Higuain pogodio, Tamudo promašio pobjedu

Vedran Attias • subota, 18.10.2008.

U velikom gradskom derbiju Real Madrid je u ne previše kvalitetnoj utakmici ipak uspio doslovno isčupati pobjedu nad Atleticom. dok su u Espanyol i Villarreal u Barceloni odigrali bez golova...

Bolji početak gosti nisu mogli niti zamisliti. Ruud van Nistelrooy. To je sve što se ima za reći. Iako će statistika kod ovog pogotka Nizozemca pisati asistenciju Brazilcu Marcelu - ovdje se ne može pričati o tako nečemu jer sve što je Marcelo napravio bilo je to što je jednostavno zadnji dirao loptu prije Ruuda, a potom je ovaj s dvadesetak metara poslao loptu u mrežu. Sve se to dogodilo u 1. minuti susreta.

Naravno, ovakav je početak šokirao domaćine pa je u sljedećih nekoliko minuta Real mogao i povećati svoju prednost, no Sneijder nije bio dovoljno precizan. Trebalo je nešto više od 15 minuta da na Vicente Calderonu vidimo prvu priliku domaće momčadi, ali udarac Pernije brani danas vrlo dobri Casillas.

Aguero je imao nekoliko dobrih prilika u prvom dijelu, ali očito su mu dobre igre ove sezone malo previše "napunile" samopouzdanje pa je u nekoliko situacija u kojima je bilo i boljih rješenja - odlučio sam završiti akciju. S druge strane, neprecizan je bio i Higuain.

Osim pogotka manje, Atletico se nakon pola sata našao u još težoj situaciji kada je opravdano drugi žuti karton dobio Perea te tako ostavio svoju momčad sa igračem manje. Na sreću za domaće, broj igrača ubrzo se ipak poravnao. Samo par minuta prije odmora, strijelac vodećeg pogotka Van Nistelrooy dobio je izravan crveni karton. Dojam je kako je odluka suca ipak bila prestroga i kako ne bi pokazao crveni karton da je na terenu bilo jedanaest igrača domaće momčadi.

U nastavku smo vidjeli nekoliko dobrih prilika na obje strane, no Casillas na jednoj strani i Leo Franco na drugoj su bili na visini zadatka pa smo na nove pogotke čekali do posljednjih minuta. Igrala se 90. minuta kada je Atletico dobio priliku iz slobodnog udarca na 22-23 metra. Loptu je uzeo Simao i lijepim, školskim udarcem pogodio za izjednačenje.

Kada su domaći igrači i navijači već mislili kako su uspjeli osvojiti bod protiv velikih protivnika - prevarili su se. Nizozemac Drenthe, koji je ušao samo pet minuta prije kraja, bio je u prodoru kada ga je srušio njegov sunarodnjak Heitinga i tako je Real dobio priliku za pobjedu u 96. minuti. Higuain ovoga puta nije promašio i donio je Realu vrijedna tri boda.

u drugoj utakmici večeri, Espanyol i Villarreal odigrali su utakmicu koju obje momčadi trebaju što prije zaboraviti. Llorente je na početku imao dvije dobre prilike za goste, no prvo glavom pa onda nogom nije uspio pogoditi okvir gola.

Rossi i Cani imali su poluprilike do odmora, no niti oni nisu bili precizniji dok su domaćini zaprijetili u 38. minuti udarcem De la Pene. Cani i Senna mogli su zabiti i u nastavku, ali jednostavno igrači Villarreala nisu bili dovoljno koncentrirani u završnici te su svaku situaciju koja im je mogla donijeti vodstvo - zakomplicirali.

Unatoč boljoj igri gostiju, Espanyol je imao najveću priliku utakmice. Naime, Capdevilla je u 70. minuti srušio Tamuda u kaznenom prostoru i sudac je bez razmišljanja pokazao na bijelu točku. Iskusni napadač Espanyola nije se držao "nepisanog pravila" i sam je odlučio izvesti najstrožu kaznu i - promašio. Odnosno, Diego Lopez se bacio u pravu stranu i obranio njegov udarac.

Nakon tog promašaja, gledateljima na Montjuicu bilo je i više nego jasno kako u ovoj utakmici - neće vidjeti pogodak.