Pokrivača. Igrala su obojica - Leko do 83. kad ga je Ricardo zamijenio upravo novopečenim članom Bilićeve vrste.