Manchester zapeo, Hull na vrhu

Marin Vuković • subota, 25.10.2008.

Deveto kolo Premiershipa na Goodison Parku su otvorili Everton i Manchester United te nakon utakmice s dva potpuno različita poluvremena podijelili bodove odigravši 1:1. Sunderland je nakon 28 godina na svom travnjaku svladao Newcastle, ali su pobjedu donekle zasjenili domaći navijači utrčavanjem na travnjak i sukobom s navijačima Newcastlea. Za lijepu priču pobrinuo se Hull City koji je četvrtom uzastopnom pobjedom izbio na diobu prvog mjesta u Premiershipu!

Goodison Park nikada nije predstavljao poseban problem za Manchester United. Everton je svega tri puta u povijesti Premier lige slavio pred svojim navijačima, a premda mu to nije uspjelo niti ovaj put, zahvaljujući velikoj požrtvovnosti i odličnoj igri u drugom poluvremenu potpuno su zasluženo osvojili bod.

Bila je to utakmica s dva lica, prvo poluvrijeme u potpunosti je pripalo Manchester Unitedu, koji je mogao do vrha napuniti mrežu Evertona, da među vratnicama nije bilo danas vrlo raspoloženog Tima Howarda. Bivši vratar Uniteda ipak nije uspio zaustaviti sve pokušaje gostiju, u 22. minuti danas sjajni Ryan Giggs uposlio je Darrena Fletchera koji postiže svoj treći ovosezonski pogodak.

Ne znamo što je David Moyes rekao svojim igračima u poluvremenu, no bilo je učinkovito. Iz svlačionice je izašao jedan drugi Everton, agresivniji, povezaniji, Everton koji je u drugom dijelu stvorio puno problema Unitedovoj obrani, posebno Riu Ferdinandu, koji je u drugih 45 minuta djelovao neobično dekoncentrirano. Do zasluženog izjednačenja domaćin je došao u 63. minuti, s desne strane ubacio je Phil Neville, a najviše skočio Marouane Fellaini i donio bod Evertonu.

Wear-Tyne derbi između Sunderlanda i Newcastlea završen je pobjedom domaćina od 2:1, prvom nad Newcastleom u 28 godina. Pobjedu domaćina donekle je zasjenio incident na kraju utakmice na kakvog ipak nismo navikli u engleskoj Premier ligi.

Naime, nakon završetka utakmice domaći su navijači odlučili proslaviti pobjedu utrčavanjem na travnjak, što doista dugo nismo vidjeli na engleskim stadionima. Potom su izbili i sporadični sukobi s navijačima Newcastlea, poletjele su i sjedalice, a policija i redarske službe pokušavale su smiriti situaciju.

Napokon smo svladali Newcastle na domaćem travnjaku, prvi put nakon 28 godina i mislim da je ovo bila sjajna utakmica. Nitko ne voli vidjeti navijače na terenu, vjerujte mi, ali nadam se da će FA biti blag prema nama jer navijači su morali proslaviti", izjavio je nakon utakmice trener Sunderlanda Roy Keane.

Što se utakmice tiče, domaćin je u vodstvo došao u 20. minuti golom Djibrila Cissea, a samo deset minuta kasnije Shola Ameobi vraća utakmicu na početak. Pobjedu Sunderlandu donio je Kieran Richardson iz sjajno izvedenog slobodnog udarca.

Spomenimo još kako je u drugom poluvremenu trener Newcastlea u igru ubacio i Joeya Bartona, koji se nakon odslužene zatvorske kazne vratio u momčad. Ne treba ni isticati kako su to primili domaći navijači, zbog kojih se Barton nije mogao niti zagrijavati uz aut liniju.

Uvjerljiva pobjeda Hull Cityja na gostovanju kod West Bromwich Albiona možda i nije čudo, ali činjenica da je Hull City bodovno posve poravnat s Chelseajem i Liverpoolom na čelu prvenstvene ljestvice to zaista jest. Novaci u Premier ligi upisali su četvrtu uzastopnu pobjedu i uz utakmicu više od vodećeg dvojca osigurali ostanak na trećem mjestu i nakon devetog prvenstvenog kola.

Gostujuće navijače u oblake je poslao pogodak Kamila Zayattea odmah početkom drugog dijela, a potom su Geovanni i Marlon King u 62. i 66. minuti dokrajčili West Bromwich Albion i produžili bajku Tigrova, koji sada već posve ozbiljno ciljaju na visok plasman. Pravi test njihovih mogućnosti bit će za samo pet dana kada na svom stadionu dočekuju Chelsea.

U posljednjoj subotnjoj utakmici bodove su podijelili Blackburn i Middlesbrough. Gosti su poveli golom Afonsa Alvesa, a bod domaćinu spasio je Benni McCarthy u sudačkoj nadoknadi utakmice.