1. Hrvatska nogometna liga, 4. kolo, 17.08.2008, 20:00 h, Gradski vrt, gledatelja: 3000
Suci: Igor Pristovnik (Rijeka), Igor Krmar (Zagreb), Andrija Olujić (Zagreb)

Petar Plevnik • nedjelja, 17.08.2008.

Iako su do 82. minute gubili s 1:0, zahvaljujući odličnoj završnici nogometaši Osijeka na krilima sjajnog Ivana Miličevića uspjeli su u Gradskom vrtu doći do zaslužene pobjede protiv Varteksa...

Dražen Besek

Prvu prijetnju vidjeli smo u devetoj minuti kada je Ivan Miličević u solo prododu nanizao nekoliko gostujućih braniča, no vratar Mađarić brani udarac mladog osječkog napadača. Gosti su prvi put zaprijetili u 12. minuti nakon što se lopta odbila do Smrekara, no napadač gostiju iskosa s lijeve strane puca pored gola.

Bilo je to razdoblje otvorene igre s obje strane, a najbolju prigodu prvog dijela propustili su Osječani u 22. minuti. Babić je jednim pasom izbacio visoko postavljenu obranu gostiju, Šolić se sjurio sam prema vrataru Mađariću i neshvatljivo promašio cijeli okvir gola.

Najveću opasnost po vrata gostiju predstavljao je Miličević, koji i u 27. minuti odličnim volej udarcem puca ravno u Mađarića, da bi Babić odbijenu loptu poslao visoko preko gola. Kazna za promašaje Osječana stigla je u 41. minuti. Smrekar je povukao po lijevoj strani, uputio centaršut u 16-erac, loptu promašuje Stranatić, a poklon osječkog braniča koristi Mujanović te s pet metara zakucava loptu pokraj nemoćnog Skendera za 0:1

I u nastavak susreta bolje su krenuli Osječani, a što se mreža gostiju nije zatresla u 50. minuti igrači Varteksa mogu zahvaliti velikoj sreći. Naime, Primorac je pucao s ruba 16-erca da bi lopta najprije pogodila lijevu, a potom i desnu vratnicu Mađarićeva gola te se umjesto u mrežu odbila u ruke gostujućeg vratara.

Možda i ključnim trenutkom susreta pokazala se 75. minuta kada trener domaćina Ilija Lončarević radi dvostruku zamjenu i umjesto Viševića i Babića u igru uvodi Kneževića i Hrnčevića, dok je u 58. minuti mladi Prijić dobio prigodu umjesto indisponiranog Šolića. Da je trener domaćina pogodio s izmjenama potvrdila je 82. miuta. Miličević je ubacio s desne strane, Knežević na drugoj vratnici uputio oštru povratnu loptu u sredinu 16-erca, a Prijić s par metara pogađa za 1:1.

Pogodak Prijića dodatno je probudio domaće navijače, kao i igrače na terenu, pa su usijedili još jači napadi prema golu gostiju. Pritisak se bijelo-plavima isplatio u 86. minuti, nakon što Miličević sjajno koristi dodavanje Primorca i glavom s ruba 16-erca loba istrčalog Mađarića za 2:1 i oduševljenje oko 3000 gledatelja na Gradskom vrtu.

Do kraja susreta šokirani Varaždinci pokušali su stići do izjednačujućeg pogotka, no vrijedi tek izdvojiti izravan pokušaj Mumleka iz kornera u 89. minuti. Sve u svemu zaslužena pobjeda Osječana, koji su bili puno opasnija momčad tijekom svih 90 minuta, dok Varaždinci mogu žaliti jer su unatoč samo jednoj pravoj prigodi lako mogli do tri boda u Osijeku.