Vedran Babić • nedjelja, 31.08.2008.

Hrvatski reprezentativac Danijel Pranjić već se u prvom kolu prvenstva upisao u strijelce i to u pobjedi svog Heerenveena na gostovanju kod novopečenog prvoligaša Volendama 3:2. U ostalim susretima Heracles je s 3:1 bio bolji od Feyenoorda, dok je Den Haag u golijadi nadigrao Spartu s 5:2...

Heerenveen je prošlu sezonu završio na vrlo dobrom petom mjestu, a sudeći prema prvoj utakmici ove sezone su dodatno motivirani da poprave svoj plasman. Ždrijeb im je u prvom kolu dodijelio gostovanje u Volendamu kod novog prvoligaša, koje su uspješno prošli. Dvije minute prije kraja prvog dijela Christian Grindheim dovodi goste u vodstvo, ali u 65. poravnava Jack Tuyp.

Samo tri minute kasnije Heerenveen ponovno vodi preko Tarika Elyounoussija, da bi u 87. minuti Danijel Pranjić potvrdio pobjedu svog kluba i najavio lov na obaranje svog rekorda od deset postignutih pogodaka u jednoj sezoni. Konačnih 2:3 postavio je ponovno Tuyp u trećoj minuti nadoknade.

Heracles je s 3:1 kod kuće savladao Feyenoord, iako su gosti poveli već u prvoj minuti pogotkom brazilskog braniča Andrea Bahije. Prijelomnica susreta je bila 30. minuta, kada je veznjak Feyenoorda Jonathan de Guzman zaradio izravno isključenje. Domaćini su objeručke prihvatili novonastalu situaciju pa su do kraja pogocima Douglasa u prvom te Klavana i Bridjija u drugom dijelu stigli do prve pobjede u novoj sezoni.

Najefikasniju utakmicu kola do sada odigrali su u Rotterdamu domaćin Sparta i još jedan promovirani klub, Den Haag. Za Spartu je vodeći pogodak postigao Joshua John u četvrtoj minuti, ali su gosti munjevito uzvratili zabivši od 15. do 34. minute tri pogotka (Horvath, Cornelisse, Knopper). U 58. minuti gostujući igrač Aleksandar Ranković dobio je crveni karton, no to nije znatno utjecalo na razvoj rezultata. Yuri Rose je samo smanjio zaostatak nakon 60 minuta igre, ali su Knopper i Caracciolo novim pogocima zapečatili sudbinu domaćeg sastava.

U posljednjem susretu dana NAC je s 2:1 u gostima porazio AZ. Za trećeplasiranu momčad prošlog prvenstva oba pogotka je postigao Matthew Amoah, dok je za domaćine nakratko izjednačio Mounir El Hamdaoui.

Eredivisie, 1. kolo: Volendam – Heerenveen 2:3, Heracles – Feyenoord 3:1, Sparta – Den Haag 2:5, AZ - NAC 1:2.