Derbi razočarao, Udinese ostaje vodeći

Ivana Spahija • srijeda, 29.10.2008.

Derbi devetog kola Serie A, dvoboj Fiorentine i Intera, završio je bez pobjednika, ali i bez pogodaka, čime su aktualni prvaci Italije pali na četvrto mjesto na ljestvici. Za razliku od Intera, Milan se pobjedom nad Sienom približio samom vrhu, a momčad Udinesea i dalje nastavlja nizati senzacije. Od "ubojite ruke" bijelo-crnih u ovom kolu pala je Catania, što je Udinese ostavilo na vodećoj poziciji na ljestvici...

Serija iz snova nastavlja se za Milan, izabranici Carla Ancelottija u devetom su kolu prešli još jednu prepreku na putu prema vrhu, na domaćem terenu svladavši Sienu rezultatom 2:1. Milanu je ova pobjeda donijela uspon na treće mjesto na ljestvici, sa samo bodom zaostatka za Udineseom i Napolijem. Što se susreta sa Sienom tiče, obje su momčadi krenule prilično pospano, a prva veća prilika pripala je Milanu. Igrala se 17. minuta, Emerson je dobro ubacio za Pata, čiji je udarac raščistio branič Siene Portanova.

Pet minuta kasnije, nakon izvedenog udarca iz kuta, Pato je nadskočio sve igrače u prostoru gostiju, ali je Sienu od pogotka spasila greda. Ipak, pritisak se domaćinima isplatio u 31. minuti. Gattuso je dobro pronašao Inzaghija, koji je izbjegao zamku zaleđa i zatresao mrežu Manitte za vodstvo Milana od 1:0 i 103. gol u svojoj karijeri.

Otvaranje drugog dijela bilo je sretnije za goste iz Siene, koji su u 54. minuti uspjeli doći do izjednačenja. Zuniga je dijagonalom loptu poslao do Vergassole, koji nije imao težak zadatak matirati Abbiatija i poravnati rezultat na 1:1. Radost nogometaša Siene potrajala je tek nešto više od deset minuta. U 65. minuti je Portanova u prostoru srušio Inzaghija, a sudac je dosudio najstrožu kaznu za Milan. Kao nebrojeno puta do sada, s bijele točke siguran je bio Kaka za vodstvo Rossonera od 2:1, rezultat kojim je ovaj susret i okončan.

Uspon na ljestvici doživjela je i momčad Juventusa, Stara dama je na gostovanju u Bologni kod istoimenog kluba slavila rezultatom 2:1 i s nova tri boda u džepu s desetog se uspela na osmo mjesto na ljestvici. Juventus je poveo već u 11. minuti susreta. Nedved je probio po lijevoj strani gostujuće obrane, prošao dvojicu braniča Bologne i matirao nemoćnog Antoniolija za 1:0 Stare dame. Vodstvo gostiju je na 2:0 mogao povisiti Tiago u 29. minuti, ali je njegov udarac završio iznad vratnice. Jedinu veću priliku u prvom dijelu Bologna je imala u 42. minuti, Molinaro je ubacio u sredinu za Marazzinu, koji je gađao pokraj gola Manningera.

Drugo poluvrijeme nogometaši Juventusa otvorili su identično kao i prvo - pogotkom, a mrežu Bologne u 55. minuti ponovno je zatresao raspoloženi Nedved. Deset minuta kasnije Amauri je mogao otkloniti svaku neizvjesnost oko pobjednika ovog susreta, ali je njegov udarac zaustavio Antonioli. Gosti iz Bologne uspjeli su u 74. minuti dovesti rezultat u neizvjesnost zahvaljujući pogotku Di Vaia, no semafor se ipak zaustavio na pobjedi Juventusa od 2:1 i nova tri boda za bijelo-crne. Dario Knežević odigrao je cijeli susret u dresu Stare dame.

