Inter prvak, Milan bez Lige prvaka

Ivana Spahija • nedjelja, 18.05.2008.

Susreti 38. kola Serie A riješili su sve nepoznanice, od prvaka do putnika u Europu i drugu ligu. Točno 62 minute trajala je agonija Intera kojemu je Scudetto na kratko vrijeme iskliznuo iz ruku nakon vodstva Rome u Cataniji. Ipak, Zlatan Ibrahimović presudio je Parmi, donio naslov Interu i ostavio Romu bez ičega. Ligu prvaka iduće sezone vidjet će momčad Fiorentine, koja je uspjela obraniti četvrto mjesto od nasrtaja Milana, koji putuje u kup Uefe. Poznati su i novopečeni drugoligaši...

U jednom od najuzbudljivijih raspleta Serie A Inter se uspio dokopati trećeg uzastopnog naslova prvaka. Još prije nekoliko tjedana činilo se nemogućim da Roma, s obzirom na 11 bodova zaostatka, ozbiljnije zaprijeti crno - plavima. No, Inter je "šakom i kapom" dijelio bodove u nadolazećim susretima, a Vukovi su došli do samo boda zaostatka. Posljednje kolo je bilo presudno, a vodeća momčad prvenstva morala je na noge fenjerašu, tj. sada već drugoligašu Parmi.

Crno - plavi na naslovu prvaka mogu zahvaliti jednom jedinom čovjeku - Zlatanu Ibrahimoviću. Tek oporavljeni Šveđanin je odličnom "solo izvedbom" na prepunom Tardiniju s dva pogotka poslao Parmu u drugu ligu, a Scudetto donio u vitrine kluba iz Milana. Naš Igor Budan odigrao je svih 90 minuta u dresu domaćina.

Nogometaše je na stadionu Ennio Tardini dočekao pljusak koji je dodatno pojačao sumornu atmosferu. Obje su momčadi od samog početka krenule agresivno, takoreći na sve ili ništa, a motivaciju i želju Intera dodatno je pojačala vijest o ranom vodstvu Rome već u devetoj minuti. Ipak, domaćini su pružali solidan otpor jakom rivalu te su do kraja prvog poluvremena mreže ostale netaknute, uz neiskorištene prilike Maicona, Cruza i Stankovića kod gostujuće momčadi.

Nastavak je donio bitnu promjenu u redovima gostiju iz Milana. Travnjak je u 51. minuti napustio Cesar, a zamijenio ga je joker s klupe, tek oporavljeni Zlatan Ibrahimović. To je doista bio zlata vrijedan potez Interova trenera Mancinija, jer je Ibrahimović već u 62. minuti dokazao da se vratio spreman uzeti naslov prvaka. Udarcem s 25 metara udaljenosti rasparao je mrežu Pavarinija i vratio Inter na prvo mjesto na ljestvici.

No, to nije bilo sve što je raspoloženi švedski reprezentativac imao ponuditi. Parma je i dalje prijetila, iako im je i remi značio put u Serie B, a da nad pitanjem prvaka više ne bude neizvjesnosti, pobrinuo se Ibrahimović u 79. minuti susreta. Maicon je probio po lijevoj strani obrane Parme i ubacio u sredinu, a Zlatan je volejem poslao loptu u mrežu domaćina za veliko vodstvo Intera od 2:0 i potvrdu osvajanja Scudetta, trećeg uzastopnog.

Točno sat vremena nogometaši Rome imali su Scudetto u svojim rukama. No, nisu ga uspjeli zadržati. Ne svojom krivnjom, Vukovi su ostvarili svoj cilj i došli do ranog vodstva protiv davljenika Catanije, ali je kasno buđenje Intera i pogodak Ibrahimovića srušio snove Rome o preuzimanju prvog mjesta. Nakon vijesti o vodstvu Intera Vukovi nisu izdržali te je susret Catanije i Rome završen podjelom bodova s rezultatom 1:1.

Utakmica je počela očekivano, s pritiskom na obje strane jer su i domaćini imali mnogo toga na kocki. Poraz bi im značio put u Serie B pa se jednostavno nisu željeli pomiriti s najcrnjim prognozama. No, san o netaknutoj mreži nije dugo trajao, Roma je povela već u devetoj minuti zahvaljujući pogotku Vučinića. Domaćini su se probudili tek sredinom drugog dijela, nakon što se stadionom Angelo Massimino proširila vijest o vodstvu Intera u Parmi. Nogometaši Catanije znali su da nemaju što izgubiti te su krenuli s maksimalnim pritiskom na vrata Vukova.

