Espanyol zadržao Real, a Valencia vrh

Borna Rupnik • nedjelja, 05.10.2008.

Valencia i dalje predvodi prvenstvenu tablicu, a Espanyol se uspješno suprostavio aktualnim prvacima na njihovom terenu. Prvih se bodova konačno dočepao i Sporting iz Gijona, dok su Sevilla i Malaga ostvarile uvjerljive pobjede...

Valencia u Valladolidu nije briljirala, ali je odigrala onoliko koliko je trebalo za svladati neugodne domaćine. Domaći su igrači su imali više loptu u nogama, stvorili više prilika, ali naposljetku su ipak gosti napustili teren uzdignutih ruku.

Utakmicu je odlučio trenutak inspiracije Manuela Fernandesa iz 54. minute. Na dodavanje Davida Ville Portugalac je dvadesetak metara opalio lijevom nogom i pogodio donji desni kut protivničkog gola, a vratar Asenjo vjerojatno će se pitati je li mogao bolje reagirati.

Da Espanyol na Santiago Bernabeu nije stigao s bijelom zastavom bilo je jasno od samog početka, iako je početna inicijativa pripadala domaćinima. No u 20. minuti Gabriel Heinze ruši Raula Tamuda, a najbolji strijelac gostiju mirno pogađa s bijele točke. Real se brzo vraća, samo četiri minute kasnije ubacuje Sergio Ramos, a najviše skače Raul.

Ali društvo iz Barcelone ne popušta i u 31. minuti ponovno dolazi u vodstvo. Na asistenciju Romana ovaj put iz blizine zabija Luis Garcia. Isti je igrač mogao i povećati vodstvo Espanyola, ali mu se u 39. minuti ispriječila vratnica. A kapetan ne bi bio kapetan kada ne bi zabio pogodak u ključnom trenutku - Raul u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena vraća na 2:2.

Bernd Schuster je u drugom dijelu do slavlja probao doći uvođenjem Arjena Robbena i povratnika Wesleya Sneijdera, ali je Robbena zbog ozljede morao povući iz igre u 70. minuti. Međutim, napadi Reala do kraja utakmice bili su bezuspješni.

Getafe je bio vrlo blizu svoje prve pobjede na domaćem terenu, ali nogometaši iz madridskog predgrađa ipak su ispustili dva boda iz svojih ruku. Domaći su poveli 2:0 sredinom drugog dijela, i to unutar samo dvije minute - prvo je zabio Uche Ikechukwu, a u sljedećem pravom napadu Juan Albin proigrao je kapetana Francisca Casquera koji matira Diega Alvesa.

Međutim, nogometaši Almerije postigli su dva gola jednako naglo kao što su ih i primili, a njihovi su utoliko slađi što su pali na samom kraju susreta. U 88. minuti smanjio je već redoviti strijelac Alvaro Negredo, a bod gostima osigurava Chico u posljednjoj minuti.

Identično su visoke pobjede ostvarile Sevilla i Malaga. U Sevilli je stradao Athletic Bilbao, dok je Malaga pomalo neočekivanom uvjerljivošću bodove odnijela iz Huelve, na gostovanju kod supatnika s dna ljestvice, Recreativa.

Na stadionu Sanchez Pizjuan prvi je pogodak pao u 26. minuti, a strijelac je bio Frederic Kanoute, kojemu je ovo već treći ovotjedni pogodak (dva je zabio Salzburgu u Kupu Uefe). Pet minuta prije kraja povisio je Renato, a bilo kakvu nadu Baskima odnosi Adriano, koji je 3:0 postavio u 76. minuti, nedugo nakon svog ulaska u igru. Konačnih 4:0 postavila je i druga pričuva Seville, Javier Chevanton.

Malaga je u vodstvo došla već nakon 38 sekundi igre, a gledatelje u Huelvi šokirao je Portugalac Eliseu. Drugi i treći pogodak pali su prije i poslije predaha, a strijelci su bili Baha i Duda. Listu strijelaca svojim je drugim pogotkom, lijepim volejem lijevom nogom, zaokružio ponovno Eliseu u 62. minuti.

Deportivo je u La Coruni došao do druge ovosezonske pobjede. S jednim pogotkom u mreži kući je otpravljena Numancia našeg trenera Sergija Krešića, čija se pobjeda iz prvog kola protiv Barcelone polako zaboravlja, a njegova momčad tone sve dublje prema dnu. S druge strane, Deportivo je već četiri prvenstvene utakmice bez poraza, a ostvario je plasman i u Ligu Uefe.

Pobjednički pogodak djelo je Lafite, koji je centaršut Sergija Gonzaleza u 14. minuti glavom usmjerio u mrežu. Deportivo je utakmicu mogao riješiti još u prvom dijelu, ali dobre su prilike propustili upravo Gonzalez i Ivan Riki. Numancia je probala stisnuti pri samom kraju susreta, ali bez učinka - bodovi su ostali na Riazoru.

Sporting iz Gijona konačno se pomaknuo s nule. Nakon pet poraza i dvadeset primljenih pogodaka, prve su bodove osvojili na Mallorci, i to odmah sva tri. Iznenađenje na Balearima navijestio je Carmelo Gonzalez, koji je nakon duplog pasa s Diegom Castrom na rubu šesnaesterca lijevom nogom svladao domaćeg vratara Miguela Moyu.

Carmelo je ubrzo mogao i udvostručiti svoj učinak, ali je na dodavanje našeg Mate Bilića, koji je igrao do 86. minute, pogodio vratnicu. Ipak, njegov je promašaj ispravio Roberto Canella u 50. minuti, kada pogađa za 2:0, a drugu asistenciju na utakmici upisuje Castro.

Bilić je mogao zapečatiti sudbinu domaćih nekoliko minuta kasnije, ali pogađa prečku. A kada je Pierre Webo 16 minuta prije kraja promašio najstrožu kaznu, koju je sam i zaradio, svima je bilo jasno kako bodovi putuju u Gijon.

Tako je Osasuna, uz Betis, ostala jedina momčad bez pobjede u prvih šest kola. Do 93. minute imali su barem bod u džepu, ali i njega im je oduzeo Juan Valera. Istini za volju, Racing je od 38. minute imao igrača više i jedanaesterac. U šesnaestercu je rukom igrao Čeh Jaroslav Plašil, ali je Ricardo obranio udarac Ezequiela Garaya. Ekipa iz Pamplone u drugom se dijelu ravnopravno nosila s brojčano nadmoćnim gostima, ali ipak su popustili nekoliko sekundi prerano.