Triler na El Madrigalu

Borna Rupnik • nedjelja, 26.10.2008.

Fenomenalnu utakmicu u osmom kolu španjolske Primere odigrali su domaći Villarreal i Atletico iz Madrida. Gledatelji su mogli uživati u spektakularnim preokretima, pogocima i kartonima. Sevilla je pomalo iznenađujuće pala kod kuće, a Real se malo namučio s Baskima...

Nepredvidljivi Atletico ponudio je još jednu poslasticu. U Villarreal su doputovali iskupiti se za prošle grijehe, a bolji početak nisu mogli niti zamisliti. Već nakon 60 sekundi igre dalekometni udarac Simaa Sabrose odsjeda pod prečku. Štoviše, već u 22. minuti imali su i 2:0, a strijelac je bio Diego Forlan.

No, tada je na scenu stupio zločesti Argentinac Ever Banega i sedam minuta prije predaha potpuno nepotrebno zaradio drugi, isključujući žuti karton. U drugom je dijelu na travnjak El Madrigala izašao preporođeni Villarreal, koji je svoju brojčanu premoć okrunio s četiri pogotka u nešto više od dvadeset minuta.

Već u 48. minuti na 1:2 smanjuje Marcos Senna. Naizgled neopasan udarac iz velike daljine prošao je kroz ruke Lea Franca. Poravnanje je djelo zahuktalog Josebe Llorentea, a potpuni preokret stiže u 57. minuti, kada Žutu podmornicu u prednost dovodi branič Gonzalo. A kada je deset minuta kasnije pogodio i Giuseppe Rossi te povisio na 4:2, činilo je da je utakmica riješena.

No Atletico ne bi bio Atletico kada ne bi napravio spektakl i s igračem manje i dva gola zaostatka. Simao svoj drugi pogodak bilježi sedam minuta prije kraja, kada desnom nogom vara Diega Lopeza, dok samo dvije minute kasnije za završnih 4:4 zabija zamjena, Raul Garcia. Izvrsni Simao imao je svoje prste i u pri posljednjem pogotku, precizno naciljavši Garcijinu glavu iz slobodnog udarca.

Real Madrid je bez većih problema, pogocima Sneijdera i Higuaina poveo s 2:0 protiv Athletica iz Bilbaa, no Baski su izjednačili već prije kraja prvog poluvremena. Pogotke su Ikeru Casillasu postigli neumorni Joseba Exteberria i Andoni Iraola s 11 metara.

Novu prednost Kraljevima svojim drugim pogotkom, nakon sat vremena igre, donosi večeras raspoloženi Higuain. Položaj gostiju oslabio je i Amorebieta, koji je 12 minuta prije posljednjeg sudačkog zvižduka dobio izravni crveni karton zbog starta na Higuainu. Do kraja susreta više nije bilo značajnih promjena.

Getafe je ostvario svoju prvu ovosezonsku pobjedu pred svojim navijačima. Žrtva je bio Valladolid, a junak stoper Daniel Diaz, koji je u 31. minuti iskoristio nabacivanje Estebana Granera iz slobodnog udarca i glavom svladao Sergija Asenja na vratima gostiju, koji su bezuspješno signalizirali zaleđe.

Perspektivni vratar Valladolida bio je najzaposleniji čovjek na terenu, i da nije bilo njega Getafe je već u prvom poluvremenu mogao riješiti pitanje pobjednika. Ljubičasti su svoju najbolju priliku propustili malo prije odmora, kada se nisu dobro snašli u gužvi u domaćem kaznenom prostoru.

Deportivo je pak doživio prvi domaći poraz, a u La Coruni je početkom sezone pao i veliki Real Madrid. No, to nije uplašilo goste iz Gijona, u čijim je redovima od 67. minute igrao i Mate Bilić. Štoviše, Sporting je nakon katastrofalnog starta u sezonu nanizao već tri pobjede i sigurno bježi s dna ljestvice.

Bilićevi suigrači Deportivo su šokirali u samo četiri minute. Lopo je u 23. minuti u svom šesnaestercu srušio Davida Barrala, a napadač Sportinga sam je realizirao kazneni udarac. Već u sljedećem ozbiljnijem napadu na semaforu je pisalo 0:2, a Barral je ovaj put bio asistent. Njegovo je dodavanje u mrežu pospremio Carmelo.

Kraj svih nadanja za Deportivo stigao je minutu prije poluvremena, kada je branič Diego Colotto isključen zbog prekršaja na Barralu. Jedinu izraženiju priliku za domaćine propustio je Valeron, a konačnih 0:3 postavio je Diego Castro.

Valenciji je i bod iz Huelve bio dovoljan da preskoči Barcelonu, koja je u subotu izbila na čelo ljestvice. Šišmiši nisu konkretizirali bolju igru iz prvog dijela i kazna ih je stigla na samom početku drugog. Guerrero je probio gostujuću obranu, dugo se namještao na udarac, te naposljetku dodao Camunasu koji zaobilazi Morettija i postiže pogodak.

Unai Emery tada Angula mijenja Vicenteom, a gosti ubacuju u višu brzinu. Pritisak se isplatio u 62. minuti, kada ubacuje Joaquin, udarac Mate brani Riesgo, a na odbijanac natrčava - tko drugi nego David Villa. Iako su do kraja susreta obje momčadi imale prilike za pobjedu, Villin deveti pogodak sezone na kraju se pokazao dovoljnim za jedan bod.

Niz Seville od šest pobjeda prekinula je Malaga. Pobjedonosni pogodak postigao je Adrian već u 16. minuti, a Sevilla se nije mogla vratiti bez obzira na povratak ozlijeđenih Luisa Fabiana i Javiera Chevantona. Zadatak im je otežao i Adriano, koji je sredinom drugog dijela zbog nesportskog ponašanja zaradio crveni karton.

Ipak, može se reći da je Adrianov pogodak apsolutno zavrijedio donijeti Malagi sva tri boda, jer je to bio prvi gol koji je Sevilla primila u posljednjih devet susreta u svim natjecanjima. Gostujuća momčad tako kotira visoko na ljestvici, ali u sljedećim ih kolima čekaju teški ispiti - Barcelona, Real i Villarreal.

Sergije Krešić morao je imati vrlo snažno srce za ispratiti tek drugu pobjedu svoje Numancije. S druge strane terena stajao je danas vrlo loši Racing iz Santandera, čija je indisponirana predstava kažnjena u 26. minuti, kada Barkero natrčava na obranjenu loptu i zakucava loptu u gol za 1:0.

Gosti su proigrali tek u nastavku, no svoje prilike nisu iskoristili sve do druge minute sudačke nadoknade. Sudac je prekršaj Nagorea na Pereiri okarakterizirao najstrožom kaznom te se činilo da je sigurni izvođač Tchite u zadnji čas osigurao svojoj momčadi barem bod.

S time se ipak nije složio Domingo Cisma Goznalez, koji je šest minuta poslije isteka 90. postigao gol glavom i Numanciji donio pobjedu, a svojim navijačima delirij. Krešićevi su igrači ovim rezultatom na svoje mjesto u zoni ispadanja gurnuli upravo svoje današnje protivnike.

Otočani s Mallorce na krilima povratnika u sastav i dvostrukog strijelca Aritza Aduriza u drugom su dijelu slomili otpor Espanyola. Treći je pogodak dodao Fernando Varela.