Susret koji je dobio titulu derbija ovog kola, dvoboj Fiorentine i Intera, ipak nije opravdao očekivanja nogometaša obiju momčadi, ali i njihovih navijača. Viole i crno - plavi su u Firenzi podijelili bodove u susretu koji je završio rezultatom 0:0,iako su gosti iz Milana propustili nekoliko dobrih prilika za pobjedu. Time je Inter upao u mini krizu, ovo je druga utakmica zaredom u kojoj izabranici Josea Mourinha nisu uspjeli zabiti, što ih je stajalo drugog mjesta na ljestvici te se sada nalaze iza Udinesea, Napolija i Milana.

Oštro se krenulo već od samog početka, a u šestoj minuti Inter je propustio veliku priliku za rano vodstvo. Ibrahimović je ubacio idealnu loptu za Mancinija, koji je pogodio gredu. Devet minuta kasnije sreću je iz daljine isprobao Stanković, ali je na mjestu bio vratar Fiorentine Frey. U 27. minuti ponovno prijete crno - plavi, Mancini je dobro uposlio Ibrahimovića, koji je iz teške pozicije za udarac pogodio malo pokraj vrata Viola. Domaćini su se probudili pred sam kraj prvog dijela, točnije, u 43. minuti, kada je odličan pokušaj Pasquala jedva uspio odbiti Julio Cesar.

Niti drugo poluvrijeme nije donijelo promjenu rezultata, iako su aktualni talijanski prvaci u nekoliko navrata bili vrlo blizu pogotka. Tako je u 55. minuti Mancini propustio priliku dovesti Inter u vodstvo u situaciji u kojoj je Frey izišao izbiti pokušaj Maicona, a Mancini se nije snašao pogoditi prazan gol Fiorentine, nego je gađao iznad grede. Veliku priliku propustio je i Crespo u 64. minuti, ali je na njegov udarac odlično reagirao vratar Viola. "Samozatajna" Fiorentina je mogla do vodstva u 67. minuti, Osvaldo je dobro prošao gostujuću obranu, ali je njegov udarac s ruba prostora završio pokraj gola. Utakmica je tako završila bez pogodaka, Inter se nakon drugog remija za redom spustio na četvrto, dok se Fiorentina, zahvaljujući bodu iz ovog dvoboja, uspjela na peto mjesto na ljestvici.

Senzacija početka sezone, momčad Udinesea, drugo kolo za redom ostaje na čelu ljestvice Serie A. Izabranici Pasqualea Marina u ovom su kolu otišli na neugodno gostovanje na Siciliju kod vrlo dobre Catanije, koju su bijelo-crni svladali rezultatom 2:0, i to pogocima u samom otvaranju i zatvaranju utakmice. Udinese je poveo već u 13. minuti, Sanchez je s 25 metara udaljenosti raspalio po lopti koja je završila u mreži nemoćnog Bizzarrija. Deset minuta prije kraja, mrežu domaćina svojim je pogotkom rasparao i Quagliarella za pobjedu i nova tri boda Udineseu, koja protivnika Dinama u Kupu Uefe i dalje drže na vodećoj poziciji.

Jedan od zvučnijih susreta ovog kola, dvoboj posrnulih Rome i Sampdorije, koji se trebao odigrati na rimskom Olimpicu, odgođen je zbog jake kiše u glavnom gradu Italije. Datum odigravanja ove utakmice bit će poznat naknadno.

Od ostalih susreta, Palermo našeg Igora Budana uspio je izvući bod na gostovanju kod Leccea, susret je završio rezultatom 1:1. Domaćini su poveli zahvaljujući pogotku Cacije u 22. minuti, a bod za Palermo uspio je otrgnuti Cavani, koji je mrežu Leccea zatresao u 88. minuti susreta. Igor Budan cijeli je susret proveo na klupi gostiju. Samom vrhu ljestvice približio se Napoli, koji je na domaćem terenu rezultatom 3:0 deklasirao Regginu i tako se bodovno izjednačio s vodećim Udineseom. Jurićeva Genoa je kod kuće rezultatom 2:1 svladala momčad Cagliarija, a naš nogometaš nije nastupio zbog crvenog kartona zarađenog u susretu s Interom.