Uraganska Barcelona pomela Atletico

Borna Rupnik • subota, 04.10.2008.

Tradicija nas je naučila da od susreta Barcelone i Atletica redovito možemo očekivati puno, a ni ovaj put nije bilo drukčije. Katalonci su fantastičnom izvedbom u prvom dijelu pokopali sve nade Madriđana. U drugoj utakmici dana Villarreal je tek preokretom došao do pobjede protiv Betisa...

Stvari su za Atletico krenule po zlu već u trećoj minuti. Nakon kornera najviše skače Rafael Marquez i pogađa suprotni kut Coupetovih vrata. Samo minutu kasnije Ujfaluši u šesnaestercu starta na Lionela Messija, a sudac Iturralde Gonzalez pokazuje na bijelu točku. Bez obzira na proteste gostiju, siguran izvođač bio je Samuel Eto'o.

Nije se igrala niti deseta minuta, a na semaforu je već stajalo 3:0. Igrači Atletica namještali su živi zid, a Messi je iskoristio situaciju i ubacio loptu u nebranjenu mrežu. Gostujući su nogometaši ponovno okružili suca, no bez ikakvog učinka. Tračak nade Atleticu donio je Maxi Rodriguez velemajstorskim pogotkom u 13. minuti.

No lepršava igra Barcelone nije jenjavala. Samo pet minuta kasnije Barcelona opet odlazi na tri pogotka prednosti. Svoj drugi pogodak upisao je Eto'o, a potpuni potop gosti su doživjeli u 28. minuti, kada nakon udarca Inieste, koji je odsjeo na vratnici, loptu u mrežu posprema Eidur Gudjohnsen.

Crno poluvrijeme Atletica upotpunila je i ozljeda strijelca Rodrigueza, kojega je u 21. minuti zamijenio Miguel de las Cuevas. Drugo poluvrijeme donijelo je nešto rastrganiju igru Barcelone - igra Atletica, s druge strane, i nije mogla biti mnogo rastrganija - ali i takva Barcelona stvorila je nekoliko dobrih prilika, a jednu od njih realizirao je Thierry Henry, izvrsnim udarcem s ruba šesnaesterca.

U sivilu gostujuće igre utopio se i Sergio Aguero, od koga se očekivalo da pokaže kako se može nositi s Lionelom Messijem. Konačnih 6:1 bit će veliki poticaj Barceloni za nastavak prvenstva, a Atletico će, bez obzira na silne nedaće koje ih prate, morati dobro analizirati zašto njihova obrana nije došla na večerašnju utakmicu.

Betis je u Villarrealu, opet bez našeg Marka Babića, bio na pragu neočekivanog uspjeha. Od samog su početka preuzeli inicijativu, koja im se nakon nekoliko promašaja isplatila u 20. minuti. Mark Gonzalez probio je lijevi bok i preciznim centaršutom pronašao Damiju, kojem nije bilo teško poslati loptu u mrežu kraj nemoćnog Diega Lopeza.

Međutim, gosti iz Seville tu se nisu zaustavili i tražili su i drugi pogodak. Neuspješni su bili Emana i Gonzalez, a Giuseppe Rossi jednom je morao odbiti loptu sa same gol-linije.

Villarreal je ozbiljno počeo igrati tek u nastavku, a otpor gostiju slomili su u samo tri minute. U 68. minuti slobodan je udarac izveo Ariel Ibagaza, a lopta je stigla do Gonzala, koji glavom zabija za 1:1. Potpuni preokret zbio se samo dvije minute kasnije, kada je u petercu najbolje reagirao Joseba Llorente i usrećio domaće navijače.

Čini se kako je Betis na početku ove sezone osuđen na gubitak bodova usprkos sve boljim predstavama, dok Villarreal dobro gura i u Ligi prvaka i u španjolskom prvenstvu, u kojem su ovom pobjedom zasjeli na sam vrh.