Favoriti odnijeli bodove

Borna Rupnik • četvrtak, 25.09.2008.

Nominalno jače momčadi večeras su ostvarile uspjehe: neke na lakši, a neke na teži način. Real je uspio nadmašiti učinak Barcelone iz prošlog kola. Na vrh je, barem do sutra, izronila Žuta podmornica...

Barcelona i Villarreal odigrali protiv Betisa i Racinga dva izrazito slična prva poluvremena. Obje su momčadi ostvarile vodstvo od 2:0, a oba su gola pala u razmaku od šest minuta. Također, u redovima i jedne i druge momčadi asistent za oba pogotka bio je isti igrač.

Dominaciju u prvom dijelu Barcelona je okrunila u 17. i 23. minuti, kada je dvije lopte Lionela Messija u gol pospremio Samuel Eto'o. U Villarrealu su pogoci pali u 27. i 34. minuti, a strijelci su na precizna nabacivanja Angela Lopeza bili Joan Capdevila i Joseba Llorente.

Međutim, nastavci su se znatno razlikovali. Villarreal je svoje vodstvo znao sačuvati i mirno privesti utakmicu kraju, dok je Barcelona svojim navijačima priredila dramatičnu završnicu. Betis je preko zamjene Monzona postigao prvi ovosezonski pogodak i smanjio rezultat, kojeg je u 67. minuti poravnao Jose Mari.

Tri boda ostala su u Barceloni zahvaljujući Guardiolinom jokeru s klupe, Islanđaninu Eiduru Gudjohnsenu. On je mrežu gostiju (za koje opet nije igrao Marko Babić) pogodio deset minuta prije kraja.

Dva najveća madridska kluba također su ostvarila pobjede. Atletico je nastavio seriju dobrih rezultata i iščupao bodove kod Getafea. U uzbudljivoj utakmici Atletico je poveo nakon pola sata igre, a strijelac je bio Florent Sinama-Pongolle. Getafe do zasluženog izjednačenja dolazi pogotkom Juana Albina u 76. minuti, ali samo pet minuta kasnije najslabije se snalazi domaći igrač David Cortesi šalje loptu u vlastitu mrežu.

Real se lako obračunao sa Sportingom, koji nije imao niti mrvicu šanse. Nakon neugodnih šest komada od Barcelone, večeras su od Reala primili sedam. Hat-trick je postigao Rafael Van der Vaart, dva je dodao kapetan Raul, a po jednom su nesretnog vratara Sancheza matirali Higuain i Robben.

Počasni pogodak, koji teško da će utješiti goste, postigao je Kike Mateo u 53. minuti. Naš Mate Bilić cijeli je susret odgledao sa klupe.

Espanyol je dobar start u prvenstvo pokvario porazom u Sevilli. Da utakmica neće završiti dobro po njih, gosti su mogli naslutiti već u 31. minuti, kada je zbog ozljede igru morao napustiti novopridošli Steve Finnan. U nastavku susreta Sevilla je gomilala prilike, a Espanyol samo kartone.

Pritisak domaćina konačno se isplatio u 57. minuti, kada je Talijan Enzo Maresca dobro iskoristio loptu mladog Diega Capela i poslao je u desnu stranu kamerunskog vratara Kamenija. Konačnih 2:0 postavio je Chevanton nakon samo pet minuta provedenih u igri.

Bez obzira što je dvije trećine utakmice imala loptu u nogama, a gotovo cijelo drugo poluvrijeme i igrača više, jer je drugi žuti karton zaradio De Guzman, Osasuna nije uspjela probiti čvrstu obranu Deportiva i postići pogodak.