Stokeu bod s Anfielda, Arsenal na čelu

Marin Vuković • subota, 20.09.2008.

Kad ne može Manchester United, može Stoke City. Novi prvoligaš priredio je iznenađenje i s vrućeg gostovanja na Anfieldu odnio bod, što je iskoristio Arsenal i pobjedom u Boltonu izbio na čelo Premier lige. Problemima Newcastlea nema kraja, na Upton Parku su upisali i treći uzastopni poraz, a pobjede su još upisali Blackburn i Sunderland.

Stoke City je na gostovanje u Liverpool stigao pod motom "cilj opravdava sredstvo", pri čemu je cilj bio bod, a sredstvo sveopća obrana u narodu poznata pod popularnim nazivom - bunker.

Krajnja bilanca od gotovo 30 udaraca prema vratima Thomasa Sorensena i čak 20 izvedenih kornera dovoljno govori o odnosu snaga, no bit će to slaba utjeha Redsima koji nakon sjajne prošlotjedne pobjede nad Manchester Unitedom ponovno prosipaju bodove u "malim utakmicama".

Treći uzastopni poraz upisali su nogometaši Newcastlea, koji nakon odlaska Kevina Keegana i pobune navijača protiv vlasnika Mikea Ashleya izgleda kao klub u potpunom rasulu. S druge strane, novi trener West Hama Gianfranco Zola nije mogao poželjeti bolji početak karijere na novom radnom mjestu.

Samo osam minuta bilo je potrebno igraču utakmice Davidu di Micheleu da postigne vodeći pogodak Čekićara, a pola sata kasnije isti je igrač i udvostručio prednost. Di Michele je imao svoje prste i u trećem pogotku domaćina, asistirao je Matthewu Etheringtonu, a utješni pogodak za goste djelo je Michaela Owena u 67. minuti.

Blackburn se uspio oporaviti od teškog poraza od Arsenala u prošlome kolu (4:0) i vratiti se na pobjedničke staze. Dugo su lomili otpor Fulhama i na kraju ga slomili u 84. minuti, strijelac je bio Matt Derbyshire.

Sunderland i Middlesbrough nisu pružili igru za nogometne sladokusce, ali uzbuđenja ipak nije nedostajalo, posebno u drugom poluvremenu. Bodovi su ostali u rukama domaćina, ali je susret vrlo lako mogao završiti i pobjedom Middlesbrougha, budući da u 75. minuti Stewart Downing nije iskoristio jedanaesterac.

Kazna je stigla ubrzo nakon toga, i to u režiji Michaela Chopre koji je u igru ušao tek u drugom poluvremenu. Chopra je pogocima u 82. i 90. minuti zapečatio sudbinu gostiju i svojoj momčadi priskrbio vrijedne bodove.

Arsenal je iskoristio kiks Liverpoola i činjenicu da Chelsea svoj susret petoga kola igra u nedjelju, te pobjedom nad Boltonom izbio na prvo mjesto Premiershipa.

Stvari nisu krenule najbolje za momčad Arsenea Wengera jer je Bolton nakon samo 14 minuta igre poveo pogotkom Kevina Daviesa. Topnici su ipak posložili redove i u samo dvije minute preokrenuli utakmicu u svoju korist.

Prvo je u 26. minuti Emmanuel Eboue postigao svoj prvijenac u Premiershipu, a već u sljedećem napadu na 2:1 povisio je Nicklas Bendtner. Bolton je u drugom poluvremenu krenuo po izjednačenje, no tri minute prije kraja njihove nade prekinuo je Denilson pogotkom za konačnih 3:1.