Stamford Bridge ostao stajati

Marin Vuković • nedjelja, 21.09.2008.

Manchester United nije uspio prekinuti veliki niz nepobjedivosti Chelseaja na Stamford Bridgeu, veliki derbi u Londonu završen je podjelom bodova iako su pobjedu mogle odnijeti obje momčadi. "Predgrupa" velikom derbiju na Stamford Bridgeu bio je dvoboj West Bromwich Albiona i Aston Ville. Pobjedu su odnijeli gosti iz Birminghama i nakon pet kola ostali u samom vrhu prvenstvene ljestvice.

Obje tradicije koje su mogle biti srušene u današnjem srazu Chelseaja i Manchester Uniteda ostale su nedirnute i nakon vrlo uzbudljivih 90 minuta reprize finala Lige prvaka. Chelsea je niz nepobjedivosti na svom stadionu produžio na čak 85 utakmica, a United već više od četiri godine nije izgubio dvije utakmice u nizu.

Terryju ovacije Unitedovih navijača

Navijači Manchester Uniteda na neobičan su se način zabavljali u prvom poluvremenu. Kao zahvalnost za promašeni jedanaesterac iz finala Lige prvaka, svaki dodir Johna Terryja s loptom popratili su ovacijama i aplauzom.

U nastavku utakmice takva je zabava izostala, možda i stoga što je Terry preselio na suprotnu stranu od tribine gdje su bili smješteni gostujući navijači.

Vidjeli smo susret s dva lica, bolje izdanje Manchester Uniteda u prvom poluvremenu i opći napad Chelseaja u drugom. Pregršt žutih kartona i kontroverznih odluka suca Mikea Rileya samo su doprinijeli atmosferi velikog derbija, koji je na kraju završen možda i najpoštenijim ishodom.

Obje su momčadi utakmicu otvorile u visokom tempu i već u prvih petnaestak minuta vidjeli smo po jednu stopostotnu priliku s obje strane. Prvo je Joe Cole promašio čistu situaciju jedan na jedan i pucao pored gola, a potom je Petr Čech iz slične situacije zaustavio udarac Ria Ferdinanda.

Lepršava igra kakvom je Chelsea plijenio pozornost u uvodnim utakmicama sezone ipak je izostala i United je, barem na početku utakmice, djelovao opasniji i jači na lopti. Terensku nadmoć gosti su iskoristili u 18. minuti sjajnom akcijom koju je započeo Patrice Evra, udarac Dimitra Berbatova potom brani Čech, ali loptu odbija pod noge Ji-Sung Parka koji smireno pogađa praznu mrežu.

Uslijedilo je povlačenje aktualnog prvaka i očekivani pritisak Chelseaja koji do kraja prvog dijela ipak nije urodio plodom. Štoviše, neposredno pred odlazak na odmor United je mogao udvostručiti prednost, opasnu kontru upropastio je Berbatov slabim dodavanjem za Parka. Spomenimo još kako je sredinom prvoga dijela Manchester United ostao bez Edwina van der Sara zbog ozljede koljena, a još u 13. minuti Chelsea je također zbog ozljede ostao bez Ricarda Carvalha.

I to je bilo gotovo sve od Manchester Uniteda u ovoj utakmici, budući da je u drugom dijelu igrao samo Chelsea. Momčad Luiza Felipea Scolarija u nastavku je krenula po izjednačujući pogodak, ali je usprkos velikom pritisku teško stvarala izgledne prilike. Jednu takvu, ponovno stopostotnu propustio je Joe Cole, udarac iz mat pozicije obranio mu je Tomaš Kuszczak, a nije se proslavio niti Nicolas Anelka koji je uspio promašiti praznu mrežu.

I kada su navijači Uniteda već počeli gajiti nadu u prekid velike Chelseajeve tradicije, pritisak domaćina ipak je urodio plodom. Iz slobodnog udarca vrlo opasnu loptu u peterac Uniteda uputio je Jon Obi Mikel, a Scolarijev džoker s klupe Salomon Kalou iskoristio je priliku i iz neposredne blizine glavom zatresao mrežu. Bilo je to sve što se tiče pogodaka, United je kući odnio bod i spriječio bijeg Chelseaja na velikih devet bodova prednosti.

Novi vlasnici Manchester Cityja jamačno će biti zadovoljni današnjom predstavom svojih igrača, Manchester City je nošen Brazilcima Joom i Robinhom pregazio Portsmouth, koji i dalje nastupa bez ozlijeđenog Nike Kranjčara. Katastrofa Pompeya posve je zaslužena, lepršavom igrom nalik na utakmice brazilske reprezentacije City je posve zasluženo do vrha napunio mrežu gostiju.

Činjenica da je šest pogodaka postiglo šest različitih strijelaca pokazuje širinu Hughesove momčadi koja iz kola u kolo izgleda sve opasnije. U 13. minuti mrežu je gostiju načeo Jo, potom je Richard Dunne sedam minuta kasnije udvostručio prednost domaćina, a Robinho u 57. povisio na 3:0. Četvrti pogodak djelo je Shauna Wrighta-Philipsa, peti Chada Evansa u 78. minuti, a pet minuta kasnije izvrsnu predstavu Cityja zaključuje Gelson Fernandes.

Krizi Tottenhama nema kraja, bez Luke Modrića dočekali su Wigan i na kraju bez ispaljenog metka izborili tek jedan bod te ostali na samom dnu prvenstvene ljestvice. Vedran Ćorluka odigrao je svih 90 minuta i krajem prvog dijela zaradio žuti karton, a Spursi svojom igrom ponovno nisu impresionirali nikoga. Praktički bez prave prilike tijekom cijele utakmice i bez pravih rješenja ponovno su frustrirali svoje navijače, koji i nakon petoga kola još uvijek čekaju prvu pobjedu svoje momčadi.

Hull City je imao jedinstvenu priliku da nakon petoga kola zasjedne na četvrto mjesto Premiershipa, no u samo pet minuta ispustili su dva gola prednosti i na kraju podijelili bodove s Evertonom. Hull je poveo golom Michaela Turnera, a potom u drugom poluvremenu povećao prednost nakon autogola Phila Nevillea. Pritisak gostiju ipak se isplatio, u završnici su bili bolji suparnik i golovima Tima Cahilla i Leona Osmana stigli do zasluženog boda.

Premda je nezahvalno bilo što prognozirati nakon samo pet odigranih kola, Aston Villa polako, ali sigurno, ističe kandidaturu za visok plasman u ovoj sezoni Premier lige. Momčad Martina O'Neilla djeluje uravnoteženo i napadački dovoljno opasno da u svakoj utakmici pronađe put do mreže protivnika. Danas su u tome uspjeli dvaput i odnijeli bodove s Hawthornsa.

Aston Villa je oba svoja pogotka postigla u razdoblju od samo dvije minute, čemu su uvelike kumovale i pogreške obrane West Bromwich Albiona. John Carew je načeo mrežu domaćina u 27. minuti, a dvije minute kasnije prednost je povećao Gabriel Agbonlahor. Iako je James Morrison pogodio u 33. minuti i dao nadu za povratak West Bromwicha, taj se pogodak ipak na kraju pokazao tek utješnim.