Ajax uvjerljiv, Feyenoord tone

Vedran Babić • srijeda, 29.10.2008.

Odigrano je još pet susreta 8. kola nizozemskog prvenstva. Izdvojimo kako je Ajax s 3:1 prošao nezgodno gostovanje kod Heraclesa, Feyenoord se porazom od Sparte prikovao za dno, dok je Twente s 1:0 pobijedio NAC i tako postao prvi pratitelj liderima AZ-u. Heerenveen našeg Danijela Pranjića doživio je šokantni poraz od Vitessea...

U dvoboju 6. i 7. na tablici Ajax je otišao u goste Heraclesu i pokupio važna tri boda za proboj prema samom vrhu. Kopljanici nisu mogli poželjeti bolji početak, jer su već u prvoj minuti pogotkom Luisa Suareza poveli s 1:0. U 28. Wuytens je poravnao rezultat, ali je goste do pobjede odveo najbolji igrač Klaas - Jan Huntelaar pogocima u 76. i 82. minuti.

U međuvremenu je u 77. minuti isključen napadač domaćih Ricky van den Bergh. Ajax je utakmicu odigrao lišen usluga ozlijeđenog Darija Cvitanića.

Prije početka prvenstva malo tko je očekivao da će se Feyenoord nakon osam odigranih kola nalaziti na 16. mjestu Eredivisie sa svega pet osvojenih bodova. Međutim, upravo takvu krizu proživljavaju nekadašnji osvajači Kupa Uefa 2002. godine, koje je večeras s 2:1 na svom terenu porazila roterdamska Sparta.

Leroy Fer je, doduše, doveo goste u vodstvo u 40. minuti, ali samo nekoliko trenutaka kasnije domaćini su izjednačili preko Slota, a zatim i tri minute prije kraja "zakucali" Feyenoord na samo dno ljestvice. Strijelac je bio Rydell Poepon.

U derbiju kola, barem što se trenutnih pozicija u prvenstvu tiče, Twente (5.) je u Bredi (3.) stigao do punog plijena i zasjeo na treće mjesto s bodom manje od prvoplasiranog AZ-a te istim brojem bodova kao i drugoplasirani Groningen. Jedini pogodak djelo je Braafheida već u 11. minuti. U posljednjim minutama utakmice Lurling je zaokružio lošu večer svoje momčadi zaradivši crveni karton.

Vitesse je na gostovanju kod Heerenveena upisao svoju prvu ovosezonsku pobjedu. U samo dvije minute (73. i 74.) Kolk i Hofs su blitzkriegom matirali domaćine i nanijeli Danijelu Pranjiću i njegovim suigračima tek drugi poraz. Hrvatski reprezentativac odigrao je 61 minutu, a tada ga je zamijenio Luciano Narsingh.

Groningen je u Nijmegenu propustio preoteti AZ-u čelnu poziciju, odigravši s NEC-om 2:2. Powel je u ranoj fazi utakmice zabio za 1:0 Groningena, ali je Wisgerhof u 47. izjednačio. I tada, u zadnjoj dionici utakmice prava drama. Prvo je u 83. minuti Granqvist skrivio jedanaesterac i dobio drugi žuti karton, a najstrožu kaznu realizirao je El Akchaoui za 2:1 domaćina.

No, spasitelj gostiju je Španjolac Gonzalo Garcia, koji u 89. postavlja konačan rezultat.

Sutra će De Graafschap i Utrecht zaključiti 8. kolo.