Bilić donio pobjedu, Valencia sigurna

Borna Rupnik • nedjelja, 19.10.2008.

Mate Bilić svom je klubu donio drugu uzastopnu pobjedu, a tri je boda po prvi puta ove sezone upisao seviljski Betis. Barcelona je u Baskiji došla do minimalne pobjede i zadržala se pri vrhu, na kojem se s dva boda ispred prvih pratitelja izdvojila Valencia...

Barcelona je utakmicu u Bilbau započela s Puyolom i Messijem na klupi, dok su priliku dobili ove sezone pomalo zapostavljeni Yaya Toure, čiji je odlazak iz katalonskog kluba predmet mnogih nagađanja, te mladi Victor Sanchez.

Prilika je u prvom dijelu bilo sa svake strane, no vratari Gorka Iraizoz i Victor Valdes bili su na visini zadatka. Pobjednički je pogodak u 63. minuti zakuhao Thierry Henry, probivši desnu strane obrane Athletica i uposlivši Samuela Eto'oa, koji je primirio loptu, izbjegao Amorebietu i snažnim udarcem svojom ljevicom poslao loptu iza Iraizoza.

Isti su akteri mogli povisiti vodstvo Katalonaca, no Eto'o je osam minuta prije kraja propustio izvrsnu priliku, a nešto ranije je Amorebieta zamalo postigao autogol. Athletic je skoro izjednačio u posljednjoj minuti nakon pogreške Erica Abidala, no Valdes se dobro snašao.

U redovima Barcelone ponovno je zaigrao Aleksandar Hleb, koji je deset minuta prije kraja zamijenio Henryja. Blaugrana je s nova tri boda zadržala priključak s vodećima, dok Baske iznad zone ispadanja drži samo gol-razlika.

Ozljedama oslabljena Sevilla stigla je na teško gostovanje u Almeriju, ali je svoje vodstvo iz 53. minute - kada je Brazilac Adriano udarcem lijevom nogom s ruba šesnaesterca svladao domaćeg vratara Diega Alvesa - sačuvala do samog kraja. Bio je to susret pete i šeste momčadi prvenstva, ali Sevilla se ovim uspjehom izjednačila sa Žutom podmornicom na drugom mjestu.

Betis je protiv Mallorce ostvario prvu ovosezonsku pobjedu. Vijest o teškoj ozljedi Čileanca Marka Gonzaleza očito je samo motivirala suigrače našeg Marka Babića, koji nije konkurirao za nastup, te su u prednost došli već u drugoj minuti susreta. Strijelac je na dodavanje Mehmeta Aurelia bio Damia.

Pobjeda se počela nazirati krajem prvog poluvremena, kada je na 2:0 povisio neometani Pavone, a sve je sumnje u konačni ishod otklonio Emana u 84. minuti susreta, nakon izvrsne asistencije Sergija Garcije. Nogometaši Betisa s ova su tri boda pobjegli iz zone ispadanja.

Do druge uzastopne pobjede stigao je i Sporting iz Gijona u susretu protiv Osasune, u kojem je naš Mate Bilić odigrao važnu ulogu. Njegova je momčad povela u 12. minuti susreta preko Carmela, ali samo tri minute kasnije rezultat poravnava Santiago Ezquerro. Trenerski debi Josea Antonija Camacha na gostujućoj klupi pokvario je upravo Bilić, realiziravši jedanaesterac u 41. minuti susreta.

Kazneni udarac bio je plod akcije u kojoj je Roversio prekršajem zaustavio upravo hrvatskog nogometaša i pritom zaradio crveni karton. Bilić je odigrao cijeli susret, a bio je daleko najopasniji igrač domaće momčadi. Sporting je svoje vodstvo branio prilično grčevito - Bilićevi su suigrači do kraja susreta nakupili čak sedam žutih kartona. Najbolju priliku Osasune propustio je Kike Sola u 56. minuti, kada je pogodio vratnicu.

Nakon Villarrealovog remija u subotu, Valencia je protiv Numancije imala priliku samostalno izbiti na čelo ljestvice španjolskog prvenstva. To su i učinili, i to sa stilom - nogometaši pod vodstvom Sergija Krešića ispraćeni su s četiri komada u svojoj mreži. Prvu priliku na utakmicu ipak su imali gosti, ali je volej Nagorea s crte skinuo Albiol.

Golijadu je u četvrtoj minuti otvorio najbolji strijelac lige David Villa, pospremivši odbijanac od Fernanda Morientesa. Mreže su mirovale sve do 72. minute, kada drugi pogodak za Šišmiše postiže Juan Mata nakon pogreške gostujućeg braniča Palaciosa.Treći je pogodak djelo Vicentea, a konačni rezultat postavio je opet David Villa svojim osmim pogotkom sezone.

Momčad je velikom usponu forme je Malaga. Nakon prva četiri kola bez pobjede, u posljednja su tri kola prikupili maksimalnih devet bodova. Nova žrtva bio je Getafe, koji je na La Rosaledi čak i poveo. U devetoj minuti loptu je u mrežu udarcem iz daljine pospremio bivši igrač Reala Soldado.

Za preokret su se još prije predaha pobrinuli Baha, nakon slobodnog udarca, i Duda, lijepim volejem lijevom nogom. Ovaj se dvojac očito specijalizirao za postizanje pogodaka u parovima - obojica su, naime, postigla pogodak i u prošlom kolu protiv Recreativa. Getafe do kraja praktički nije više stvorio priliku za izjednačenje, a Malaga se popela na visoko sedmo mjesto.

U Santanderu nije bilo pogodaka, a najistaknutiji pojedinac bio je domaći veznjak Peter Luccin, koji pri završetku prvog dijela pogodio okvir gola, a sudac ga je pri kraju drugog poslao u svlačionicu. Deportivo je bio bliži pobjedi, ali su Riki i Rodriguez promašili dobre prilike, dok je Rodrigueza jednom zaustavila i vratnica.

Utakmica u Valladolidu ponudila je uzbuđenje na završetku svakog poluvremena. Kraj prvog dijela pripao je gostima iz Huelve, koji prednost ostvaruju Rubenovim volejem pod samu prečku u 45. minuti. Ljubičasti domaćini uzvratili su na samom kraju susreta. Jedan bod na svom je stadionu ostavio Victor i time je pokvario još jednu trenersku premijeru. Bez pobjede u prvoj utakmici ostao je novi strateg Recreativa, Lucas Alcaraz.