1. Hrvatska nogometna liga, 10. kolo, 05.10.2008, 16:30 h, Stanovi, gledatelja: 1500
Suci: Domagoj Vučkov (Rijeka), Igor Krmar (Zagreb), Tomislav Kučina (Sv.Ivan Žabno)

Sanja Čalić • nedjelja, 05.10.2008.

U prvoj utakmici sa Zvonimirom Jurićem na klupi Zadrani su u posljednjim minutama susreta teško došli do prve prvenstvene pobjede pogotkom Puljića koji je momčadi osigurao maksimalan plijen…

Ante Mitrović
64'
11
Marin Batur
83'

Dražen Besek

Punih deset kola bilo je potrebno zadarskom prvoligašu da ostvari prvu ovosezonsku pobjedu. Potez kojeg je privremeni trener Zadra Zvonimir Jurić povukao u susretu s Varteksom postavivši Vukovića kao čuvara zadarske mreže umjesto Ježine pokazao se izvrsnim jer je zadarski vratar s nekoliko sjajnih intervencija unio dozu sigurnosti u obrani, a veliki je pomak boljoj slici Zadra dao i povratak na teren Želimira Terkeša.

Prvo poluvrijeme susreta nije bilo za pamćenje, budući da su se redale pogreške i s jedne i s druge strane, a nešto zanimljivije na terenu počelo se događati tek krajem prvog dijela. Varteks se postavio odlučno, pogotovo u obrambenoj liniji gdje su zadarski igrači redovito upadali u namještene im zamke zaleđa. Prvu izgledniju priliku za ugrožavanje Varteksovog vratara Drevena imao je Ljubičić koji se dokazuje kao važno pojačanje zadarskoj momčadi, no iz neposredne se blizine, nakon kornera Tomasova, nije najbolje snašao.

Upravo je Ljubičić sjajnim prodorom po sredini dobro uposlio Bilavera na desnom boku u 40. minuti, no njegov je udarac prošao pored gola, čime je propala i druga Zadrova opasna šansa. Tri minute kasnije Zadrovim je prijetnjama uzvratio Varteks i to preko Pape, no sigurnom je intervencijom Vuković spasio svoju mrežu, te se na poluvrijeme otišlo s početnim rezultatom 0:0.

Već prva minuta drugog dijela, kad je na slobodni udarac Tomasova loše reagirao Jerbić, no unatoč tome lopta je prošla tik uz vratnicu, dala je naslutiti kako će nastavak biti donekle zanimljiviji. Zadar je ipak na tome stao, dopustivši Varaždincima da stvore pritisak na njihovoj polovici. Varteks je u dvije minute imao dvije izvrsne prilike, najprije u 55. minuti kad je Mujanović ostao sam i uputio udarac prema golu, a potom i u 57. kad je Mumlek izveo slobodni udarac s gotovo 30 m udaljenosti, no izvrsne reakcije Vukovića spriječile su slavlje gostujuće momčadi.

Varteks je u tim trenutcima imao potpunu dominaciju terenom, ali nju ipak nisu uspjeli pretočiti i u vodstvo, iako se u 62. minuti Golik našao u stopostotnoj poziciji za matiranje zadarskog vratara, no Vuković je u ovom dvoboju bio nesavladiv. Uveo je tada Jurić Mitrovića u igru i Zadar se počeo polako buditi iz sna i pronalaziti putove prema Varteksovom golu.

Sjajan prodor Pletikosića po lijevom boku u 67. minuti nije uspio finalizirati Terkeš kojem se u tom pokušaju ispriječio Varteksov vratar, baš kao i u 75. minuti kad najopasniji Zadrov napadač nije iskoristio dobru asistenciju Tomasova. Zadrov je trener potom napravio i još jednu izmjenu uvevši u igru Marina Batura koji se pokazao pravim jokerom s klupe, budući da je u svega četiri minute provedene na terenu imao važnu ulogu u postizanju jedinog pogotka na utakmici.

Papa je u 87. minuti prekršajem zaustavio Pletikosića, čime je Zadru priskrbio slobodni udarac s lijeve strane kojeg je sjajno izveo upravo Batur, a na njegovo nabacivanje u šesnaesterac najbolje se snašao Puljić poslavši glavom loptu u varaždinsku mrežu (1:0). Budući da do kraja dvoboja nije bilo značajnijih zbivanja, Zadrani su mogli započeti svoje veliko slavlje, dok Varteksu zasigurno ostaje žal za neosvojenim bodom.