Milan na vrhu, Udinese zaustavljen

Ivana Spahija • nedjelja, 02.11.2008.

Osam odigranih susreta desetog kola Serie A ponudilo je prilično iznenađujuće rezultate. Pobjednički niz Udinesea prekinula je Jurićeva Genoa, koja je vodećima uzela bod na užarenom terenu u Udinama. Fiorentina je neočekivano poražena na gostovanju u Sieni, a do pobjede su napokon uspjele stići uspavane momčadi Lazija i Sampdorije. Milan je teškom pobjedom nad Napolijem zauzeo vodeću poziciju na ljestvici...

Niz nepobjedivosti Udinesea prekinut je upravo na domaćem Friuliju, izabranici Pasqualea Marina na domaćem su terenu odigrali "samo" remi protiv Genoe i time izgubili vodeće mjesto na ljestvici. Momčad Genoe i do sada se pokazala kao tvrd orah za velike momčadi, tako ni u ovom susretu nisu napravili iznimku. U odličnoj predstavi u Udinama momčadi su podijelile bodove rezultatom 2:2. Naš Ivan Jurić odigrao je cijeli susret za goste.

Utakmicu su odlično otvorili domaćini, koji su poveli već u četvrtoj minuti, i to pogotkom D'Agostina iz najstrože kazne. Dvije minute kasnije gosti su lako mogli doći do izjednačenja, ali je odličan pokušaj Milita još bolje obranio domaći vratar Handanović. Genoa je ponovno zaprijetila i u 13. minuti, Jurić je dobro ubacio za Mottu, čiji je udarac glavom skinuo raspoloženi Handanović.

Do kraja prvog dijela gosti iz Genove su propustili još nekoliko izglednih prilika za izjednačenje, a domaćine je od propasti spašavao upravo Handanović, ujedno i prvo ime momčadi iz Udina. Genoa je do željenog pogotka stigla u 64. minuti, također iz najstrože kazne. Luković je u prostoru srušio Vanden Borrea, a sudac je pokazao na bijelu točku, odakle je siguran bio Milito.

Tri minute kasnije mreža vodeće momčadi se ponovno tresla, Milito je glavom produžio za Scullija, koji je matirao Handanovića za vodstvo Genoe od 2:1. Unatoč silnim pokušajima momčadi iz Genove, domaćini su ipak pronašli put do drugog pogotka. Igrala se 78. minuta, Pepe je izveo slobodan udarac, a Quagliarella skrenuo loptu u mrežu Genoe za konačnih 2:2 i raspodjelu bodova iz ovog dvoboja. Udinese se nakon ovog remija spustio na drugo mjesto na ljestvici, dok se Genoa nalazi na visokom sedmom mjestu.

Neočekivan poraz upisali su nogometaši Fiorentine, koji se s gostovanja u Sieni kući vraćaju poraženi rezultatom 1:0. Viole su u Sienu stigle u najjačem sastavu, no niti to nije pomoglo firentinskoj momčadi da izbjegne poraz. Prvo poluvrijeme završilo je bez pogodaka, iako je u 31. minuti poništen pogodak Violama zbog zaleđa Mutua. Inače je prvim poluvremenom dominirala Fiorentina, uz tek jedan jači bljesak Siene, no bez pravog učinka.

Drugo poluvrijeme također je započelo sličnim pritiskom gostiju. U 49. minuti Pazzini je glavom gađao ravno u domaćeg vratara Curcija, a isti je igrač u 61. minuti iz slobodnog udarca ponovno dobro zagrijao vratara Siene. No, ni domaćini nisu mirovali. Odličnu priliku za vodstvo propustio je Frick u 71. minuti, kada je praktički u gotovoj akciji uspio promašiti vrata Fiorentine. Siena je goste iz Firenze iznenadila u 76. minuti, nakon izvedenog udarca iz kuta, Kharja je nadskočio sve igrače i loptu pospremio u mrežu Viola za vodstvo i pobjedu Siene od 1:0. Fiorentina se nakon ovog kiksa spustila na osmo mjesto na ljestvici, dok su nova tri boda izdigla Sienu s dna i sada se nalazi na 12. mjestu.

