1. Hrvatska nogometna liga, 12. kolo, 26.10.2008, 15:30 h, Kranjčevićeva, gledatelja: 800
Suci: Batinić (Osijek), Novoselnik (Belišće), Barišić (Osijek)

Uzeli poklone

Mihaela Bradovski • nedjelja, 26.10.2008.

Utakmicu koja je već od samog starta kretala u samo jednom smjeru - slavlju gostiju, odlučili su raspoloženi Mujanović, Smrekar i Mumlek, ali i brojni pokloni domaće momčadi. Predstavi “bijelih” nije pomoglo ni isključenje Jurendića u prvom dijelu. Konačnih 0:3 potpuno je zaslužen ishod susreta u Kranjčevićevoj...

Davor Piškor
52'
17
Igor Jugović
66'
29
Ivan Krstanović
66'

Dražen Besek

Iako su se domaći nogometaši već u prvoj minuti našli u poluprilici nakon što je Josip Jurendić lijepo izbjegao zaleđe, Varaždinci su cijeli prvi dio susreta, posebno prvih i zadnjih deset minuta poluvremena držali terensku inicijativu i igrali upravo onako kako su najavili “bijeli” - disciplinirano i strpljivo. Pjesnici su u početnih 15 minuta u, ne naročito izgledne, prilike dolazili preko napadačkog para Jurendić - Vugrinec, no do potpuno zasluženog vodstva stigli su gosti iz Varaždina.

U 14. minuti gostujući nogometaši prvi puta dolaze u priliku ugroziti vratara Josipa Škorića i to im od prve i uspijeva. S lijeve je strane ubacio Matija Smrekar, a u šesnaestercu domaćih najsmireniji je Mujanović koji loptu šalje pokraj vratara “bijelih”. Do idućeg važnog trenutka na susretu, isključenja Jurendića vidjeli smo tek priliku Oršulića nakon koje su domaći ostali pogledavati suca smatrajući da je netko iz obrane Varteksa igrao rukom.

U 32. minuti napadač “bijelih” Jurendić zarađuje nepotrebno i drugi žuti karton i svoju momčad ostavlja u vrlo nezavidnoj situaciji. Nakon što su ostali s desetoricom na terenu Pjesnici su opasno živjeli sve do kraja poluvremena. Tri minute kasnije zaprijetio je Mujanović nakon krasnog proigravanja Mumleka, a do kraja prvog dijela našao se u još dvije lijepe prilike. U 42. minuti Varteksu je, čini se, poništan regularan pogodak do kojeg je došlo nakon nepotrebnog kompliciranja u vlastitom protoru vratara Škorića.

Do iznenađujućeg izjednačenja mogao je Zagreb na samome kraju prvog dijela kada nakon akcije Grgića i dodavanja Vugrinca Pejić puca iznad vrata. Ipak, samo otvaranje nastavka donijelo je i novu promjenu. Nakon nove pogreške vrlo slabog Mehmedagića Smrekar preciznim udarcem svojoj momčadi donisi visoku prednost. Igrala se 49. minuta. “Bijeli” su se javili u 55. minuti kada je nakon duplog pasa Pejića i Brkljače dosuđen samo prekršaj u napadu.

U 66. minuti demoliranim Zagrebašima novi udarac zadaje kapetan gostiju Miljenko Mumlek. Uvjerljivih i nedostižnih 0:3 stiglo je nakon još jednog poklona “bijelih”, točnije “asistencije” Pejića. Istoga trena trener Pavlović uvodi Jugovića i Krstanovića, a iz igre vadi nervoznog kapetana Brkljaču i neubojitog Vugrinca. Nakon izmjena u jednom i drugom sastavu igra je izgubila na ritmu, a novi je pokušaj propustio Vuk u 77. minuti. Do kraja susreta Varaždinci su zadovoljni igrom i rezultatom bez problema kontrolirali igru u središnjici terena. Bezopasan pokušaja na kraju vidjeli smo u režiji Igora Jugovića, kao i dva zaleđa napadača Krstanovića.

Sada je već evidentno kako su nogometaši Zagreba u krizi, posebno onoj realizatorskoj, a vrlo rastrgana i brzopleta igra razlog je što i u drugom uzastopnom susretu na vlastitom terenu nisu postigli pogodak. Gosti, međutim, u Varaždin putuju potpuno zadovoljni, slaveći drugu pobjedu nad Pjesnicima ove sezone.