Česi i dalje poste

Maja Giljanović • subota, 11.10.2008.

Ni petu uzastopnu utakmicu Češka ne zna za pobjedu - igrači Petra Rade posljednji su put slavili još u prvom kolu na Euru protiv Švicarske, a novi su poraz doživjeli na gostovanju u Poljskoj...

Češka je u Chorzow stigla sa samo bodom iz Belfasta u rujnu, a ovim je porazom ostala na neugodnom četvrtom mjestu ispred samo slabašne Sjeverne Irske i niti spomena vrijednog San Marina.

Poljska je, pak, od poraza (1:0) od naše B (koliko god se Slavenu Biliću ne sviđe etiketirati je rezervnom) momčadi nanizala seriju kojom je trenutno na čelu skupine nakon tri odigrana kola i dvije pobjede te jednog remija.

Poljaci su poveli u 26. minuti golom Wislinog Pawela Brožeka prije nego je u 52. na 2:0 povisio Dortmundov Jakub Blaszczykovsky, a još jedan Bundesligaš, Eintrachtov Martin Fenin je smanjio, međutim, prekasno samo dvije minute prije kraja.

Izvrsno zasad u kvalifikacijama guraju nam i susjedi Slovenci - drugu pobjedu u tri kola ostvarili su u mariborskom Ljudskom vrtu protiv Sjeverne Irske te baš kao i Poljaci su na sedam osvojenih bodova.

Gosti su dugo odolijevali prije nego su poklekli u samom finišu - Kekove je igrače u vodstvo doveo Kölnov Milivoje Novakovič u 84., a trijumf je u prvom sljedećem im napadu potvrdio Gentov Zlatan Ljubijankič.

Slovacima planove nije poremetilo ni isključenje Kratochvila 20-tak minuta prije kraja - trenutno treći (šest bodova) poveli su u San Marinu u 32. minuti golom Bochumovog Stanislava Šestaka, a 2:0 je u 38. djelo Petržalkinog Jana Kozaka.

Andy Selva iz Sassuola u talijanskoj Serie B je u 45. smanjio, ali eventualnu je neizvjesnost uklonio slovački kapetan, Mainzov Miroslav Karhan u 50. minuti.