Ostali sportovi

Na korak do Pekinga!

Bernard Jurišić, Branimir Korać • petak, 18.07.2008.

Odlična igra i rutinska pobjeda Hrvatske u četvrtfinalu kvalifikacija za OI. Kanađani su bili bez ikakve šanse, posve su nadigrani i Hrvatska je s uvjerljivih 83:62 otišla u polufinale gdje će igrati s boljim iz susreta Njemačke i Brazila za izravan plasman na Olimpijske igre...

Četvrtfinale

Hrvatska - Kanada 83:62 (18:16, 36:29, 62:42)

Hrvatska: Roko Leni Ukić (3, 5 skokova), Davor Kus (10), Marko Popović (17), Marin Rozić (4), Nikša Prkačin (4), Marko Tomas (10), Zoran Planinić (6), Sandro Nicević (11, 6 skokova), Damir Markota, Marko Banić (10, 5 skokova), Krešimir Lončar (6, 4 skoka), Stanko Barać (2).

Kanada: Anderson (7), Kepkay (2), Dalembert, Famutimi (14, 9 skokova), English (4), Barrett (13), Rautins (4), Thomas, Doornekamp (1), Brempong (4, 9 skokova), Kendall (5, 4 skoka), Anthony (8, 11 skokova).

Blokade: Hrvatska 2, Kanada 1

Jedna pobjeda, samo jedna pobjeda u dvije naredne utakmice hrvatsku će košarku vratiti na veliku, najveću scenu. Četvrtfinalni okršaj s Kanađanima momčad Jasmina Repeše uvjerljivo je i sigurno riješila u svoju korist i sad s nestrpljenjem čekamo završne borbe.

Kanađani su našoj momčadi ravnopravan protivnik bili tek u prvih desetak minuta, dok su se "uštimavale ruke" naših reprezentativaca. Bez obzira što nam napad u prvoj fazi nije funkcionirao, vidjelo se da su naši u obrani vrlo čvrsti, agresivni i motivirani, što je bio zalog dobrih stvari kasnije tijekom susreta.

U trećoj minuti druge četvrtine rezultat je posljednji put bio izjednačen (20:20). Marko Tomas tricom, pa faul-košom odvodi Hrvatsku do 27:20, a trica Marka Popovića u 17. minuti završila je našu seriju od 13:3 i prvo dvoznamenkasto vodstvo - 33:23.

Treća četvrtina donijela je još veću dominaciju naše momčadi. Obrana je djelovala vrlo dobro, Kanađani su se sve češće "razbijali" o naš snažan obrambeni blok, a napad je iz minute u minutu povećavao našu prednost. Od 44:32, preko 53:38, stigli smo do visokih 62:42 u finišu treće četvrtine i riješili pitanje pobjednika.

U posljednjoj četvrtini smo i premašili tu visoku prednost, stigli i do 79:51 četiri minute prije kraja i onda pustili Kanađane da poprave "rezultatsku kozmetiku".

U našoj momčadi najboljim pojedincem najbolje je proglasiti - cijelu momčad. Najbolji strijelac je bio Popović sa 17 ubačaja, dvoznamenkasti su bili i Kus, Nicević, Banić i Tomas, no svaki od igrača koji je nastupio dao je pozitivan impuls i zaslužio sve čestitke nakon uvjerljive i sigurne pobjede 83:62.

Nakon tuširanja i malo odmora, naše od 18:30 čeka "skautiranje" protivnika koji im je (pred)zadnja prepreka za osiguravanje nastupa u Pekingu. Nijemci ili Brazilci - ako se bude igrao kao protiv Portorika i Kanade, itekako su prolazni.