Romu je od pogodaka spašavao raspoloženi Doni, koji je u nekoliko navrata odlično intervenirao, a u 71. i 75. minuti greda je spasila da pokušaji Biagiantija i Morimota ne završe u mreži gostiju. Ipak, najsvjetliji trenutak za Cataniju dogodio se u 85. minuti susreta kada je Martinez odbijenu loptu iz obrane Rimljana pospremio u mrežu Donija za izjednačenje. I to ne bilo kakvo, već izjednačenje vrijedno spasa. Roma se tako od sezone oprostila razočaranjem i drugim mjestom, a Catania se uspjela dokopati 17. mjesta i izbjeći sudbinu prelaska u Serie B.

Minimalna pobjeda - maksimalan uspjeh. Tako bi se mogao opisati "pothvat" Fiorentine, koja je s minimalnih 1:0 svladala momčad Torina i tako zaslužila kvalifikacije za Ligu prvaka. Viole su dva boda bježale petoplasiranom Milanu, a pobjeda u gostima kod Torina značila je siguran plasman u najelitnije europsko natjecanje. Rečeno - učinjeno.

Pomalo teže od očekivanog Fiorentina je došla do pobjede nad "nezainteresiranim" Torinom, i to u samoj završnici utakmice. Rezultat na semaforu je mirovao na 0:0 sve do vijesti o vodstvu Milana na San Siru, što je značilo prelazak Rossonera na četvrto mjesto na ljestvici. Tada se probudila i Fiorentina, a plasman u Ligu prvaka Violama je osigurao Osvaldo, koji je u 75. minuti glavom pogodio mrežu Torina za konačnu pobjedu Fiorentine od 1:0. Saša Bjelanović odigrao je nešto više od deset minuta u dresu Torina, u 82. minuti je na terenu zamijenio Grellu.

Pirovu pobjedu ostvarila je momčad Milana, koja je na San Siru deklasirala Udinese rezultatom 4:1, ali ni uvjerljiva pobjeda Rossonerima ne znači mnogo. Fiorentina je pobjedom nad Torinom osigurala Ligu prvaka, dok će crveno - crni u idućoj sezoni Europu vidjeti kroz kup Uefe. I u ovom susretu Milan je krenuo prilično loše, što je omogućilo gostima iz Udina da u 32. minuti dođu do vodstva nakon pogotka Mesta.

Fiorentina je tada još uvijek imala 0:0 u Torinu, pa su u drugo poluvrijeme Rossoneri ušli maksimalno angažirano. Već u 48. minuti Pato je poravnao rezultat na 1:1, a deset minuta kasnije Filippo Inzaghi je prevario gostujućeg vratara Handanovića za vodstvo domaćina od 2:1. Mreža Udinesea ponovno se tresla u 80. minuti, a Brazilac Cafu se od aktivnog igranja nogometa oprostio na najljepši mogući način - pogotkom. Konačan je rezultat na 4:1 za Milan postavio Seedorf pogotkom u 88. minuti, no Milan je ostao "kratkih rukava" i europsku sudbinu će u nadolazećoj sezoni tražiti u utakmicama kupa Uefe. Dario Šimić u ovom susretnu nije konkurirao za sastav Milana.

Od ostalih susreta, Jurićeva Genoa poražena je na gostovanju kod Atalante rezultatom 2:0, a naš je nogometaš odigrao cijeli susret za goste. Poraz je doživio i Kneževićev Livorno, već otprije poznati putnik u Serie B. Livorno je u gostima kod Empolija poražen s 2:1, a Knežević je na terenu proveo svih 90 minuta. Empoli se unatoč pobjedi nije uspio spasiti od ispadanja te se pridružio Parmi i Livornu na putu u Serie B.

Serie A, 38. kolo: Parma - Inter 0:2, Catania - Roma 1:1, Torino - Fiorentina 0:1, Milan - Udinese 4:1, Cagliari - Reggina 2:2, Siena - Palermo 2:2, Lazio - Napoli 2:1, Empoli - Livorno 2:1, Atalanta - Genoa 2:0.