Nezaustavljiva Barcelona preuzela vrh

Borna Rupnik • subota, 01.11.2008.

Barcelona je uvjerljivo svladala zaigranu Malagu, a za uspon Blaugrane na čelo tablice pobrinuo se Racing iz Santandera, šokiravši Valenciju na njenom terenu s visokih 4:2. U redovima Racinga zasjao je Mohamed Tchite, a na Vicente Calderonu svoj je status zvijezde opravdao Sergio Aguero...

Barcelona je do svoje sedme uzastopne pobjede došla lakše od očekivanog. Na gostovanju kod iznenađujuće visoko plasirane Malage, koja je željela održati niz od četiri pobjede zaredom, Katalonci su slavili s uvjerljivih 4:1. Štoviše, Barcelona je do uspjeha došla počevši utakmicu s Henryjem, Bojanom i Hlebom na klupi.

Dobre vijesti navijačima katalonskog kluba donio je Xavi nakon samo šest minuta, poslavši loptu iz slobodnog udarca u same rašlje. Kratkotrajno veselje domaćima omogućio je Duda, izjednačivši rezultat nakon 13 minuta igre. No, Barcelona je opet povela već prije poluvremena - pogrešku Malagine obrane iskoristio je Lionel Messi.

Na nedostižnih 3:1 Barcelona je pobjegla već na samom početku drugog dijela, kada Thierry Henry - koji je na poluvremenu zamijenio Iniestu - dodaje Xaviju za njegov drugi pogodak. Utakmicu je zaključio Dani Alves, čiji se dalekometni udarac odbio od braniča Weligtona i odsjeo u mreži.

Atletico iz Madrida konačno je utakmicu započeo sa Sergiom Aguerom u prvoj jedanaestorici i - pobijedio. Argentinski genijalac zabio je oba pogotka momčadi Mallorce, koja uopće nije pružila lošu predstavu, ali se Aritz Aduriz u dvobojima s Leom Francom nije proslavio.

Oba su pogotka pala nakon suradnje Aguera i Diega Forlana, no pri drugom pogotku svoje je prste umiješala i sreća. Forlan je želio uputiti udarac, no njegova je lopta otišla dovoljno daleko od vratiju da nađe Aguera, koji je samo postavio nogu i uputio je u mrežu. Atletico se s ovih 2:0 vratio na mjesto koje vodi u Europu.

Villarreal je otpor Baska iz Athletica slomio tek u drugom poluvremenu. Goste je na San Mamesu u vodstvo doveo Giuseppe Rossi u 24. minuti, koji je dobro iskoristio nabacivanje Angela Lopeza. Ali domaćini iz Bilbaa u utakmicu su se vratili samo par minuta kasnije, kada Joseba Etxeberria zabija glavom nakon kornera.

Utakmica se mogla razviti u potpuno drugom smjeru da je Yeste bio pažljiviji u 30. minuti. Naime, Bask je iz slobodnog udarca poslao loptu u mrežu, no previdio je činjenicu da je sudac ranije bio dosudio indirektni slobodni udarac, te je ostalo 1:1. To je zamalo kaznio Joseba Llorente, pogodivši vratnicu malo prije predaha.

Drugih 45 minuta donijelo je potpuno drugu priču. Villarreal je ubacio tri komada i odnio sva tri boda. U 53. minuti Pires zabija na dodavanje strijelca Rossija, na dva razlike diže Cazorla izvrsnim solo-prodorom, a konačnih 4:1 postavlja mladi Josmer Altidore u posljednjoj minuti susreta.

Racing iz Santandera uzrokovao je puno nevolja vodećoj momčadi lige, Valenciji. Na Mestalli su čak i poveli, u 23. minuti neočekivanu prednost gostima donosi Burundijac s belgijskom putovnicom, Mohamed Tchite. Ipak, nevolje Šišmiša ublažio je Laszlo Sepsi, skrivivši kazneni udarac kojeg je realizirao David Villa.

No, Racing je imao još jednog asa u rukavu, a i taj se zvao Mohamed Tchite. Samo četiri minute nakon odmora isti igrač ponovno dovodi Racing u vodstvo. Nadu je Valenciji vratio Joaquin, čija se lijeva noga našla na pravom mjestu nakon udarca iz kuta. I kad su svi očekivali jurnjavu za trećim pogotkom Valencije, svoj treći zabio je - Tchite.

Nekadašnji Realovac Pedro Munitis izveo je prekid, ubacio loptu u šesnaesterac, a Tchite je podmetnuo glavu i ostvario svoj hat-trick. Domaćini nakon tog šoka više nisu znali što bi sa sobom, a najbolji pokazatelj tog razvoja događaja bio je autogol Davida Albelde pet minuta prije kraja susreta.

Barcelona na ostatak lige sada gleda s 22 boda, Villarreal slijedi s bodom manje, a Valencia je ostavši na 20 bodova pala na treće mjesto. U taj se poredak mogu umiješati Real Madrid i Sevilla, koji svoje utakmice devetog kola igraju u nedjelju.