Brazilska samba za uzlet Milana

Ivana Spahija • nedjelja, 19.10.2008.

Sedam odigranih susreta sedmog kola Serie A ponudilo je nekoliko iznenađenja. Najveće od njih je poraz do sada odličnog Lazija na gostovanju u Bologni, a ni Udinese nije uspio doći do sva tri boda iz ogleda s Lecceom. No, zato su profitirali nogometaši Milana, koji su na domaćem terenu svladali Sampdoriju i tako se približili samom vrhu ljestvice...

Niz od nekoliko razočaranja napokon je iza momčadi Milana. Rossoneri su, nakon svih početnih poteškoća, napokon prikazali solidnu predstavu na svom San Siru i položili težak ispit u obliku i više nego dobre momčadi Sampdorije, koju su svladali rezultatom 3:0. Orkestrom momčadi Carla Ancelottija dirigirali su brazilski čarobnjaci Kaka i Ronaldinho, ujedno i prvi čovjek susreta.

Nakon početnog odmjeravanja snaga, prva je ozbiljnije zaprijetila momčad Sampdorije. U devetoj minuti je Cassano dijagonalom pokušao iznenaditi domaćeg vratara, no Abbiati je bio na mjestu. Milan se probudio tek sredinom prvog dijela, točnije, u 23. minuti. Ronaldinho i Jankulovski su odigrali dupli pas, Čeh je pokušao svladati gostujućeg vratara Castellazzija koji je taj udarac uspio izbaciti uz korner.

Sam početak drugog dijela donio je uzbuđenja na San Siru. U 53. minuti je lopta upućena od Jankulovskog pogodila Lucchinija u ruku, a sudac je pokazao na bijelu točku. I ne samo to, Lucchini je već imao žuti karton, pa je zbog drugog žutog kartona morao put svlačionice. Najstrožu kaznu sigurno je realizirao Ronaldinho i Milanu donio prednost od 1:0.

Pritisak Milana ponovno je urodio plodom u 65. minuti. Ronaldinho i Kaka odigrali su dupli pas, Kaka je nakon prodora u prostor idealno uposlio sunarodnjaka, a Ronaldinho nije imao težak posao matirati Castellazzija za vodstvo domaćina od 2:0 i svoj treći pogodak ove sezone. Točku na i vrijedne pobjede Milana stavio je tek oporavljeni Filippo Inzaghi pogotkom u 90. minuti susreta za konačnih 3:0. Milan se tako s nova tri boda našao na petom mjestu na ljestvici, s istim brojem bodova kao Lazio, Fiorentina i Inter, koji ima i utakmicu manje.

Tek drugi poraz u sezoni pretrpjela je momčad Lazija, dojučerašnja vodeća momčad prvenstva. Nebesko - plavi su na gostujućem terenu u Bologni pretrpjeli težak poraz od ne baš uvjerljive momčadi Bologne, koja je upisala drugu pobjedu u sezoni. Bologni očito leže opasnije momčadi jer su izabranici Danielea Arrigonija svoju prvu pobjedu ostvarili protiv Milana na samom otvaranju sezone.

Golijadu domaćina na stadionu Renato Dall'Ara u Bologni otvorio je Volpi pogotkom već u petoj minuti susreta. Samo sedam minuta kasnije mreža gostiju ponovno se tresla. Volpi je ovaj put izveo udarac iz kuta, a na pravom se mjestu našao Di Vaio koji je glavom matirao Carriza za vodstvo Bologne od 2:0. Di Vaio se u strijelce ponovno upisao i u 26. minuti susreta te pogotkom za 3:0 praktički riješio pitanje pobjednika. Utješni pogodak za Rimljane postigao je Rocchi u 51. minuti susreta za konačnih 3:1 i vrijednu pobjedu Bologne za bijeg s dna. Lazio s 13 bodova ostaje na četvrtom mjestu na ljestvici, ali s jednakim brojem bodova kao nekoliko momčadi.

Blagi kiks doživjeli su i nogometaši Udinesea, koji su na gostovanju u Lecceu podijelili bodove s istoimenim klubom u susretu koji je završio rezultatom 2:2. Bijelo - crni su imali itekakve sreće u ovom susretu jer su spašavali zaostatak od dva pogotka, ali se na kraju u Udine vraćaju sa zasluženim bodom te trenutnim preuzimanjem vodećeg mjesta na ljestvici.

Domaćini su u vodstvo došli pogotkom Tiribocchija u 32. minuti susreta, a zahvaljujući nespretnosti Udineseova igrača Domizzija koji je, nakon izvedenog udarca iz kuta Leccea, loptu ugurao u vlastitu mrežu, Lecce je u 52. minuti imao veliko vodstvo od 2:0. Ipak, šest minuta kasnije je Sanchez svojim pogotkom smanjio vodstvo domaćina na 2:1, a vrijedan bod Udineseu donio je D'Agostino pogotkom iz slobodnog udarca u 71. minuti susreta.

Od ostalih susreta, Jurićeva Genoa je na domaćem terenu s minimalnih 1:0 svladala Sienu, a naš nogometaš je na terenu proveo svih 90 minuta. Sicilijanski derbi između Catanije i Palerma pripao je momčadi Catanije, koja je slavila s 2:0 zahvaljujući pogocima Martineza i Mascare. Naš Igor Budan odigrao je nešto manje od 20 minuta za Palermo, u 74. minuti je na terenu zamijenio Nocerina. Bodove su podijelili Chievo i Atalanta u susretu koji je završio rezultatom 1:1, a Cagliari se izdignuo sa samog dna minimalnom pobjedom nad Torinom.