Kup UEFA, Kvalifikacije, 1. kolo, 18.09.2008, 18:30 h, Koprivnica, Gradski stadion
Suci: David Malcolm, Paul Munn, Thomas Fairfield (Sjeverna Irska)
Slaven Belupo
Mario Jurić 42'
1:2 CSKA Moskva
Vágner Love 81', 88' (11m)
CSKA Moskva

Skupo plaćeno povlačenje

Zoran Zdelar, Goran Tomičić • četvrtak, 18.09.2008.

Koprivnički prvoligaš odigrao je iznimno dobro protiv objektivno snažnijeg CSKA-a, ali skupo, preskupo ih je koštalo povlačenje u završnici utakmice kada su ispustili vodstvo od jednog pogotka...

Alan Dzagoev
46'

Deividas Šemberas
61'

Valery Gazaev

Nakon što su nogometaši Slaven Belupa iznimno ugodno iznenadili hrvatsku javnost eliminacijom grčkog Arisa iz 2. pretkola Kupa UEFA, još su jednom članovi koprivničkog prvoligaša zadovoljili svoje navijače zahvaljujući iznimno dobroj igri protiv objektivno snažnijeg protivnika. CSKA nije ni približno izgledao kao klub koji ima otprilike deset puta veći budžet od Slaven Belupa, no srce ovog puta nije bilo dovoljno jače. Slaven je pao u posljednjih desetak minuta.

Domaćin je na svom Gradskom stadionu prilično bolje otvorio utakmicu i na mahove su Slavenovi nogometaši prijetili ruskim vratima, a prvu ozbiljniju priliku ubilježili su nakon samo šest minuta igre. Pucao je Dalibor Poldrugač, ali Igor Akinfeev nije ipak dozvolio da mu se mreža zatrese u tako ranoj fazi. Idućih 15-ak minuta igralo se u ipak nešto mirnijem ritmu, bez prevelikog pritiska s obje strane, a onda su ponovno domaći nogometaši proigrali.

U tom dijelu utakmice mogao je Slaven povesti iz nekoliko prilika. Nakon što Slavenovi napadači nisu pronašli put do mreže u 20. minuti nakon izvedenog kornera, dvije minute kasnije bilježi se još bolja prilika. Nakon odlične akcije Posavca i Jurića u prilici se našao Bojan Vručina, ali Slavenov napadač ipak kasni djelić sekunde na loptu i nije uspio svladati CSKA-ova vratara.

Rusi su se nakon niza Slavenovih prilika malo trgnuli i počeli su također prijetiti, a kapu im treba skinuti za priliku u 28. minuti, kada je Odiah iznimno snažno pucao s 20-ak metara, no raspoloženi Silvio Rodić uspio je to odbiti dalje od svoje mreže. CSKA je prijetio još neko vrijeme, ali je završnica poluvremena pripala domaćinima.

U 37. minuti Mario Jurić je pucao samo nekoliko centimetara iznad grede nakon što je Posavec izveo korner, ali se zato mreža trese pet minuta kasnije. Posavec je izveo još jednom udarac iz kuta, a ovog se puta Jurić u teškoj poziciji bolje snalazi i s nekoliko metara doslovno uspijeva ugurati loptu u mrežu za velikih 1:0 i još veće slavlje.

Drugi dio utakmice bio je još više u znaku sjajnog Slaven Belupa, koji je konstantno prijetio, pa gotovo da i nema smisla navoditi sve prilike koje su domaćini imali. CSKA kao da se pomirio s porazom u Koprivnici, a Vručina sa suigračima je nastavio s pritiscima na posljednju liniju Rusa tražeći novi pogodak. Prilika je bilo, dobrih udaraca je bilo, ali danas vrlo raspoloženi Akinfeev nije se više dao svladati.

Treba ipak izdvojiti priliku iz 52. minute kada je Vručina izbio sam pred vratara, no ne uspijeva ga svladati, baš kao ni šest minuta kasnije kada je sjajno izveo slobodan udarac, kojeg je Akinfeev u padu zaustavio nogom. Sredinom drugog dijela se malo primirila utakmica, a onda se polako zaredalo s izmjenama pa je igra bila nešto slabija.

U posljednjih 15 minuta dogodilo se ono tipično za hrvatske momčadi u Europi – nogometaši su se nešto više povukli na svoju polovicu te su dozvolili protivniku da ih pritišće. U završnici se ipak dogodilo ono što se i očekivalo s obzirom da su se prerano počele brojati posljednje minute. U 81. minuti Vagner Love je iskoristio jednu od svojih rijetkih današnjih prilika. CSKA je izveo slobodan udarac, Lapić nije uspio oduzeti loptu Berezuckiyju koji dodaje Loveu, a Brazilac neometan sa 7-8 metara svladava ovog puta potpuno nemoćnog Rodića.

U 89. minuti minuti hladan tuš za sve prisutne na stadionu kojima je mila plava boja. Nynkeu je u svom kaznenom prostoru srušio Miloša Krasića, a sudac pokazuje na bijelu točku. Love je bio precizan realizator kaznenog udarca čime je CSKA-u osigurao prednost pred uzvrat.

Nije to ipak nešto što može znatnije smanjiti ukupan iznimno dobar dojam koji je Slaven Belupo ostavio. Mile Petković sjajno je posložio momčad, no "otkazali" su mu poslušnost u završnici upravo kada ih je energično upozoravao da ne stoje preblizu svog gola i da nastave ofenzivno igrati. Bilo je predivno gledati Slaven do 75. minute, no posljednjih 15 minuta bilo bi bolje zaboraviti...