Premiership, 10. kolo, 29.10.2008, 20:45 h
Arsenal
Arsenal 4:4 Tottenham
Tottenham

Marin Vuković • srijeda, 29.10.2008.

U nevjerojatnoj utakmici, sjajnom londonskom derbiju u kojem smo vidjeli čak osam pogodaka, Tottenham se vratio u život i u posljednjim sekundama utakmice izborio potpuno zaslužen bod. Još jednu sjajnu utakmicu odigrao je i Luka Modrić, nakon čijeg udarca su Spursi i došli do toliko željenog boda.

Zaista nevjerojatnom slijedu događaja svjedočili smo u srazu sjevernolondonskih susjeda Arsenala i Tottenhama. Dva velika preokreta i čak osam pogodaka epilog su borbenih i dinamičnih 90 minuta, nakon kojih obje momčadi prema svemu prikazanome zaslužuju osvojeni bod. Harry Redknapp i u drugoj je utakmici na čelu Tottenhama igračima udahnuo samopouzdanje bez kojega ovakav povratak u život ne bi bio moguć.

Još jednu odličnu utakmicu odigrao je Luka Modrić, najzaslužniji čovjek za četvrti pogodak Spursa, a solidno je odigrao i Vedran Ćorluka, premda je bio dijelom obrane koja je primila čak četiri pogotka. Niti jedan od četiri, srećom, ne ide na dušu Čarliju, a pitanje je kakav bi bio konačan ishod utakmice da Spursi na golu imaju boljeg vratara.

Nakon desetak minuta početnog ispitivanja snaga, gotovo iz ničega u vodstvo je došla momčad Tottenhama. David Bentley je zamijetio loše postavljenog Manuela Almuniju i nevjerojatnim udarcem, parabolom s gotovo 40 metara pogodio pod gredu Arsenalova gola. Fantastičan pogodak, svakako jedan od najljepših u dosadašnjem tijeku sezone.

Arsenal je već u sljedećem napadu krenuo po izjednačenje i u samo nekoliko minuta stvorio dvije velike prilike, oba puta blizu je pogotka bio Robin van Persie. Sredinom prvog poluvremena po tko zna koji put situaciju je pred vlastitim golom zakuhao vratar Heurelho Gomes. Brazilac poznat po svojim "bezglavim" istrčavanjima (zbog kojih je, između ostaloga, stradao i naš Ćorluka) i ovom je prilikom ispustio loptu i prava je sreća spasila Spurse od izjednačujućeg pogotka.

Lijepi pogodak Jenasa za 4:3

Sreća pak nije bila na Gomesovoj strani u 37. minuti, u kojoj je Arsenal nakon ogromnog pritiska ipak došao do izjednačenja. Nakon kornera Topnika Gomes ponovno čini neshvatljivu procjenu, šakom zahvaća vlastitog igrača, a loptu glavom u mrežu šalje Mikael Silvestre. Zaista je nevjerojatna količina pogrešaka i očajnih intervencija brazilskog vratara, pitanje koliko će još strpljenja za njega imati Harry Redknapp.

Usprkos avanturama svog vratara i ofenzivi Topnika, Spursi su do odmora sačuvali neodlučen rezultat, ali su odmah početkom drugog poluvremena još jednom kapitulirali. Iz slobodnog udarca ubacio je Van Persie, a William Gallas donosi vodstvo Arsenalu, a samo 15 minuta kasnije Emmanuel Adebayor povisuje na 3:1.

Činilo se kako je ovdje kraj otporu Spursa, ali nepune dvije minute kasnije gosti se vraćaju pogotkom Darrena Benta, koji se našao na pravom mjestu nakon što je udarac Huddlestonea odbio Almunia. Obrana Tottenhama, međutim, nije izdržala niti 60 sekundi i tek što se krenulo s centra, Van Persie po četvrti put trese mrežu Gomesa za, činilo se tada, teško dostižnih 4:2.

Pogodak Lennona za 4:4 nakon sjajnog Modrićeva voleja

Usprkos tome, posljednju riječ na utakmici imao je Tottenham, koji je u završnici pritisnuo Topnike i posve zasluženo stigao do izjednačenja. Prvo je Jermaine Jenas minutu prije kraja samostalnim probojem i sjajnim udarcem "skinuo paučinu" s Arsenalova gola i smanjio na 4:3, a potom je stigao šok za domaće navijače.

Loptu je u četvrtoj minuti sudačke nadoknade primio Modrić, s dvadesetak metara bombom iz voleja pogodio vratnicu, a na odbijenu loptu natrčava Aaron Lennon i donosi erupciju oduševljenja među gostujućim navijačima. Prije samo nekoliko dana ovakav povratak Spursa jednostavno nije bio moguć, pozitivan šok nakon dolaska Redknappa još je jednom polučio rezultate.