Ćorluka ublažio potop Cityja

Marin Vuković • nedjelja, 17.08.2008.

Vedran Ćorluka postigao je svoj prvijenac u Premier ligi, ali je njegov Manchester City teško poražen od Aston Ville u uvodnoj utakmici nove sezone. Europski i engleski viceprvak Chelsea na najbolji je mogući način otvorio novu sezonu. Moćnom i uvjerljivom predstavom napunili su mrežu Portsmoutha i visokom pobjedom već nakon prvoga kola zasjeli na čelo prvenstvene ljestvice.

Manchester City je u prvoj utakmici prvenstva gostovao na Villa Parku gdje je uvjerljivo poražen od Aston Ville s visokih 4:2. Jedan od utješnih pogodaka Manchester Cityja djelo je našeg Vedrana Ćorluke, koji je u posljednjim trenucima utakmice svojim prvim pogotkom u engleskoj Premier ligi ublažio poraz svoje momčadi.

Svi pogoci na utakmici postignuti su u drugom poluvremenu, a mrežu gostiju načeo je John Carew odmah nakon odmora. U 64. minuti Elano je iskoristio jedanaesterac i doveo utakmicu u egal, ali samo nakratko. Uslijedila je "rafalna paljba" Gabriela Agbonlahora, koji je s tri pogotka u manje od osam minuta doslovno potopio nade gostiju. Na konačnih 4:2 u sudačkoj je nadoknadi smanjio Ćorluka, koji se dobro snašao nakon udarca Michaela Johnsona i pogodio mrežu domaćina.

Uoči gostovanja na Stamford Bridgeu Niko Kranjčar je procijenio kako je bolje odmah na početku sezone sastati se s najjačim momčadima, koje tada još uvijek nisu na vrhuncu forme. Sudeći po onome što je Chelsea pokazao u današnjoj utakmici, naš reprezentativac nije mogao biti dalje od istine. Luiz Felipe Scolari londonskoj je publici predstavio novo izdanje Chelseaja, momčad koja igra lepršavo, portugalski, uz puno dodira loptom, momčad koja je bez ikakvih problema već nakon prvog poluvremena osigurala uvjerljivu pobjedu i potom utakmicu mirno privela kraju.

Chelsea je mrežu Davida Jamesa načeo već u 12. minuti nakon sjajne asistencije Michaela Ballacka za Joea Colea. Petnaestak minuta kasnije James je "zaplivao" nakon ubačaja s desne strane i omogućio Nicolasu Anelki da udvostruči prednost domaće momčadi, a na 3:0 povisio je Frank Lampard udarcem s bijele točke u sudačkoj nadoknadi prvoga dijela, nakon što je rukom u šesnaestercu igrao Sylvain Distin. Šećer uvijek dolazi na kraju, ovaj put u vidu fantastičnog pogotka Deca u posljednjoj minuti utakmice za konačnih 4:0.

Niko Kranjčar je odigrao 72 minute za gostujuću momčad, ali se nije uspio istaknuti u zaista lošem i bezidejnom izdanju Portsmoutha. U dva navrata naš je reprezentativac snažnim udarcima zaprijetio Petru Čechu i to je, više-manje, bilo sve što je Portsmouth pokazao u prvih 90 minuta prvenstva.

Iako to vjerojatno nisu planirali, igrači Manchester Uniteda već će od prvoga kola gledati u leđa najvećim konkurentima za naslov prvaka. Crveni vragovi pred 76.000 svojih navijača nisu uspjeli svladati momčad Newcastlea, koja je u posljednja dva međusobna dvoboja od Uniteda primila čak 11 pogodaka.

Brojni izostanci u redovima aktualnog prvaka pokazali su se ipak prevelikim hendikepom, a neposredno prije utakmice momčad je morao napustiti i Carlos Tevez koji je otputovao u Argentinu zbog obiteljske tragedije.

Obafemi Martins je u 22. minuti šokirao Old Trafford pogodivši glavom nakon kornera, ali je samo dvije minute kasnije Ryan Giggs pronašao Darrena Fletchera, koji postiže izjednačujući pogodak i postavlja konačnih 1:1.