Nantes se budi, Leko isključen

Maja Giljanović • subota, 18.10.2008.

Prvak Francuske s Bordeauxom 1999. Elie Baup otkada je od Michela Der Zakariana preuzeo Nantes hrvatskog reprezentativca Ivana Klasnića posložio je izgleda momčad. Kanarinci su, naime, dvjema uzastopnim prvenstvenim pobjedama sa samog začelja napredovali sve do 14. mjesta...

Nantes je gostujući trijumf prije petnaestak dana u Grenobleu potvrdio pobjedom pred svojim navijačima na La Beaujoireu protiv Saint-Etiennea u duelu koji je romantičare i nogometne zaljubljenike odveo u šezdesete i sedamdesete u dane najveće slave ova dva kluba kada su među sobom osvojili - Nantes četiri (ukupno osam) i SE čak osam (ukupno 10) - naslova prvaka.

I Les Verts je, baš kao i Baždarevićev Grenoble prije reprezentativne pauze, pao zahvaljujući 22-godišnjem kamerunskom reprezentativcu Christianu Bekamengi koji je Vivianija svladao nakon milimetarski preciznog centaršuta Da Roche u 27. minuti.

Ivan Klasnić je igrao do 73. minute kad ga je Baup zamijenio Đorđevićem, a prvijenac u Le Championnatu od transfera iz Werdera večeras uglavnom nevidljivog 28-godišnjaka gostujući je vratar spriječio bravuroznom paradom u 62. minuti.

Monaco naših Darija Šimića - nekadašnji je hrvatski reprezentativac odigrao svih 90, Jerka Leke - aktualni je reprezentativac odigrao, pak, 25 minuta i nije se proslavio te Nikole Pokrivača (koliko još dugo?) izgubio je derbi Azurne obale.

U utakmici dvije momčadi koje su u zadnjih pet kola ostvarile samo po jednu pobjedu, a Monegažani su štoviše zadnji put zabili još u 5. kolu (2:0 protiv Lorienta) gosti su poveli u 9. minuti golom Bamoga. Cufre je u 39. izjednačio iz jedanaesterca dosuđenog nakon rušenja Meriema u šesnaestercu prije nego je Fae svojim drugim ovosezonskim golom donio Nici četvrtu pobjedu u sezoni 2008./'09.

Sada 15. Monaco nije imao ni sreće - Park je u 66. minuti uzdrmao stativu Kolumbijca Ospine, a ni pameti - žutu minutu imao je Leko kojeg je Ricardo u igru uveo u 63. minuti. Zagrepčanin je brutalnim startom objema nogama na Modesteu zaslužio izravni crveni karton u 88. minuti.

Bordeaux je na Chaban-Delmasu dostigao i prestigao zahvaljujući boljoj gol-razlici večerašnje goste iz Toulousea. Blancovi su Žirondinci u derbiju Garonne poveli fantastičnim golom Yoanna Gourcuffa u 29. minuti, Bellion je u 40. povisio na dva razlike, a gol Capouea u trećoj minuti sudačke nadoknade došao je puno prekasno za više od drugog samo poraza u sezoni nakon otvarajućeg protiv Lyona (3:0).

Paulu Le Guenu je Arnaud produljio život na klupi PSG-a golom u 88. minuti. Lorient je dvaput vodio - Saifi u 12. i nekadašnji Parižanin Abriel u 38. - samo da bi novi ugriz njihove tradicionalno bete noire - crne mačke koja im je triput u zadnja četiri gostovanja na Parku prinčeva odnosila sva tri boda - spasili Pancrate (22.), Hoarau (48.) i Loris Arnaud.

21-godišnjak, proizvod PSG-ove škole, ušao je kao zamjena u 83. minuti da bi samo pet minuta kasnije u svom prvom ovosezonskom nastupu zabio i prvijenac ove sezone te svoj ukupno drugi gol u dresu od večeras osmoplasirane momčadi Le Championnata.