Nicević odličan u porazu Avellina

Vedran Babić • nedjelja, 12.10.2008.

Započelo je novo izdanje talijanske košarkaške lige. U osam utakmica prvoga kola nije bilo iznenađenja, a vrijedi tek spomenuti neočekivano izjednačenu utakmicu Lottomatice i novopečenog prvoligaša Elda iz Caserte, koju su domaćini prelomili tek u produžecima...

Iako je prvotno 18 momčadi trebalo sačinjavati najelitniji razred talijanske klupske košarke, zbog financijskih poteškoća iz lige su izbačeni Napoli Basket i Capo d' Orlando, koji će s utakmicama nastaviti u regionalnim ligama. Koga nema, bez njega se mora i može, pa su se ostali klubovi "bacili" na posao. Prvu utakmicu nove sezone odigrali su u rano poslijepodne Scavolini i Armani Jeans.

Domaćini su praktički svih 37 minuta imali minimalnu prednost, prije nego što su stvari počele kretati nizbrdo tricom daleko najraspoloženijeg gostujućeg igrača Davida Hawkinsa (28 poena) za 55:56. Rezultat se poravnao na 60:60, ali pogocima Hawkinsa i Vitalija Luce gosti stižu do prve pobjede (62:67). Osim Hawkinsa u redovima Armani Jeansa nije bilo igrača s dvoznamenkastim učinkom, dok su klub iz Pesara najviše vukli Jeleel Akindele i Michael Hicks sa po 16 poena.

Prvak iz posljednje dvije sezone, Montepaschi iz Siene, uspješno je otvorio novu sezonu uvjerljivom pobjedom na gostovanju protiv Cantua 96:61. Najefikasniji bili su Litvanac Rimantas Kaukenas s 20 i Terrell Mc Intyre sa 16 poena.

Benetton je kod kuće po sistemu toplo - hladno sa 71:68 porazio nove članove euroligaškog društva, Air Avellino. Domaćini su furiozno krenuli u susret te su nakon prvih deset minuta imali veliku prednost od 28:5. Međutim, gosti se bude i do poluvremena smanjuju zaostatak na 11 razlike (36:25). Benetton ponovno pojačava tempo u trećoj četvrtini i odlazi na plus 19 uoči posljednjeg dijela, da bi Avellino čudesno vratio susret u neizvjesnost u posljednjoj minuti utakmice kada je Travis Best smanjio na svega 68:66.

U zadnjem je napadu 35-godišnji Nikola Radulović, inače rođeni Zagrepčanin s talijanskom putovnicom, promašio tricu za produžetke. Domaći sastav predvodio je Amerikanac Gary Neal s 20 koševa, a zapažen učinak ostvario je i naš Sandro Nicević za 34 minute provedene na terenu (16 koševa, deset skokova). Kod gostiju je Slovenac Marko Tušek zabio 20 koševa i upisao deset skokova. U sastavu Avellina istaknimo i solidnu partiju bivšeg Cibosa, Chrisa Warrena (15 koševa).

Trener rimske Lottomatice i hrvatski izbornik Jasmin Repeša sigurno je priželjkivao rutinirani trijumf na domaćem terenu protiv promoviranog Elda. Umjesto toga, jedva je izvukao pobjedu, koja je vrlo lako mogla otići na stranu gostiju. Iako su Repešini podanici od prve minute držali solidno vodstvo, ono je iznenađujuće prešlo u ruke gostiju u 35. minuti (59:60), te je čak naraslo na velikih i naizgled nedostižnih 66:72 u posljednjoj minuti susreta. Međutim, Lottomatica koristi neiskustvo svojih protivnika i uspijeva odvući utakmicu u produžetke, u kojima su tek slobodnim bacanjima Sanija Bečirovića potvrdili pobjedu, 83:81.

Fortitudo našeg Dalibora Bagarića također je započeo sezonu s pobjedom i to na gostovanju kod Snaidera u Udinama (72:90). Bagarić je za osam minuta na parketu upisao dva koša i jedan skok. Njegov suigrač Joseph Forte je napunio goste s čak 33 pogotka, a trice je gađao sjajnih 7/15 (46 posto).

Lega A Basket, 1. kolo: Scavolini Pesaro - Armani Jeans Milano 62:67, Benetton Treviso - Air Avellino 71:68, Bancatercas Teramo - Carife Ferrara 84:68, Solsonica Rieti - Premiata Montegranaro 77:69, La Fortezza Bologna - Angelico Biella 83:72, Snaidero Udine - Fortitudo Bologna 72:90, Lottomatica Roma - Eldo Caserta 72:72 (83:81 nakon produžetaka), NGC Cantu - Montepaschi Siena 61:96.