Udinese na vrhu, Roma na rubu propasti

Ivana Spahija • nedjelja, 26.10.2008.

Protivnik zagrebačkog Dinama u Kupu Uefe, momčad Udinesea, u osmom kolu Serie A deklasirala je uzdrmanu Romu i s nova tri boda našla se na čelu ljestvice, rame uz rame s Interom i Napolijem. Aktualni talijanski prvak zaustavljen je na San Siru u remiju s Genoom, a vodećima se pri vrhu pridružio i Milan, koji je pobjedom nad Atalantom prebrodio početnu krizu i priključio se utrci za naslovom...

Noćna mora u redovima Rome nastavlja se i dalje. Lošim rezultatima iz proteklih tjedana momčad Luciana Spallettija pridodala je i najnoviji poraz od vrlo dobrog Udinesea koji je na domaćem terenu Vukove svladao rezultatom 3:1. Iako su u ovom kolu najavljivali prekid suše i povratak na gornji dio ljestvice, Totti i društvo potonuli su još niže i zapeli u krizi kojoj se ne nazire kraj, barem ne s ovakvom formom Vukova.

Što se same utakmice tiče, domaćinima nije trebalo dugo da dođu do vodstva. Igrala se deseta minuta kada je Tonetto u prostoru napravio prekršaj nad Floresom. Sudac je pokazao na bijelu točku, a siguran izvođač najstrože kazne bio je Di Natale, koji je Udineseu donio prednost od 1:0. Samo 12 minuta kasnije mreža Donija se ponovno tresla, a Flores je pogotkom s ruba prostora vodstvo bijelo-crnih povisio na 2:0.

Početkom drugog poluvremena probudili su se i gosti. U 48. minuti pokušaj glavom Panuccija uspio je odbiti domaći vratar Handanović, koji se ponovno iskazao i u 50. minuti obranivši solidan udarac Perrotte. Nakon slabog bljeska i te dvije poluprilike, goste je već minutu kasnije dočekao hladan tuš. U strijelce se ponovno upisao Di Natale, koji je svojim drugim pogotkom u susretu praktički riješio pitanje pobjednika i Udinese je poveo s 3:0.

Domaćini na tome nisu stali, u 61. minuti je solidan pokušaj Floresa dobro skinuo Doni, a Flores je ponovno zaprijetio i četiri minute kasnije, kada je njegov udarac raščistila obrana Rome. Ipak, Vukovi iz Udina nisu otišli bez ispaljenog metka. U 74. minuti dosuđen je jedanaesterac za Romu, a s bijele točke precizan je bio Totti, koji je vodstvo Udinesea smanjio na 3:1. To je bilo i konačno rješenje ove utakmice. Protivnik zagrebačkog Dinama u Kupu Uefe s nova tri boda u džepu zasjeo je na prvo mjesto na ljestvici, iako ima isti broj bodova kao aktualni prvak Inter.

Niti Inter nije uspio doći do sva tri boda u ovom kolu, vodeća momčad prvenstva iznenađujuće je zaustavljena na San Siru, gdje je podijelila bodove s Genoom u susretu bez pogodaka. Inter je tako vodeću poziciju prepustio Udineseu, iako s bijelo-crnima dijeli jednak broj bodova. Sam susret nije obilovao prilikama za pogodak, prvim dijelom prijetili su većinom gosti iz Genove, koji su najveću priliku za vodstvo propustili u 36. minuti kada je Mesto udarcem s preko 30 metara udaljenosti pogodio gredu gola Intera.

U drugom poluvremenu nastavila se slična priča. Inter je prvu veću priliku u susretu imao u 59. minuti kada je pokušaj Maicona jedino greda spriječila da se ne nađe u mreži Rubinha. Minutu kasnije Genoa je ostala s igračem manje, isključen je naš Ivan Jurić zbog dva žuta kartona. Ovog posljednjeg zaradio je zbog prekršaja nad Balotellijem. Niti s igračem više crno - plavi nisu uspjeli doći do pogotka pa je susret završen s mršavih 0:0 i podjelom bodova na San Siru. Za Inter to znači "na papiru" trenutni gubitak prvog mjesta, s obzirom na to da Udinese ima bolju gol razliku od milanske momčadi.

