Slab početak za Modrića i Spurse

Marin Vuković • subota, 16.08.2008.

Luka Modrić odigrao je svoju prvu službenu utakmicu u engleskoj Premier ligi, no današnje izdanje Tottenhama bilo je daleko od predstava kakve su Spursi pružali u pripremnom razdoblju. Uvjerljivim porazom je sezonu otvorio i novi premierligaš Stoke City, dok je Hull City izborio prvu prvoligašku pobjedu u više od jednog stoljeća postojanja. Bodove su u prvom kolu odnijeli i Arsenal i Liverpool, iako nisu impresionirali igrom.

Luka Modrić zaigrao je od prve minute na gostovanju Tottenhama u Middlesbroughu i odigrao cijelu utakmicu koju su Spursi zasluženo izgubili pogocima Davida Wheatera i Mida. Modrić je veći dio utakmice proveo na mjestu zadnjeg veznog igrača i, premda je odigrao dobru utakmicu, u napadačkim akcijama svoje momčadi nije odveć sudjelovao.

Tottenham u današnjem susretu nije niti izbliza ponovio izdanja iz iznimno efikasne predsezone u kojoj su punili mreže svim svojim protivnicima. S druge strane, Middlesbrough je odigrao odličnu utakmicu i već nakon prvih 45 minuta mogao je imati opipljivu prednost. Posebno opasan bio je Afonso Alves koji je propustio nekoliko sjajnih prilika, a iz prvog dijela bilježimo i veliku pogrešku glavnog suca Martina Atkinsona, koji je zbog nepostojećeg prekršaja poništio posve regularan gol Davida Wheatera.

Wheater je svoju pravdu ipak zadovoljio u nastavku utakmice, u 71. minuti našao se na pravom mjestu, natrčao je na loptu odbijenu od grede i iz neposredne blizine postigao vodeći pogodak za domaćine. Tri minute prije kraja utakmice brzom reakcijom Egipćanin Mido je skrenuo putanju lopte i udvostručio prednost Middlesbrougha, a čak i utješni pogodak Tottenhama djelo je domaćeg igrača. Nakon ubačaja Bentleya u 93. minuti Robert Huth je loptu nesretno glavom proslijedio u vlastitu mrežu.

Svoju prvu utakmicu u najvišem rangu engleskog nogometa u više od stotinu godina postojanja Hull City je proslavio pobjedom pred svojim navijačima. Protivnik je bio po mjeri jer Fulham se prošle godine jedva spasio ispadanja, ali čak i takav Fulham je pogotkom Seol Ki-Hyeona poveo već u osmoj minuti. Hull se oporavio od hladnog tuša i u 22. minuti zgoditkom Geovannija izjednačio, a potom je u samoj završnici utakmice Caleb Folan uzrokovao erupciju oduševljenja među domaćim navijačima.

Stoke City je na najgori mogući način saznao kako je Premiership nešto sasvim drugo u odnosu na drugu englesku ligu. Već u prvome kolu teško su poraženi na gostovanju u Boltonu, i to već nakon prvih 45 minuta. Gretar Steinsson je "nehotice" načeo mrežu Stokea pokušajem ubačaja koji je završio u mreži, a potom su Kevin Davies i Johan Elmander do odmora ugasili svaku nadu gostiju u povratak. U sudačkoj nadoknadi utakmice poraz gostiju uspio je tek ublažiti Ricardo Fuller.

Everton je uoči prvoga kola bio u nevoljama zbog velikog broja ozlijeđenih igrača, što ih je na kraju stajalo i poraza na Goodison Parku od gostiju iz Blackburna. David Dunn je doveo Roverse u vodstvo, a zatim je Mikel Arteta izjednačio iz slobodnog udarca iskoristivši loše postavljanje Paula Robinsona. Everton je u 64. minuti poveo pogotkom Aiyegbenija Yakubua, ali to vodstvo nije dugo trajalo, budući da je samo dvije minute kasnije izjednačio Roque Santa Cruz. Pobjednički pogodak gostiju stigao je u posljednjim trenucima utakmice, a postigao ga je Andre Ooijer.

Pobjedu za dobro raspoloženje upisao je i West Ham na svom Upton Parku, pobijedivši Wigan s 2:1. Dva pogotka Deana Ashtona već u prvih deset minuta dali su naslutiti da će Wiganu i ove sezone biti teško u Premiershipu. Jedini pogodak za goste postigao je Zaki početkom drugog poluvremena.

Premda igrom nisu impresionirali, igrači Arsenala odradili su posao i iz prve utakmice sezone odnijeli maksimalan plijen. West Bromwich Albionu nije dugo trebalo da u svom prvom nastupu u Premiershipu primi i prvi pogodak. Nakon samo četiri minute igre sezonu je na najbolji mogući način otvorio Samir Nasri i svojim prvijencem u Premiershipu doveo Arsenal u vodstvo.

Iako je Arsenal djelovao kao bolja momčad, do odmora nisu uspjeli još koji put zatresti mrežu protivnika, a početkom nastavka gosti su mogli i do izjednačenja. U situaciji jedan na jedan Manuel Almunia bio je bolji od Ishmaela Millera, a potom je loptu s gol linije izbacio Djourou. Do kraja utakmice pogodaka nije bilo, a u nekoliko navrata promašajima su uzdahe navijača Arsenala izmamili Emmanuel Adebayor i Robin van Persie.

Eduardo da Silva je u društvu Tomasa Rosickog odgledao utakmicu s tribina Emiratesa. Sudeći po efikasnosti Arsenalova napada u ovoj utakmici, naš bi reprezentativac jako dobro došao Arseneu Wengeru.

U posljednjoj utakmici dana Liverpool se dugo mučio na gostovanju kod Sunderlanda i napokon stigao do pogotka tek nekoliko minuta prije kraja utakmice. Susret je odlučio, a tko drugi nego dotad gotovo neprimjerni Fernando Torres, udarcem s ruba kaznenog prostora.

U nedjelju poslijepodne igraju se preostale tri utakmice prvog kola.

Poštujte suce

Prvo je kolo Premiershipa inače obilježio i početak provođenja žestoko najavljivane i reklamirane kampanje "Respect", kojom se žele iskorijeniti nepotrebne rasprave sa sucima i omogućiti samo kapetanima momčadi da popričaju sa sucem i riješe eventualne razmirice. Mora se priznati da je kampanja u prvome kolu uzrokovala nekoliko čudnih situacija, poput već spomenutog poništenog pogotka Middlesbrougha, nakon kojeg je sa sucem razgovarao kapetan momčadi i pokušavao to činiti smireno, dok mu je iza leđa stajao bijesni strijelac Wheater, pokazujući svoj poderani dres.

U susretu Evertona i Blackburna, pak, Aiyegbeni Yakubu je izgubio živce nakon jedne sudačke odluke, a glavni sudac Andre Mariner umjesto izravnog upozorenja Yakubuu pozvao je kapetana Evertona Phila Nevillea i s njime obavio potreban razgovor. Bit će svakako zanimljivo pratiti razvoj kampanje "Respect", koja bi u slučaju uspjeha u Engleskoj mogla zaživjeti i u ostatku nogometne Europe.