Ćirini fantastični, Nijemci spasili bod

Zoran Zdelar • srijeda, 10.09.2008.

Bosna i Herecegovina bila je danas uvjerljivo najraspoloženija za igru te su svladali Estoniju s čak 7:0. Iznenađenje dana predstavlja pobjeda Luksemburga na gostovanju u Švicarskoj, a poraza se na gostovanju u Finskoj jedva spasila Njemačka...

Večeras su daleko najuvjerljiviji u cjelokupnim europskim kvalifikacijama za plasman na Svjetsko prvenstvo 2010. godine u Južnoafričkoj Republici bili reprezentativci Bosne i Hercegovine, koji s ogromnih 7:0 slavili protiv inače ne tako loše Estonije. Ćirini su nogometaši krenuli odlično od samog početka, a u prvih pola sata dva puta je mrežu zatresao Zvjezdan Misimović, a od toga jednom s bijele točke.

Sjajna igra je reprezentativcima BiH donijela u nastavku utakmice čak pet novih golova. U 57. minuti je treći gol postigao Misimović, a samo minutu kasnije u listu strijelaca se upisuje i Muslimović. Konačnih 7:0 postavili su Džeko s dva gola i Hajdukov veznjak Senijad Ibričić s jednim.

Iznimno zanimljivo bilo je i u Finskoj, gdje je gostovala Njemačka, koja je u subotu navečer slavila vrlo lako protiv doduše jednih od najslabijih europskih reprezentacija. Ovog puta nije bilo Njemačkoj nimalo lako te su od 32. minute bili u minusu nakon što je mrežu zatresao Johansson, no samo šest minuta kasnije Klose izjednačuje.

Bio je to tek početak nadmetanja tko će više golova postignuti. Prije odlaska na odmor od 15 minuta, Finsku je u vodstvo u 43. minuti vratio Väyrynen. No, već u 45. minuti ponovno Klose izjednačuje! Nedugo nakon početka drugog poluvremena Finska opet vodi, a ovog je puta strijelac bio Sjölund. Sjajni Klose morao je tako postići još jedan pogodak kako bi svojim suigračima izvukao barem bod, a to je u 83. minuti i uspio.

Latvija i Grčka su u subotu navečer oboje slavili u skupini 2, a večeras su se upravo oni sastali u međusobnoj utakmici. Uspješniji je ovom prilikom bio bivši europski prvak. Grci su u vodstvo došli nakon samo deset minuta igre. Gekas je pronašao put do mreže, a isti nogometaš trese mrežu i u 49. minuti za konačnih 2:0.

Uvijek je vatreno kad reprezentacija igra u Turskoj, a večeras se atmosfera mogla rezati nožem. Domaćim navijačima nije bilo nimalo lako kada je Belgija stigla do vodstva zahvaljujući pogotku Soncka u 31. minuti. Da brojni Turci ne napuštaju tužni stadion pobrinuo se u 74. minuti Belözoglu nakon što je precizno izveo dosuđenu najstrožu kaznu, a utakmica je rezultatom 1:1 i završila.

Francuska je doživjela u otvaranju kvalifikacija katastrofalan poraz na gostovanju u Austriji, a večeras u ipak uspjeli vratiti osmijeh na lica svojih navijača nakon što su bili uspješniji u dvoboju sa Srbijom. Francuzi su poveli u 54. minuti preko Henryja, a na 2:0 povisuje Anelka deset minuta kasnije. Jedini pogodak Srbije postigao je Ivanović u 76. minuti.

Iznenađenje dana je definitivno pobjeda Luksemburga na gostovanju u Švicarskoj! Luksemburg je poveo preko Strassera u 29. minuti, a nadu domaćim navijačima da bi sramota ipak mogla biti izbjegnuta vratio je Kufo u 43. minuti. Cijelo drugo poluvrijeme Švicarci nisu uspjeli preokrenuti novim pogotkom, pa su to gosti zato kaznili u 87. minuti. Mrežu Švicarske je zatresao Leweck i tako kreirao ogromno iznenađenje.