Malo veselja vlastitim navijačima priredila je momčad Cagliarija, koja je na domaćem terenu na Sardiniji petardom ispratila goste iz Bologne i tako se odmakla od samog dna ljestvice. Činilo se kako će se i u ovom susretu domaćini naći u problemima, s obzirom na rano vodstvo Bologne iz 18. minute susreta, no drugo poluvrijeme donijelo je potpuno buđenje momčadi sa Sardinije.

Krajem prvog poluvremena, točnije, u 45. minuti susreta, rezultat je na 1:1 svojim pogotkom poravnao Acquafresca, a samo tri minute kasnije Conti je Cagliariju donio preokret i vodstvo od 2:1. Acquafresca se ponovno u strijelce upisao u 52. minuti za prednost Cagliarija od 3:1, a točku na i velikoj pobjedi domaćina stavio je Jeda svojim dvama pogocima u 69. i 85. minuti susreta. Cagliari se nakon ove pobjede našao na 14. mjestu, van zone ispadanja, a Bologna i dalje ostaje na pretposljednjem, 19. mjestu na ljestvici.

Na domaćem terenu uvjerljivi su bili i nogometaši Palerma. Izabranici Davidea Ballardinija su rezultatom 3:0 nadigrali momčad Chieva, a nije im smetao ni igrač manje, s obzirom na crveni karton Bresciana početkom drugog poluvremena. Naš Igor Budan odigrao je nešto više od deset minuta u dresu pobjedničke momčadi, u 81. minuti je na terenu zamijenio Miccolija. Domaćini su poveli u 23. minuti kada je najstrožu kaznu realizirao Miccoli. Mreža gostiju iz Verone ponovno se tresla u 37. minuti, ovaj put strijelac za Palermo bio je Kjaer. Pobjedu domaćina potvrdio je Cavani golom u 45. minuti za konačnih 3:0 i nova tri boda Palermu.

Okus pobjede ponovno je osjetila momčad Lazija koja je, nakon odličnog starta i nekoliko tjedana provedenih na samom vrhu, malo pala u nastavku i našla se na sredini ljestvice. Nebesko - plavi su na Olimpicu rezultatom 1:0 došli do pobjede nad solidnom momčadi Catanije, a sva tri boda Laziju je u 85. minuti donio Foggija nakon ubacivanja Zaratea. Osmijeh na lice vratili su i nogometaši Sampdorije, kojima je Bellucci pogotkom u 85. minuti donio pobjedu nad Torinom i vrijedna tri boda za bijeg s dna. Sampdoria se trenutno nalazi na 15. mjestu, dok se Lazio ponovno primiče samom vrhu i trenutno je na visokom petom mjestu.

Posljednji dvoboj dana ujedno je donio i novu momčad na vrhu ljestvice. U jednom od atraktivnijih dvoboja ovog kola Milan je na San Siru uspio svladati odličnu momčad Napolija i s minimalnih 1:0 zasjesti na vodeću poziciju u prvenstvu. Izabranici Carla Ancelottija prilično su se namučili protiv Napolija, Rossoneri ni s igračem više nisu uspijevali doći do pogotka, a gostima iz Napulja u konačnici je presudio vlastiti igrač, koji je pogreškom zatresao vlastitu mrežu.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka, iako je Napoli imao dvije - tri poluprilike za promjenu rezultata. Gosti nisu uspjeli doći do pogotka, no pred sam kraj poluvremena ostali su s igračem manje, u 44. minuti je zbog drugog žutog kartona put svlačionice morao Maggio. No, niti igrač više nije pomogao Rossonerima, koji su se prilično ispromašivali tijekom drugog dijela. Jednu od većih prilika za vodstvo Milana propustio je Pato u 75. minuti kada iz velike blizine nije uspio pogoditi vrata gostiju.

Domaćinima je u 84. minuti dosuđen i jedanaesterac zbog igranja rukom Pazienze, ali je udarac Kake s bijele točke odlično obranio Iezzo. Dvije minute kasnije ipak se posrećilo Milanu. Ronaldinho je izveo slobodan udarac, a napadač Napolija Denis je glavom zatresao vlastitu mrežu i domaćinima uz pobjedu poklonio i prvo mjesto na ljestvici. Milan se tako našao na vodećoj poziciji, s bodom ispred drugoplasiranih Udinesea i Intera. Napoli se nakon poraza spustio na četvrto mjesto.