Milan 1:0 Inter
Inter

Ronaldinho kao u starim danima

Zoran Zdelar • nedjelja, 28.09.2008.

Milan je zahvaljujući dobroj igri u prvom poluvremenu stigao do pobjede u derbiju s Interom te je do idućeg međusobnog susreta glavni u gradu...

U najpopularnijem talijanskom derbiju Milan je stigao do pobjede nad Interom koji je pred utakmicu bio u boljoj formi. Veselili su se ipak crveno-crni i to u potpunosti zasluženo. Nogometaši Milana posvetili su se u potpunosti igri, a zbog toga su i nagrađeni. Inter je u drugom poluvremenu u određenim trenucima u potpunosti pritisnuo "domaćina", no do izjednačenja nisu mogli.

Milan je do svoje prve prilike stigao nakon samo dvije minute, no to je bilo ipak tek zagrijavanje za prilično zanimljivu utakmicu koja je uslijedila. Navedeno zaigravanje trajalo je čak idućih 15 minuta kada Zlatan Ibrahimović provjerava reflekse Milanova vratara Abbiatija koji mu je odgovorio s obranom zahvaljujući pravovremenom izlasku s gola.

Samo dvije minute kasnije, danas jedini Milanov napadač u igri, Pato je pokušao ugroziti vrata Julia Cesara, no udarac mu je netko u plavo-crnom dresu blokirao. Cesar nije ipak predugo bio pošteđen udarca, jer je u 25. minuti Ronaldinho sjajno pucao, a brazilski vratar još boljom obranom spašava svoju mrežu. Bivšeg Barceloninog razigravača proigrao je Kaka nakon sjajne kontrole lopte na samoj gol-aut liniji.

Igra je bila prilično zanimljiva, no sjajne obrane ipak nisu prečesto dozvoljavale da im se ugrožava vratara, pa se u prvom dijelu još tek jedna prilika može posebno istaknuti, a radi se, naravno, o onoj iz koje je postignut i pogodak. Kaka je povukao po desnoj strani nakon dodavanja, a onda je centrirao u kazneni prostor Intera, gdje se sjajno u skoku snašao Ronaldinho, koji i trese mrežu glavom u 36. minuti za 1:0. Ronaldinho je bio oduševljen pogotkom, a nakon dugo vremena ponovno je imao razloga zaplesati na travnjaku, što je i iskoristio. Spomenimo i da je Kaka najvjerojatnije u trenutku primanja lopte bio u zaleđu, no kako se radilo doslovno o centimetrima, teško je sucima išta zamjeriti.

Bilo je to sve u prvom poluvremenu u kojem je, vjerovali ili ne, Milan počinio tek dva prekršaja! Inter je bio pet puta grublji, pa su prema procjeni glavnog suca na protivnicima načinili deset prekršaja u 45 minuta.

Prvi dio drugog poluvremena ponudilo je atraktivnu igru, no ponovno su se prilike iznimno teško stvarale i igralo se uglavnom između dva šesnaesterca, dok se u njih prilično teško ulazilo. Inter je dominirao, pritiskao je i tražio pogodak za izjednačenje, a njihov je pritisak pokušao Carlo Ancelotti ublažiti vađenjem Pata iz igre i uvođenjem veznjaka Flaminija. Ako već to nije pomoglo, onda je zasigurno pomoglo isključenje Burdissa u 77. minuti zbog prekršaja na Kaki, zbog čega je kažnjen drugim žutim kartonom.

Jose Mourinho poslao je sve u napad, što mu se u 81. minuti umalo i isplatilo zahvaljujući dva sjajna udarca Adriana, no mreža se nije tresla. Odmah nakon toga zbog očito vrlo burne reakcije direktan crveni karton dobio je Marco Materazzi koji je igru već ranije napustio zbog zamjene! Napetost u tim trenucima teško da je mogla biti viša.

Inter je dao sve od sebe kako bi došao barem do boda u završnici utakmice, prilika su imali, no glavni u gradu do idućeg međusobnog susreta je ipak Milan, koji je s nova tri boda skočio u gornji dio polovice prvenstvene ljestvice.