Nula u Sevilli, pobjede velikana

Borna Rupnik • nedjelja, 21.09.2008.

Barcelona i Real donijeli su bodove sa gostovanja, a obično napeti gradski derbi završio je naizgled miroljubivim remijem bez pogodaka, no nogometašima Betisa nesumnjivo je ostao pomalo gorak okus u ustima...

Utakmica dana bio je sraz za prevlast u Sevilli. S više žara u utakmicu su ušli zeleno-bijeli domaćini, koji su odmah počeli nizati prilike. Već na samom početku utakmice opasno je pucao Sergio Garcia, ali ispriječila se vratnica.

Nakon još nekoliko pokušaja domaćih, Sevilla je uzvratila u 16. minuti, ali udarac Davida Prieta nije bio precizan. Betis je nastavio pritiskati, ali u više se navrata iskazao se vratar gostiju Andres Palop. Prije samog kraja prvog poluvremena ponovno je vratnica bila na strani Seville - nesretnik je ovaj put bio branič Juanito.

Niti predah nije pomogao gostima da konsolidiraju redove. Palop je opet morao spašavati svoje suigrače, obranivši pokušaje Mehmeta Aurelija i Capija. Do kraja utakmice tempo je počeo opadati, kao da su se obje momčadi pomirile s remijem.

Betis tako niti u trećoj prvenstvenoj utakmici nije uspio postići pogodak. Iako su vjerojatno zadovoljni neriješenim ishodom, teško mogu ne žaliti za propuštenim prilikama.

Barcelona je svoja tri boda osigurala već u prvom poluvremenu susreta u Gijonu. Nakon potpune dominacije tijekom 45 minuta i čak 13 izvedenih kornera nije nikakvo čudo što je na odmor otišla s dva pogotka prednosti. Strijelci za miran nastavak bili su Xavi u 27. i Samuel Eto'o u 33. minuti, nakon akcije iz - kornera.

Neugodnu večer za domaćine otežao je i njihov branič Jorge Garcia Torre samo četiri minute nakon početka nastavka, postigavši autogol. Već u sljedećoj minuti Maldonado na asistenciju našeg Mate Bilića smanjuje na 1:3, ali sve nade Sportinga padaju u vodu u u 56. minuti, kada je crveni karton pokazan Gerardu.

Do kraja utakmice među strijelce su se upisali i Andres Iniesta te dva puta Lionel Messi, a Barcelona se konačno podigla s neugodnog 18. mjesta na prvenstvenoj tablici.

Madridski Real domogao se prve pobjede u gostima. Svladali su Racing u Santanderu rezultatom 2:0. Ponajbolji igrač susreta bio je Ruben de la Red, koji je već u prvom dijelu dva puta ozbiljno zaprijetio. Isti je igrač u 53. minuti, nakon brze kontre, doveo Real u vodstvo.

Racing se većim dijelom utakmice uspješno nosio s favoriziranim gostima, a Jonathan Pereira dva je puta na muke stavio Ikera Casillasa. Utakmica je ipak odlučena već sredinom drugog poluvremena kada je Ruud van Nistelrooy ponovno zabio za goste. Real je i ovu pobjedu platio ozljedom: nakon Gaga u Ligi prvaka, danas se ozlijedio Guti.

Iako je Villareal je bio aktivniji i imao znatno više loptu u nogama, Numancia je protiv Žute podmornice povela u 43. minuti, pomalo sumnjivim pogotkom Gorke Brita nakon ubačaja Barkera. Igrači gostiju sugerirali su zaleđe.

Villareal je do zaslužene pobjede stigao u drugom poluvremenu, u kojem je od početka zaigrao Robert Pires. Upravo je Pires bio asistent za izjednačujući pogodak, kojeg postiže Santi Cazorla nakon samo pet minuta igre. Nova tri boda Villarrealu osigurao je Joseba Llorente pogotkom u 77. minuti utakmice, jer svoje dvije prilike pri kraju susreta Numancia nije uspjela iskoristiti.

Valencia se dugo mučila da bi stigla do druge ovosezonske pobjede. Osasuna je odolijevala, pa čak i parirala sve do 84. minute, kada je Juan Mata, koji je samo par minuta ranije pogodio vratnicu, dobro iskoristio loptu Davida Ville i poslao je u donji desni kut vratara Osasune Ricarda.

Ostaje upitno bi li Osasuna uspjela izvući bod iz Valencije da u 64. minuti Cesar Azpilicueta nije zaradio drugi žuti karton zbog prekršaja i tako ostavio svoju momčad na cjedilu.

Athletic Bilbao upisao je protiv Valladolida prvu ovogodišnju prvenstvenu pobjedu. Prvi pogodak na utakmici bio je djelo napadača Fernanda Llorentea, koji je iz blizine glavom svladao gostujućeg vratara.

Baski su pobjedu potvrdili deset minuta prije kraja utakmice, kada je jedanaesterac skrivio Fabian Canobbio, nakon samo osam minuta provedenih u igri. Siguran izvođač bio je Andoni Iraola i slavlje na San Mamesu moglo je početi.

Almeria je Malagu pobijedila s minimalnih 1:0, a strijelac pobjednosnog pogotka u nervoznoj utakmici u kojoj su podijeljena dva izravna crvena kartona, Miguelu Angelu u redovima gostiju i Joseu Ortizu u domaćem sastavu, bio je Alvaro Negredo u 75. minuti.

No sudac je najviše posla imao u La Coruni, gdje je gostovala Mallorca, ali niti jednom nije morao pokazati na centar. Domaći Deportivo može se pohvaliti s pet žutih i izravnim crvenim kartonom Meksikanca Omara Brava, dok su gosti s Baleara u drugom poluvremnu uspjeli nakupiti isti broj žutih, od kojih su dva pripala Davidu Navarru.

Međutim, bez obzira na nepopularnih 0:0, utakmici nije nedostajalo niti nogometnog uzbuđenja. Obje su strane tijekom svih 90 minuta stvarale brojne prilike i uputile ukupno 31 udarac prema vratima. Gostujući nogometaši uglavnom su promašivali okvir gola, dok je domaćima udarce u pravilu branio vratar Miguel Moya.

Marko Babić ponovno nije bio u sastavu Betisa, dok je Mate Bilić za Sporting igrao do 60. minute. Na čelu se tako nakon tri odigrana kola nalazi pomalo neočekivana četvorka: Valencia, Almeria, Villarreal i Espanyol ostvarili su po dvije pobjede i jedan remi te sa sedam bodova predvode ljestvicu španjolskog prvenstva.