Sjajni Lončar, blijedi Popović

Branimir Korać • utorak, 14.10.2008.

Prvi susreti prvog pretkola Eurokupa ponudili su dosta uzbuđenja i prema svemu sudeći uzvratni dvoboji bit će u najmanju ruku jednako neizvjesni...

Odličnu utakmicu punu preokreta odigrali su Siauliai i Galatasaray. Domaćin je odlično krenuo i do kraja prvog poluvremena stekao je ogromnih 17 poena prednosti. Međutim Galatasaray u trećoj četvrtini uzvraća i uspijeva doći na svega dva poena zaostatka da bi već na sredini posljednje četvrtine vodio s plus devet. Činilo se kako se igra domaćina posve raspala i da će Galatasaray slaviti, posebice kada je poveo dvije i pol minute prije kraja 73:63, ali Vileita u završnici igra vrlo dobro i poravnava na konačnih 73:73.

Gintautas Vileita je susret završio s 23 poena i šest skokova, Gintaras Kadziulis je dodao 19 poena, a Virginijus Praskevicius upisao je deset skokova. Kod Galatasaraya najistaknutiji bili su Antonio Graves s 25 poena i Dejan Milojević s 20 poena i 12 skokova. Andrija Žižić za 23 minute ubacio je svega dva poena (1/4) uz šest skokova.

Vezane vijesti

FMP nije odigrao kako se očekivalo na gostovanju u Amsterdamu kod EclipseJeta i upisao je neočekivani poraz 66:60. Domaćin je iskoristio brojne pogreške (18 izgubljenih lopti) kod FMP-a i nije ih propustio kazniti. Uoči posljednje četvrtine FMP je zaostajao i 13 poena stoga s konačnih i dostižnih minus šest na kraju ima razloga biti i zadovoljan.

Nizozemce su predvodili Teddy Gipson s 22 poena i Orien Greene s 14 poena, šest skokova i pet asistencija. Kod FMP-a Dragan Labović ubacio je 21 poen uz pet skokova, a Miroslav Raduljica dodao je po 12 poena i skokova.

U velikim problemima uoči uzvrata nalazi se Unics iz Kazana. On je na gostovanju u Poljskoj poražen od Czarnog iz Slupska 76:62 i imat će težak posao kako bi prošao u naredni krug. 25 izgubljenih lopti bilo je previše, domaćin je to naplaćivao i cijelim tijekom susreta bio bolja momčad.

Jason Straight s 15 poena i pet asistencija te Demetric Bennett s 15 poena bili su najučinkovitiji kod domaćina dok je goste predvodio naš reprezentativac Krešo Lončar čija sjajna igra nije pomogla gostima. Lončar je igrao 32 minute i ubacio 26 poena (11/15) uz devet skokova. Jedan od razloga visokog poraza gostiju je i u slaboj igri Marka Popovića koji je za 36 minuta ostao na pet poena (1/8) i tome dodao čak sedam izgubljenih lopti.

Tartu Rock proživio je pravu noćnu moru u drugom poluvremenu gostovanja kod Swans Gmundena. Nakon izjednačenih prvih 20 minuta, u drugom poluvremenu je pometen i s porazom 86:64 imat će gotovo nemoguću misiju proći dalje. Drugo poluvrijeme Austrijanci su dobili s vrlo visokih 40:19.

Kod domaćina istaknuli su se Deteri Mayes s 23 poena i šest skokova dok je Anthony Fisher dodao 15 poena i osam asistencija. Shelton Colwell uhvatio je 11 skokova. Kod gostiju George Tsintsadze ubacio je 18 poena uz šest skokova, a Tanoka Beard dodao je 14 poena i osam skokova.

Lijepu zalihu uoči uzvrata osigurao je i Panellinios protiv Telekoma iz Bonna. Panellinios je pred 500-tinjak navijača u svojoj dvorani slavio 69:54 i s velikim očekivanjima odlazi na uzvrat. Već u prvoj četvrtini domaćin je ostvario ovu prednost, a na kraju ju je uspio i održati.

Jurica Golemac bio je prvo ime susreta sa 16 poena te po šest skokova i šest asistencija dok mu je dobro pomagao Anthony Grundy s 14 poena i sedam skokova. Kod gostiju tek je Earl Rowland s 11 poena i pet skokova ostvario učinak vrijedan spomena.

Za najveće iznenađenje prvog dijela pretkola pobrinuo se Oostende koji je na gostovanju kod Triumfa odigrao sjajno i odnio neriješenih 78:78. Superskupa i na papiru jaka momčad ruskog predstavnika očajno je otvorila susret i nakon prvih deset minuta gubila je 31:15 da bi ipak uhvatili goste već do poluvremena i kasnije u egal susretu mogu biti sretni s ovih 78:78.

Rashid Atkins ubacio im je 24 poena uz sedam asistencija dok je Jimmy Baxter dodao 14 poena i šest skokova. U domaćem sastavu najistaknutiji bili su Alan Anderson sa 17 poena i šest skokova te Nenad Krstić s 13 poena i deset skokova.

Dobar start upisao je i Cholet na gostovanju kod Rige da bi nakon toga pao i domaćin je otišao do pobjede. Konačnih 69:62 za ASK Rigu ostavlja uzvrat i pitanje prolaza u drugo pretkolo potpuno otvorenim.

Kod domaćina istaknuli su se Milutin Aleksić s 15 poena i šest skokova te Andrius Mazutis s 14 poena. Bruno Šundov igrao je 22 minute i upisao šest poena (2/5, 2/4 trica) uz četiri skoka. Kod gostiju Vincent Greer ubacio je 12 poena uz pet skokova, a Claude Marquis dodao je 12 poena i devet skokova.

Eurokup, rezultati prvih susreta prvog pretkola:
Siauliai - Galatasaray 73:73, EclipseJet MyGuide - FMP 66:60, Energa Czarni - Unics Kazan 76:62, Swans Gmunden - Tartu Rock 86:64, Panellinios - Telekom Bonn 69:54, Triumf - Oostende 78:78, ASK Riga - Cholet 69:62.