Interov gradski rival Milan i dalje nastavlja s dobrim rezultatima. Rossoneri su u susretu ovog kola svladali za njih tradicionalno neugodnu momčad Atalante, a pobjedu Milanu jedinim je pogotkom donio Kaka pri samom kraju susreta. Početak utakmice pripao je domaćinima, koji nisu iskoristili nekoliko solidnih prilika za vodstvo. Milan je vratima Atalante ozbiljnije zaprijetio tek u 17. minuti, kada na ubačaj Kake nije stigao Ronaldinho. Minutu kasnije Bellini i Doni su izazvali pomutnju u obrani Milana, no bez opasnosti po vrata Abiattija.

Niti nastavak susreta nije ponudio atraktivniju igru na stadionu Azzurri d'Italia u Bergamu, obje su momčadi igrale "na sigurno", a gostima se otvorilo tek u 80. minuti kada su uspjeli doći do vodstva. Akciju za pogodak započeo je Pato, Brazilac je glavom dobro pronašao Borriella, koji je potom produžio za Kaku, a brazilski čarobnjak nije propustio zatresti mrežu Coppole, i to svojim prvim udarcem na vrata Atalante u susretu. Utakmica je završila minimalnom pobjedom Milana, čime Carlo Ancelotti može biti itekako zadovoljan. Milan se, nakon vrlo lošeg otvaranja sezone, s nova tri boda uspeo na visoko četvrto mjesto na ljestvici, sa samo bodom zaostatka za Udineseom, Interom i Napolijem.

A upravo je momčad Napolija priredila jedno od većih iznenađenja ovog kola. Izabranici Edoarda Reje na Olimpicu su svladali Lazio i tako se dokopali visokog trećeg mjesta na ljestvici. Nebesko - plavi su bodove iz ovog susreta izgubili na vrlo nes(p)retan način, autogolom Siviglie. Akcija za pobjedonosni pogodak Napolija dogodila se u 61. minuti. Lavezzi je ubacio loptu u sredinu, a Siviglia je glavom skrenuo u vlastitu mrežu i gostima iz Napulja praktički poklonio pobjedu za uspon na treće mjesto. Rimljani su se nakon ovog poraza spustili na šesto mjesto na ljestvici i trenutno imaju 12 bodova.

Od ostalih susreta, fenjeraš Reggina je došla do prve pobjede u sezoni, na domaćem terenu svladavši Lecce rezulatom 2:0. Istim rezultatom je momčad Sampdorije kod kuće nadigrala Bolognu, zahvaljujući pogocima Delvecchija i Belluccija. Sampdoria također proživljava veliku nogometnu krizu, blucerchiatima je ovo također tek prva pobjeda ove sezone. Tri boda je upisao i Cagliari, koji je na domaćem terenu svladao veronski Chievo, također rezultatom 2:0.

Posljednji susret dana donio je dvoboj Palerma i Fiorentine, a uvjerljivu pobjedu na Siciliji upisale su Viole rezultatom 3:1. Naš Igor Budan nije bio u kombinacijama Palermova trenera Ballardinija za ovaj susret. Golijadu u Palermu otvorio je Gilardino pogotkom u 19. minuti susreta za vodstvo Fiorentine od 1:0. Mreža domaćina ponovno se tresla u 42. minuti. Gilardino je odlično pronašao Mutua, koji je prevario obranu Palerma i zatresao mrežu Amelije za 2:0 Viola. Deset minuta kasnije Simplicio je smanjio vodstvo gostiju na 2:1, a točku na i pobjedi Fiorentine stavio je Mutu u 62. minuti susreta za konačnih 3:1 i slavlje momčadi iz Firenze. Viole su se ovom pobjedom uspele na peto mjesto na ljestvici, dok Palermo ostaje na 11. mjestu.