Nizozemska juri prema Mundijalu

Vedran Babić • srijeda, 15.10.2008.

Ni u svojoj trećoj kvalifikacijskoj utakmici skupine 9 Nizozemci nisu izgubili bodove. Na gostovanju u Norveškoj slavili su s minimalnih 1:0 i tako već u ranoj fazi odmakli konkurenciji. U drugoj utakmici nešto sjeverozapadnije Island je istim rezultatom nadvisio Makedoniju...

Novi nizozemski izbornik Bert van Marwijk pronašao je dobitnu formulu. U tri do sada odigrane utakmice njegovi izabranici su skupili maksimalnih devet bodova i time pokazali i dokazali tko je gazda u skupini. U kišnom Oslu uspjeli su iščupati vitalna tri boda nakon što je u 62. minuti Mark van Bommel pokupio jedan "otpadak" poslije kornera i neobranjivim volejem postigao jedini pogodak na utakmici.

Bezidejno prvo poluvrijeme u kojem su oba sastava igrala suviše oprezno zaslužilo je što brži zaborav, no stvari su se počele mijenjati u nastavku. Osim pogotka, najopasniji u redovima Norvežana, John Carew, propustio je dvije izgledne šanse, dok je s druge strane Dirk Kuyt zatresao gredu. Norveška je još uvijek bez pobjede u tri utakmice te se sa samo dva boda nalazi na začelju skupine.

Za razliku od svojih susjeda, Island je večeras dočekao svoju prvu pobjedu protiv Makedonije od 1:0, čime se pridružio Škotima na drugom mjestu u skupini. Pred navijačima u Reykjaviku pogodak vrijedan tri boda postigao je već u 16. minuti Veigar Gunnarsson, samo par trenutaka nakon što najstrožu kaznu nije realizirao njegov prezimenjak Brynjar.

Nakon večerašnjih utakmica Nizozemska čvrsto drži vodstvo s devet bodova, čak pet više od drugoplasiranih Škotske i Islanda. Slijedi Makedonija Srečka Katanca s tri boda te razočaravajuća Norveška s dva.