Marseille 2:4 Paris Saint-Germain
Paris Saint-Germain

Golijada na Velodromeu

Maja Giljanović • nedjelja, 26.10.2008.

Čak šest je golova vidjelo više od 57.000 navijača na Velodromeu, a posljednji je sučev zvižduk euforično proslavila šačica od 800 gostujućih. PSG je u Clasicu Le Championnata usred Marseillea ostvario veliku pobjedu i najljućem rivalu nanio prvi ovosezonski ligaški poraz...

U 59. derbi svih derbija obje su momčadi ušle nakon europskih poraza sredinom tjedna - Marseille je izgubio u Eindhovenu (2:0) u Ligi prvaka od PSV-a, a Parižani u Gelsenkirchenu (3:1) od Schalkea. Što se francuske, pak, lige tiče Geretsovi su igrači imali dvije pobjede u nizu protiv Caena ovdje i Valenciennesa u gostima, dok su Le Guenovi u prošlom kolu dijelom jedva slavili protiv Lorienta (3:2) prije čega su gostujući bod uzeli u Nancyju.

Deset zadnjih puta kada je PSG stigao u goste nekadašnjem europskom prvaku poljednju je pobjedu upisao prije pet godina (1:0, a OM-a je vrata branio nekadašnji hajdukovac Vedran Runje), a ekstra žar utakmici je dao jučerašnji samo remi Lyona u Auxerreu. Lavovi su njim, naime, širom otvorili vrata Marseilleu da preuzme prvu poziciju jer samo su dva boda bježali osmerostrukom prvaku (zadnji put 1992.).

Utakmica je posve opravdala očekivanja neutralnih nogometnih sladokusaca: gosti su poveli u 10. minuti golom Hoaraua prije nego je Niang u 21. iskoristio nesporazum Landreaua i Bourillona te poravnao, a Valbuena u 45. preokrenuo rezultat.

U drugom je poluvremenu nekadašnjim (od 2004. do 2006.) suigračima zapaprio Luyindula, a Marseille se raspao nakon volejčine Cheyroua u 70. minuti koju je, međutim, zaustavila prečka, dok je gol Nianga u nastavku akcije opravdan poništen zbog prekršaja Senegalca na vrataru gostiju.

Vodstvo je PSG-u vratio Rothen, a uz obilatu pomoć neopreznog Mandande kojega je 30-godišnji francuski reprezentativac u 76. minuti iznenadio dalekometnim projektilom iz slobodnog udarca upecavši ga zajedno s loptom u mrežu.

Samo petu pobjedu PSG-a na vrućem jugu u povijesti potvrdio je svojim drugim večeras, a osmim ove sezone, golom Hoarau - četiri gola Parižani ama baš nikad ni u ligi ni u Kupu ni u Liga-kupu nisu dosad zabili na Velodromeu.

U Le Championnatu više nema neporaženih, a Marseille ostaje drugi sa dva boda zaostatka iza Lyona te bodom prednosti ispred Le Mansa, Bordeauxc i Toulousea, dok je PSG sada čak šesti - Parižani i Grenoble su na četiri boda manje od sedmerostukog uzastopnog prvaka na čelu tabele.

11. kolo igra se preko tjedna i otvaraju ga Bordeaux i Le Havre u utorak, a ostalih se devet susreta među kojima i Nantes-Marseille te PSG-Toulouse igra dan poslije.