Vedranu Runji slomilo srce

Maja Giljanović • subota, 17.05.2008.

Nevjerojatno je napeta završnica Le Championnata na koncu iznjedrila očekivanog novog/starog prvaka Lyon, hrvatski se reprezentativac Vedran Runje na vratima nesretnog Lensa oprostio od prve lige, a iz minute u minutu mijenjali su se i klubovi na euro-pozicijama za sljedeću sezonu...

Da će šesterostruki uzastopni prvak doći do nezabilježene u ligama "Petice" sedme titule zaredom, svima je postalo kristalno jasno odmah u 1. minuti Lyonovog gostovanja u Auxerreu. Perrinovi se igrači na Abbe Deschampsu zadnji put poraženi još 2000., a stigli su svjesni da zbog dva boda prednosti i osam golova bolje gol-razlike nad Bordeauxom mogu igrati na sigurno i držati nulu.

Lavovi su, međutim, krenuli silovito i bez kalkulacija i okruglo 20. golom sezone prvog strijelca lige Karima Benzeme poveli s 1:0 prije nego je sve (a zapravo ih nije ni bilo) nedoumice otklonio u 10. minuti Fred. U 52. je trećeg uvalio Källström, a počasni je gol za Auxerre postigao Thomas u 78. minuti.

Lyonovom se, pak, kiksu nadao Bordeaux na gostovanju u Lensu i unatoč lošim vijestima odigrao maksimalno angažirano i bez popusta prije okruglo 10 godina prvaku Francuske koji je u zadnje kolo ušao s 18. pozicije koja dogodine znači Ligue 2. Žirondinci su, naime, poveli u 65. minuti 15. ovosezonskim golom Cavenaghija (Argentincu je inače u prvom poluvremenu pomoćna sutkinja poništila regularan gol), a kakvu je takvu nadu Sang et Oru vratio Monterrubio tri minute poslije iz jedanaesterca.

U 81. Bellion svojim prvim golom nakon gotovo pola godine suše vraća Bordeaux u prednost - kratkog daha - jer odmah u sljedećem napadu Maoulida postiže konačnih 2:2 i s obzirom na rasplet ostalih utakmica oproštaj Lensa pred 40.000 uvijek vjernih, ali poprilično bijesnih nakon susreta, navijača pokislih na kišom natopljenom Felix Bolleartu.

PSG je, naime, na Auguste Bonalu protiv nezaintersiranih Les Doubistesa sam odlučivao o svojoj sudbini - u slučaju trijumfa nad Sochauxom Les Franciliens trenera Le Guena ostaju u ligi, a na pravi ih je kurs u 22. minuti postavio Diane. N'Daw u 74. minuti poravnava, ali 25-godišnji Bjelokošćanin svojim 11. ovosezonskim golom osigurava sva tri boda i suze na licu velikana Paulete: portugalski veteran od Francuske se oprostio kao kapetan na koncu s(p)retnog još uvijek prvoligaša.

Toulouse je također pobijedio: Les Violets su pogotkom Sirieixa u 75. minuti vratili prednost koju je u 38. poništio Audel nakon gola Mathieua u 4. minuti. Sreća po Puelovu momčad da je na Stadium stigao Valenciennes - prestrašne gostujuće bilance - Tuolouse je gostima nanio treći uzastopni poraz, a oni sami su slavili pred svojim navijačima po prvi put još od 8. prosinca lani protiv Lillea.

Ligu prvaka je, pak, izgubio Nancy: Correina je momčad u zadnjem kolu prosula sve što je gradila cijelu sezonu (35 od 38 kola su, naime, bili među vodeće tri momčadi) i porazom na Marcel Picotu od Rennesa (M'Bia i Pagis dvaput) - Pirovom, pokazalo se, pobjedom za Lacombeove igrače - predali Ligu prvaka u ruke Marseillea.

Nekadašnji je europski prvak s druge strane u revolveraškom okršaju na Velodromeu preživio gostovanje Strasbourga: Geretsovu je momčad u vodstvo u 7. minuti dove Niang samo da bi 10 puta uzastopno poraženi gosti preokrenuli pogocima Fanchonea i Gameira.

Ruku pomoćnicu domaćinima nošenima podrškom 57.000 navijača, međutim, daje vratar Puydebios koji, naime, u 45. mijenja ozlijeđenog Cassarda - 26-godišnjak u svom drugom ovosezonskom nastupu najprije pravi faul za jedanaesterac (siguran je Cisse) u trećoj, a potom u petoj minuti nadoknade pacerski griješi i omogućuje Nasriju lagan posao.

Zente u 72. vraća zaleđuje osmijeh svih na Velodromeu, ali Cisse svojim 18. golom sezone tri minute poslije postavlja konačnih 4:3 jer u 85. (zaludu) M'Bamijev penal čita nesretni Puydebois.

Rennes je ostao bez Europe zahvaljujući slabijoj gol-razlici od Saint-Etienneove: Les Verts su na svom Geoffroy Guichardu napucali Monaco naših Nikole Pokrivača (igrao svih 90 minuta i zaradio žuti) i Jerka Leke (iz predostrožnosti nije forsirao - muči ga lakša povredica). 25 godina nakon posljednjeg euro-nastupa hajdukovcima nedragi SE slavio je pogocima Gomisa (4., 5.), Dernisa i Feindouna i s deset golova viška s petog mjesta, zahvaljujući plasmanu PSG-a i Lyona u finale Kupa, otišao u Kup UEFA.

Le Championnat, 38. kolo:
Auxerre - Lyon 1:3, Lens - Bordeaux 2:2, Nancy - Rennes 2:3, Marseille - Strasbourg 4:3, Lorient - Lille 1:1, Saint-Etienne - Monaco 4:0, Metz - Le Mans 4:3, Sochaux - PSG 1:2, Toulouse - Valenciennes 2:1, Nice - Caen 3:1