Barca melje sve pred sobom

Vedran Attias • subota, 25.10.2008.

Iako su u subotu odigrane samo dvije utakmice 8. kola Primere, bilo je itekako zanimljivo. Dok je Betis ostvario vrijednu pobjedu kod Osasune, Barcelona se igrala s Almerijom i nakon fenomenalne predstave - već na poluvremenu imala 5:0...

Prvu utakmicu večeri odigrali su Osasuna i Betis nakon koje Osasuna i dalje ostaje u potrazi za prvom ovosezonskom pobjedom. S druge strane, Betis je uspio slaviti drugi vikend zaredom te se tako ipak pomaknuti iz donjeg dijela ljestvice. Marko Babić nije bio niti na klupi.

Osasuna je nakon lošeg početka i uvoda u sezonu (četiri neriješena i dva poraza) otpustila trenera Zigandu, no niti Camacho nije dobro otvorio. Naime, poražen je od Sporting Gijona. Nažalost za navijače Osasune, taj loš početak i novog trenera - produžen je i ovaj vikend.

Gosti su zaprijetili nakon 15 minuta utakmice preko Vege iz slobodnog udarca, no Ricardo je bio na mjestu. Minutu kasnije, Osasuna je zabila gol, no ne i povela. Bivši igrač Barcelone Esquerro lijepo je proigrao Punala koji trese mrežu, ali iz nedozvoljene pozicije. Bask Esquerro bio je najopasniji igrač domaćih, no niti sam se nije uspio upisati u strijelce iako je imao nekoliko dobrih prilika.

Domaćini su bili bolji u prvom dijelu, no ipak su na početku nastavka bili u minusu. Mehmet Aurelio izveo je slobodni udarac, a lopta je prošla kroz živi zid i prevarila Ricarda. Domaćini su odmah pokušali odgovoriti, ali niti Portillo nije bio dovoljno koncentriran u završnici.

Nakon što su Sola i Dady promašili svoje prilike - bilo je jasno kako neće biti bodova za Osasunu večeras. I drugi je pogodak pao nakon prekida kada Ricardo samo odbija udarac Emane, a Pavone šalje odbijanac u mrežu za konačnih 0:2.

A onda - Barcelona.

U ovu su utakmicu Barcelona i Almeria ušli kao četvrta i šesta momčad Primere, no teško je to mogao zaključiti onaj tko je gledao ovu utakmicu. Pogotovo onaj dio da je "Barcelona četvrta". Od početka sezone Barcelona igra sjajan nogomet, ali nije im to puno koristilo kada u početku nisu zabijali golove. Na sreću za njihove, a nesreću za sve ostale navijače - krenulo im je.

Trebalo im je samo pet minuta za prvi pogodak. Nakon kornera Daniela Alvesa lopta je došla do Eto'oa koji zabija za 1:0. Samo par minuta kasnije, nezaustavljivi i, prema mnogima, uvjerljivo najbolji igrač na svijetu Lionel Messi prošao je stranom i uposlio Henryja koji zabija za 2:0 i lagano najavljuje moguću katastrofu gostima.

21. minuta - na semaforu piše 3:0. Ovoga su puta na kraju još jedne prekrasne akcije Barce bili Xavi i Eto'o pa se tako piše prva asistencija najboljem igraču Eura, a drugi pogodak Kameruncu. Svoj hat-trick Kamerunac je ostvario u 24. minuti nakon još jedne asistencije Messija. Ono što je posebno zanimljivo jest kako je Kamerunac dva gola zabio unutar pet metara odnosno sve su to bile sjajne akcije na koncu kojih je Eto'o "samo" trebao biti na pravom mjestu i staviti nogu.

Dosta je razumljivo što su gosti bili nervozni jer su nakon dvadesetak minuta utakmice gubili 4:0 bez da su praktički "pošteno dotaknuli loptu", no potez Negreda u 30. minuti - nema opravdanja. Brutalnim je startom pokosio Marqueza "debelo" u polovici Barcelone i potpuno opravdano dobio crveni karton te je tako situacija za goste iz teške - prešla u nemoguću.

Do odmora, Barcelona je zabila još jedan gol i to Daniel Alves direktno iz slobodnog udarca s oko 30 metara. Iako su svi očekivali centaršut, odgovornost za ovaj pogodak snosi i gostujući vratar Diego Alves koji je ipak očekivano bio maksimalno deprimiran jer nije baš da je provodio "idealnu subotnju večer".

Nastavak su otvorili gosti dalekometnim udarcem Guilhermea koji je završio u prečci gola Victora Valdesa. Barcelona je nastavila potpuno kontrolirati igru (u prvom su dijelu ima 76 posto vremena loptu u svojim nogama, nap.a.), no ne i zabijati golove. Od mnogih lijepih poteza svakako vrijedi istaknuti onaj Henryjev iz 50. minute kada je fenomenalnim štopanjem prebacio dva igrača Almerije, ali i pucao preko gola.

Nakon što je dvije minute ranije namjestio zicera Iniesti, razigrani Henry napustio je teren u 55. minuti uz zaslužene ovacije, a u igru je ušao Bojan, ljubimac publike i jedan od glavnih aktera utakmice u Baselu gdje je Barcelona, na sličan način kao i večeras, "pregazila" istoimenog domaćina. Nakon toga, Barcelona se ipak u posljednjih pola sata zadovoljila i ubacila u nižu brzinu.

Iako igrači Josepa Guardiole nisu zabili u nastavku, igra njegove momčadi zaista je sjajna i gledatelji na Nou Campu mogli su ponovno uživati u predstavi svojih ljubimaca. Nastave li ovako igrati, a s obzirom na stalne rotacije i širok kadar nema razloga vjerovati u suprotno, vrlo lako mogao bi "pasti" rekord u broju golova u jednoj sezoni Primere. Najmanje taj, ako ne i neki drugi jer sada Barcelona izgleda - nezaustavljivo.