Inter jedva, raspad Rome u derbiju

Ivana Spahija • subota, 01.11.2008.

Dva odigrana susreta desetog kola Serie A ipak su prošla bez iznenađenja, iako su u pitanju bili prilično neizvjesni dvoboji. U derbiju kola, Juventus je na domaćem terenu svladao "polumrtvu" Romu i tako se priključio utrci za naslovom, dok je Inter fenjerašu Reggini jedva iščupao sva tri boda, i to pogotkom u posljednjim sekundama utakmice...

Derbi kola ipak je prošao bez iznenađenja. Posrnuli divovi Juventus i Roma priredili su dobru priredbu navijačima na Olimpijskom stadionu u Torinu, a razloga za zadovoljstvo imaju domaćini, Stara dama je potpuno nadigrala Romu i rezultatom 2:0 uzela pobjedu. Kriza u Romi ne jenjava već dulje vrijeme, momčad Luciana Spallettija tjednima ne zna za pobjedu, a dno ljestvice za Vukove postaje ružna stvarnost.

Nakon uvodnog pritiska Juventusa na obranu gostiju, prva veća prilika u susretu ipak je pripala nogometašima Rome. Vučinić se našao na pet metara od vrata Juventusa, ali je ubačaj Taddeija prema napadaču Vukova uspio raščistiti Grygera. Domaćini su solidnu priliku propustili u 19. minuti, Nedved je dobro pronašao Del Piera, koji nije stigao tu loptu pospremiti u gol Rome, a samo minutu kasnije Chiellini je pogodio gredu.

Unatoč lošoj formi ove sezone, nogometaši Rome dobro su se držali tijekom većeg dijela prvog poluvremena, no ipak se nisu uspjeli spasiti pogotka. Igrala se 37. minuta, kapetan Juventusa Del Piero odlično je izveo slobodan udarac s 25 metara udaljenosti i lopta se našla u mreži nemoćnog Donija za vodstvo Stare dame od 1:0. Deset minuta kasnije domaćini su stigli i do drugog pogotka, Del Piero je asistirao Marchionniju koji je s loptom prošetao pokraj Riisea i matirao Donija za 2:0 Juventusa.

Nakon drugog pogotka Juventusa, uslijedio je raspad sistema u redovima Vukova, koji se nikako nisu uspijevali vratiti u susret. I domaćini su "stali na loptu", znajući da protiv ovakve Rome ne moraju forsirati povećanje vodstva jer je susret praktički već tada bio riješen. Semafor se tako zaustavio na pobjedi Juventusa od 2:0, zasluženoj, iako ni gosti iz Rima nisu bili bez prilika za pogodak. Juventus se s nova tri boda uspeo na visoko peto mjesto na ljestvici i polako se priključuje utrci za Scudetto. Dario Knežević zbog ozljede nije konkurirao za sastav Juventusa.

Dva kola bez pogotka i pobjede bila su dobra pouka za momčad Intera, koja je u susretu desetog kola uspjela slomiti to "prokletstvo". Aktualni talijanski prvaci u golijadi u Reggio Calabriji svladali su momčad Reggine rezultatom 3:2, no crno - plavi su i u ovom susretu jedva izbjegli blamažu. Reggina, momčad koja boravi na posljednjem mjestu na ljestvici, uspjela je stići vodstvo od dva pogotka gostiju, koji su pobjedu i tri boda ugrabili doslovno u posljednjoj sekundi. Inter je tako, barem na jedan dan, ponovno zasjeo na vodeću poziciju.

Utakmica je za goste započela idealno, već u devetoj minuti Inter je poveo s 1:0. Ibrahimović je asistirao Maiconu, koji nije imao težak zadatak matirati domaćeg vratara Campagnola. Inter je u 23. minuti došao i do drugog pogotka, nakon pogreške u obrani Reggine, Quaresma je dobro uposlio Vieiru, koji je loptu provukao kroz ruke Campagnolu za vodstvo Intera od 2:0.

Činilo se kako se crno - plavi vraćaju na uobičajen način igre, no hladan tuš za aktualnog prvaka uslijedio je već u 34. minuti. Cozza je napravio pomutnju u obrani Intera i zatresao mrežu nemoćnog Julia Cesara te smanjio vodstvo gostiju na 2:1. Pogotkom Brienze u 54. minuti Reggina je uspjela doći do hvale vrijednog izjednačenja, a bod protiv renomiranog protivnika domaćini su izgubili doslovno u posljednjim sekundama. Igrala se 91. minuta susreta kada je Cordoba uspio pronaći put do mreže Campagnola za konačnih 3:2 i teškom mukom iščupanu pobjedu Intera. Crno - plavi su se tako vratili na sam vrh ljestvice, barem na jedan dan, a Reggina i dalje ostaje posljednja, s tek jednom pobjedom u sezoni.