Podvig Bordeauxa s devetoricom

Maja Giljanović • subota, 20.09.2008.

Više od pola sata su igrali sa samo osam igrača u polju, ali Žirondinci Laurenta Blanca utrpali su Grenobleu gol s devetoricom protiv njih 11 i bacili u zapećak neugodne uspomene s gostovanja u Londonu sredinom tjedna...

Bordeaux je zadnja dva dana svim silama uvjeravao navijače da će se nakon 4:0 u Ligi prvaka protiv Chelseaja vratiti u Grenobleu - dojučerašnji drugoligaš i njihov Stade des Alpes nisu, međutim, bili bez svojih aduta.

Momčad Mehmeta Baždarevića koja je elitu izborila nakon 45 godina tavorenja pustopoljinama nižih liga nakon pet je kola, naime, zauzimala četvrto mjesto, a pred svojim navijačima na novom im stadionu nije do večeras nakon devet ukupno odigranih utakmica (računajući i pripremne) znala za poraz.

Bordeaux koji je u šesto kolo ušao s 10. mjesta, tri je boda vrijedna skoka na četvrto osigurao u 80. minuti golom Jussieja i to usprkos drugom žutom i zasluženom crvenom Diarri u 49. odnosno izravnom isključenju Wendela nakon divljačkog starta na Baningu u 54. minuti.

Nantes je - bez hrvatskog reprezentativca Ivana Klasnića jer 29-godišnjaku je, naime, ozlijeđen gležanj i s tribina je odgledao drugu uzastopnu utakmicu nakon prošlotjednog poraza u Parizu - upisao prvu pobjedu od povratka u Le Championnat. Kanarinci su još uvijek u zoni ispadanja - 18., ali sam fenjer su prepustili Sochauxu.

Nantesu je na njihovom La Beaujoireu četvrti bod nakon šestog kola donio Mamadou Bagayoko - malijski je reprezentativac najprije u 39. minuti realizirao jedanaesterac dosuđen nakon ruke Belmadija, a pobjedu je potvrdio u 53. svojim drugim golom sezone i 19. ukupno u trećoj sezoni koju provodi na obalama Atlantika.

Što bi bilo kad bi bilo, pitanje je koje će mučiti Danica koji je u 9. minuti još kod 0:0 dopustio Alonzu da mu skine traljav udarac s bijele točke.

Lyon je otišao na pet bodova prednosti ispred Marseillea kojeg sutra čeka Monaco naših Jerka Leke, Nikole Pokrivača i Darija Šimića gostujućim trijumfom u Le Havreu.

Lavovima je pobjedu osigurao Ederson iz jedanaesterca nakon prekršaja na Piquionneu u 45. minuti, a igrači su Claudea Puela produljili još i prije ovog susreta najdulju u Le Championnatu od 1932. seriju nepobjedivosti.

Lyon je zadnji put porazio u travnju Marseille, a nakon tih 3:1 nanizali su 12 utakmica bez poraza. Le Havre nije uspio iskoristiti ni umor nakon 2:2 sedmerostrukog uzastopnog prvaka u LP protiv Fiorentine, a ni igrača više punih 25 minuta nakon isključenja Govoua.

Četvrtu pobjedu u njihovom četvrtom susretu na Stadiumu upisao je Toulouse - Ljubičice su potvrdile prošlotjedni gostujući trijumf protiv Le Mansa i golovima Gignaca u 4. i 63. iz jedanaesterca prikovali Sochaux (Cetto u 66. minuti sam svladao svog Carrassoa) na samo dno, dok su Casanovini igrači naprotiv čak četvrti.

De Melo je u 94. minuti donio sva tri boda Lilleu protiv Auxerrea - Brazilac je u 2. postigao svoj prvijenac od dolaska iz Palerma, gosti su izjednačili i štoviše poveli preko Quercije (49., 80.) da bi Hazard u 88. poravnao, a De Melo u doslovce zadnjoj sekundi utakmice iskoristio još jednu grešku Auxerreove obrane i Lille našeg Marka Marića (nije bio među 18 baš kao ni Ivan Perišić u Sochauxu) pomakao s 15. na 11. mjesto.

Kao zagrijavanje za večernji derbi na Velodromeu sutra će u poslijepodnevnom terminu poslužiti međusobni dueli francuskih aduta u Kupu UEFA - Nancy ugošćuje Rennes, a Saint-Etienne PSG.